Tepelný šok: Ako predísť prasknutiu skla?
Stalo sa vám, že ste našli na okne prasklinu, no nepamätáte si žiadne mechanické poškodenie? Vaše okno mohol postihnúť tepelný šok. Pôvodcom môže byť nielen príroda, ale aj orientácia okna či parametre interiéru. Čo je jeho príčinou a ako mu predísť?
Tepelný, inak nazývaný aj termálny šok, môže spôsobiť prasklinu v sklenej výplni okna. V praxi vzniká tak, že sa na skle vyskytnú dve plochy s výrazne rozdielnymi teplotami.
V prípade rovnomerného zahrievania skla sa okno rovnomerne rozťahuje. Ak však naň pôsobí nižšia alebo vyššia teplota, v skle vznikne napätie, ktorého následkom môže byť napríklad prasknutie.
Rozlíšite ho jednoducho
Prasknutie skla vplyvom teplotných zmien rozpoznáte jednoducho. Lom začína vždy na hrane skla. Začiatok tejto trhliny je vždy kolmý na hranu skla a dve roviny. Výsledná trhlina môže byť samostatná, vejárovitá či rozvetvená. Tvar lomu zas nepravidelný a chaotický.
Príčinou môže byť príroda
Pravdepodobnosť tepelného šoku sa zvyšuje na jar a v jeseni. Vtedy slnečné lúče dopadajú na zasklenie pod uhlom 35 °. Keď sa teploty vonku pohybujú okolo bodu mrazu, môže nezakrytá časť skla absorbovať veľké množstvo slnečnej energie, čím zvýši svoju teplotu. Rozdiel môže narásť na viac než 30 °C, čo môže vyvolať tepelný šok. Tento jav môže nastať počas niekoľkých minút.
Vplyv má aj orientácia okna
Významnú rolu pri tepelnom šoku hrá aj orientácia okna na určitú svetovú stranu. V závislosti od ročného obdobia a svetovej strany sa môžu hodnoty tepelného šoku líšiť. Ďalšími faktormi sú napríklad vonkajšie žalúzie, slnolamy a markízy, vyčnievajúce hrany objektov, čiastočné či celoplošné fóliové polepy zasklenia alebo okolité stromy.
Svoje zohráva interiér
O vzniku termálneho šoku najviac rozhodujú parametre interiéru. Ak chcete predísť prasknutému sklu, zabezpečte medzeru medzi žalúziami a zasklením v minimálnom rozpätí 50 milimetrov.
Vzdialenosť okna od vykurovacieho zariadenia by mala dosahovať aspoň na 200 milimetrov. Ovplyvniť môžete aj umiestnenie klimatizačnej jednotky, polepy rôznych fólií či presahy ostenia.
Pred okno neinštalujte ani neukladajte tmavé telesá s veľkou plochou, ktoré počas horúcich mesiacov priťahujú teplo. Rovnako sa vyvarujte používaniu rýchlovarnej kanvice na parapete. Unikajúca para totiž výrazne zahrieva časť okna, čo prispieva k nerovnomernému prehriatiu.