Fasádne trendy dekorácií okien a dverí
Aké sú trendy orámovania fasádnych otvorov – okien a dverí? Sú „šambrány“ ešte v móde, alebo sa prikloniť k minimalizmu? Čo to vlastne šambrána je? Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v našom článku.
Fasádne dekoračné prvky - šambrány
Výraz „šambrána“ pochádza z francúzštiny a predstavuje plastický omietkový lem okolo okenných otvorov. Býva mierne vystupujúci z fasády, plochý, štrúktúrovaný i hladký, niekedy len maľovaný, či naznačený obvodovou líniou. Môže mať rôznu hrúbku, ale i podobu tenkej lišty, môže byť rôzne zdobený, zhotovený z rôznych materiálov (štuka, drevo...).
História zdobenia fasád
Šambrány sa objavujú už v neskorom stredoveku a plnili nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. Vyčnievali z povrchu fasády a chránili tak okno pred poveternostnými podmienkami, zatekaním a predčasným znehodnotením. V našich podmienkach boli bohato využívané na hradoch, kaštieľoch, meštiackych kúriách i vidieckych usadlostiach. Materiál na ich zhotovenie často súvisel s oblasťou, kde sa nehnuteľnosť nachádzala. V prípade vysokého výskytu kameňa bola šambrána kamenná – často pieskovcová, používali sa však i omietnuté tehly, malta, drevo či zdobené profilované šambrány.
Šambrány v súčasnosti
Zvýraznenie okenných a dverných prvkov si nájde svoje uplatnenie aj v dnešnej dobe. V prvom rade má svoje nezastupiteľné miesto pri citlivých rekonštrukciách s dôrazom na zachovanie pôvodných prvkov architektúry. V takomto prípade odporúčame pridŕžať sa pôvodného farebného riešenia a materiálov. V prípade kamenného ostenia je možný náter zhodný so zvyšnou fasádnou omietkou, ale aj ponechanie pôvodného vzhľadu kameňa. V tomto prípade je však nutné ošetriť povrch prostriedkom proti zvetrávaniu.
V prípade jednoduchých plochých šambrán vystačíme s bežnou murárskou opravou. V prípade tvarovo zložitejších, zdobených riešení však zrejme budeme potrebovať pomoc skúseného štukatéra.
Riešenie fasádnych otvorov pri novostavbách
Na prvý pohľad sa môže zdať, že v čase minimalistickej architektúry, neprebernej možnosti farebných a materiálových riešení okien a dverí, šambrány už nemajú miesto. Pravdou je, že výraz „šambrány“ pre moderné okenné olemovania už nepoužívame, nazývame ich jednoducho orámovanie okien a dverí. Zaujímavé fasádne prvky však vždy budú súčasťou architektonických riešení, umožňujú vyzdvihnúť unikátnosť nehnuteľností a reprezentujú vkus ich majiteľov.
Druhy a materiály súčasných šambrán
Šambrány môžu byť plastické (vystupujúce do popredia fasády), v úrovni steny, alebo dokonca negatívne – zapustené dovnútra fasády.
Pri plastických fasádach je nutné myslieť na praktickosť riešenia – výstupky do priestoru majú tendenciu zachytávať nečistoty a prach, zároveň musia byť zhotovené v príslušnom sklone, aby umožňovali odtok dažďovej vody. Riešenia v úrovni steny sú často len farebným odlíšením od ostatnej farebnosti fasády. Estetiku zvoleného riešenia treba posudzovať vzhľadom na fasádu ako celok, použitie príliš kontrastných farieb nemusí pôsobiť harmonicky. Orámovať je možné nielen okná, ale aj veľké presklené plochy, no je potrebný citlivý prístup v štýle „menej je viac“.
Zapustené šambrány – sú negatívnym riešením, keď okolie okenných a dverných otvorov je pod úrovňou výšky ostatnej fasády a umožňuje napríklad kompenzovať veľkú hĺbku osadenia okien pri dodatočnom zatepľovaní budovy.
Z materiálového hľadiska je aj v dnešnej dobe obľúbené využitie prírodného kameňa, najmä pieskovca , ale aj žuly. Zaujímavé je aj využitie lemovania surovým betónom, kovom, či fasádne prvky z exotických drevín. Aj v súčasnosti sa využívajú fasádne prvky z polystyrénu a polyuretánu. Ich výhodou je jednoduchá aplikácia za pomoci fásádneho lepidla na polystyrén a následného náteru fasádnou farbou. Zároveň je dostupné veľké množstvo hotových dizajnových riesení. Dôležitým pravidlom je však nenechať sa uniesť šírkou ponuky, ale pridŕžať sa zvoleného štýlu nehnuteľnosi pre tvorbu harmonického celku. Súčasné šambrány nemusia byť po obvode celého okna. Môžu zvýrazňovať len jeho vertikálnu, ale aj horizontálnu líniu.
Voľba farebného riešenia
V prípade súčasných novostavieb nie sú vhodné príliš zdobené prvky, zvolený štýl fasádneho riešenia musí byť v súlade s celkovým štýlom nehnuteľnosti. Zvýrazňovanie okenných a dverných otvorov preferujeme jednoduchý, niekedy postačí aj jednoduché tenké orámovanie nie príliš kontrastnou farbou.
Pri voľbe farebných kombinácií vychádzame z rovnakých pravidiel, ako napríklad pri interiérovom dizajne. Pozrime sa na prehľad základných možností:
- Komplementárna kombinácia – kombinuje kontrastné farby , ktoré sa nachádzajú na farebnej schéme na úplne opačnej strane. Touto kombináciou dosiahneme živý, dynamický efekt.
- Kombinácia troch farieb - využíva farby, ktoré sa nachádzajú na farebnej schéme v rovnakej vzdialenosti. Toto riešenie využíva kontrast, no zároveň pôsobí harmonicky. Nebude pôsobiť monotónne ani pri využití bledých farieb.
- Analogická kombinácia – je ranou na istotu, lebo kombinuje farby, ktoré ležia na farebnom spektre vedľa seba. Vytvára upokojujúci, harmonický dojem.
- Separovaná komplementárna kombinácia – v tomto prípade máte k dispozícii jednu primárnu a dve komplementárne farby, ktoré na farebnom spektre susedia. Výsledný efekt bude síce kontrastný, no jemnejší ako v prípade komplementárnej kombinácie.
Nie ste si istí? Poraďte sa s architektom.
Fasádne riešenia takisto podliehajú trendom, no sú rozhodnutím na veľmi dlhú dobu. Vypovedajú o vkuse a estetickom cítení majiteľa a reprezentujú ho navonok. Preto je najistejším postupom nechať návrh na skúseného odborníka, ktorý vám poradí a navrhne riešenie na mieru. Dôležitým kritériom nebude len dizajn, ale aj praktickosť a trvanlivosť riešenia. Vyhnete sa tak prípadným prešľapom, ktoré by vás mrzeli a v budúcnosti sa ťažko a nákladne odstraňovali. Výsledný dojem zároveň nebude prekombinovaný, ale štýlový, nadčasový a výnimočný.