Viete, čo sú to francúzske okná?
Pojem „francúzske okná“ na Slovensku zľudovel a používa sa na označenie okien, ktoré siahajú od podlahy takmer po strop. Ich krídla sa môžu otvárať do priestoru ako balkón, alebo posúvať po podlahe, či dokonca vyklápať. Skutočné „francúzske“ okná však vyzerajú a vyzerali úplne inak.
Pôvod týchto okien dokonca ani nie je vo francúzsku, ako by sme sa mohli mylne domnievať. Ich korene siahajú až do starovekého Grécka, či Ríma a ich príbeh pokračuje v renesančnom Taliansku.
Odkaz starých civilizácií
Počas 14. storočia boli populárne palladiánske okná od podlahy po strop. Architekti milovali veľkoryso dimenzované okná, ktoré zdvojnásobili bežnú plochu dverí a maximalizovali tak svetlo v miestnosti. Často ústili na terasy, balkóny či do záhrad, vniesli do renesančných budov čerstvý vzduch a prepájali interiér s exteriérom.
Tento štýl si čoskoro všimli Francúzi, ktorí ho vylepšili využitím viacerých sklených tabúľ vložených do stĺpikovej konštrukcie. Francúzske okná čoskoro začali byť využívané ako variant dverí a to nielen v exteriéri, ale aj v interiéri na oddelenie jednotlivých miestností.
Tento trend sa rýchlo šíril najskôr na starom kontinente, neskôr do Veľkej Británie až do Spojených Štátov.
Aké okná teda označujeme ako „francúzske“?
Moderné okná majú svoje vlastné názvy, nie sú označované výrobcami ako „francúzske“.
Podľa typu otvárania tieto veľké presklenia rozdeľujeme na:
- Fixné – pevne osadené do ostenia bez možnosti otvárania
- Otváravé – otvárajú sa do priestoru ako klasické balkónové dvere
- Otváravo – sklopné – okrem otvárania do priestoru umožňujú aj otvorenie „na vetračku“
- Zdvižno - posuvné – tzv. HST portál – krídlo sa posúva po koľajnici v podlahe rovnobežne s rámom
- Sklopno – posuvné – tzv. PSK portál – otočením kľučky je možné okno sklopiť a otvoriť na ventiláciu, alebo otvoriť potiahnutím smerom dovnútra, vysunutím z rámu a posunutím do strany
Výhody a nevýhody jednotlivých typov francúzskych okien
Potrebujete poradiť, ktorý typ okien je najvhodnejší pre váš domov? Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Máte stále otázky?
Na čo myslieť pri výbere?
Veľké presklené plochy prinášajú zvýšenú kvalitu bývania, prepojenie s exteriérom, krásne výhľady, komfort prechodu na terasu. Na čo však málokto myslí je, že presklená plocha namiesto veľkej časti steny uberá možnosti pri zariaďovaní miestnosti, je nutná investícia do kvalitného tienenia a sieťok proti hmyzu. Klasické radiátory umiestnené pod oknami neprichádzajú do úvahy, premýšľať treba nad inou formou vykurovania miestnosti. Veľké presklené posuvné krídla môžu byť ťažké na ovládanie pre subtílnejšie osoby či pre osoby so zdravotným znevýhodnením, pomôckou je elektronické ovládanie. Zároveň pri umiestnení na vyšších poschodiach je potrebné zaoberať sa otázkou bezpečnosti.
NÁŠ TIP: Do veľkých presklení použite určite kalené sklo, predídete tak tepelnému šoku. Viac o tomto fyzikálnom jave si prečítate v našom článku Tepelný šok – ako predísť prasknutiu skla.
Ako tieniť veľké presklenia?
Nikto nechce mať v lete z domu skleník. Kvalitné tienenie zníži teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov a zníži náklady za klimatizáciu a naopak – v zime pomáha maximalizovať slnečný svit a znižuje potrebu vykurovania.
Najčastejšou formou tienenia takýchto prvkov sú exteriérové žalúzie, zvyčajne na motorický pohon. Ide o modernú, dizajnovú formu, ktorá pôsobí aj ako dodatočný izolačný prvok a mechanická bariéra voči zlodejom. Pri dvojkrídlovom presklenom prvku bude nutné počítať s deleným riešením tienenia, a teda s dvojnásobnou investíciou do motora ovládajúceho žalúzie. Kým jedno krídlo chcete mať priechodné pre plynulé prechádzanie do exteriéru, druhé zrejme budete chcieť tieniť. Elektrický výsuv žalúzie totiž nie je tak rýchly a pri častom využívaní prechodu je praktickejšie nechať žalúziu vytiahnutú.
Inou exkluzívnou možnosťou tienenia sú napríklad exteriérové rolety, screenové rolety, slnolamy, ale aj markízy či protislnečné fólie. Všetky majú svoje výhody a nevýhody, prehľadne sme ich pre vás spísali v článku Veľký prehľad možností tienenia.
Sieťky proti hmyzu sú nevyhnutnosťou
Prepojenie s prírodou má aj menej romantické aspekty. Bez sieťok proti hmyzu si veru príjemné leto s otváravými veľkými preskleniami neužijete. S touto investíciou treba počítať a tak, ako v prípade exteriérového tienenia, nejedná sa o zanedbateľnú položku. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že je možné doplniť siete dodatočne, no o ich druhu je vhodné premýšľať už vopred a konzultovať ho s dodávateľom okien.
Pri francúzskych oknách máte na výber:
- Posuvné siete – posúvajú sa paralelne popri okennom ráme, ich nevýhodou je nemožnosť sieť schovať v čase, keď nie je práve používaná
- Plisé siete proti hmyzu – vhodné aj na naozaj veľké presklenia, v čase nepoužívania sa poskladajú ako harmonika a zhrnú na stranu pre nerušený výhľad z okna
- V prípade balkónových dverí otváracie siete proti hmyzu
Zaujíma vás problematika sietí proti hmyzu? Ďalšie informácie na túto tému nájdete v článkoch:
- Ako si správne vybrať sieťky na okná
- Veľké presklenie – nezanedbajte výber sieťky proti hmyzu na dvere
Výber veľkých terasových dverí býva zvyčajne najvyššou položkou v rozpočte určenom na okenné a dverné výplne. Dôverujte preto našim skúsenostiam, poradíme vám riešenie na mieru vašej konkrétnej situácii a potrebám. Svojim zákazníkom vždy radíme tak, ako by sme poradili najlepším priateľom, či rodine. Vďaka tomu sa na nás obracajú opakovane a až polovica našich zákaziek sú referenčné projekty od spokojných zákazníkov. Radi poradíme dobre aj vám.