Veľký prehľad možností tienenia
Hoci nutnosť tienenia našich domovov tu je s nami odnepamäti, nikdy táto téma nebola taká aktuálna, ako v týchto dňoch. Trend veľkých presklení, ale aj globálne otepľovanie prinieslo so sebou prehrievanie interiérov, dodatočné náklady na klimatizáciu, ale aj nutnosť plánovať formu tienenia už vo fáze projektu.
1. Pevné tienenie
V prípade, že plánujete výstavbu domu či rekonštrukciu, zvážte zakomponovať formu tienenia do architektúry domu. Tieniť totiž nemusíme len typickými žalúziami, či roletami. Tienenie, to sú aj presahy strechy či vyššieho nadzemného podlažia, odkvapy a pergoly, ktoré okrem samotného tienenia prinášajú aj rad ďalších výhod. Kryjú pred dažďom, umožnia vám tráviť čas v exteriéri aj v prípade nepriaznivého počasia. Chránia fasádu i základy domu pred slnečným žiarením, ale aj pred zrážkami. Okná zatieňujú najmä v letných mesiacoch, keď je slnko vysoko. Naopak, v zime, keď nám pasívne solárne zisky pomáhajú znižovať náklady na vykurovanie, presahy strechy v získavaní tohto druhu energie nebránia. Dôležitým faktorom, na ktorý netreba zabúdať v tomto prípade je však použitie kaleného skla v okenných a dverných výplniach! Pri čiastočnom zatienení presklení totiž hrozí tzv. tepelný šok.
V prípade balkónov, pergol či zastrešených terás získame priestor na posedenie navyše, ale aj obľúbené miesto na pestovanie okrasných rastlín či drobného ovocia a zeleniny. Zároveň sa zvyšuje celková atraktivita a architektonická zaujímavosť stavby.
2. Exteriérové tienenie
Výhodou externého tienenia je okrem zrejmej regulácie svetelných podmienok v miestnosti aj zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna. Medzi zvoleným tienením a sklom vzniká vzduchová medzera, vďaka ktorej nedochádza k prehrievaniu skla a odovzdávaniu tepla do miestnosti. Pri zatiahnutom stave mnohé exteriérové typy tienenia pôsobia aj ako protihluková bariéra. Ďalším bonusom je aj zvýšenie bezpečnosti objektu, nakoľko potenciálny narušiteľ musí prekonať ďalšiu prekážku pri zámere vniknúť do objektu. S týmto typom tienenia je takisto vhodné počítať už vo fáze projektu, estetické podomietkové prevedenie dodatočne nemusí byť možné. Aj v tomto prípade je vhodné použitie kaleného skla, lebo pri polozatiahnutom stave dochádza k nerovnomernému zohrievaniu skla, kde hrozí jeho prasknutie.
Fasádna vertikálna markíza
Fasádne markízy sú moderným tienením okien, či fasád. Nejde o klasickú prečnievajúcu markízu, tienenie je zabezpečené posunom perforovanej poplastovanej tkaniny vertikálnym smerom. Uhol spúšťania určujú vodiace koľajnice, alebo oceľové lanká. Tento typ tienenia umožňuje tienenie aj cez viaceré poschodia. Základné ovládanie je kľukou, v zložitejších prípadoch i elektronicky. Tak ako aj pri iných typoch exteriérového tienenia, aj v tomto prípade je možné doplniť markízu o čidlo, ktoré umožní jej automatické stiahnutie v prípade veľkého vetra. Tento typ tienenia neumožňuje kompletné zatmenie, len svetelnú a tepelnú reguláciu.
Terasové markízy
Riešia tienenie, no nie zatemnenie miestnosti, akustickú, či bezpečnostnú bariéru. Dokážu však zatieniť aj väčšiu plochu terasy. V prípade, že ich použitie nie je žiadúce, jednoducho sa zrolujú a neodoberajú svetelnosť miestnosti. Zároveň je ich použitie veľmi pohodlné, nakoľko nebránia plynulému prechodu na terasu. Aj v tomto prípade je k dispozícii široký výber tkanín a prevedení. Starší typ markíz používa systém jednoduchého navinutia látky na hriadeľ. Modernejší a praktickejší typ má kazetový systém, ktorý bráni znečisteniu markízy a chráni ju pred poveternostnými vplyvmi. Najkvalitnejšie typy markíz majú automatické senzorické zvinutie v prípade nepriaznivého počasia.
Exteriérové žalúzie
Najpoužívanejším typom exteriérového tienenia sú exteriérové žalúzie. Zákazník má možnosť výberu z viacerých šírok a tvarov lamiel, povrchových a farebných úprav. Ovládanie kľukou je možné i v tomto prípade, no omnoho častejšie je už inteligentné ovládanie na diaľkové ovládanie. Obľúbeným doplnkom sú aj čidlá, ktoré stiahnu žalúzie v prípade nepriaznivého počasia. Tento typ tienenia umožňuje aj takmer úplné zatemnenie miestnosti.
Tento typ tienenia je nutné plánovať spolu s oknom. V prípade, že tienenie neobjednávate u svojho dodávateľa okenných výplní, je nutné ho vopred na plánovanú montáž exteriérových žalúzií upozorniť. V prípade podomietkového prevedenia majú svoj „kastlík“, s ktorého šírkou je nutné počítať pri osadení okenných otvorov. Montáž exteriérových žalúzií v tomto prípade prebieha ešte pred zateplením a dokončením fasády.
Nevýhodou v prípade použitia u terasových dverí je zvyčajne potreba deliť žalúzie tak, aby bolo možné plynule prechádzať do exteriéru cez posuvnú časť dverí, a zároveň tieniť fixnú časť. Exteriérové žalúzie sa vyťahujú pomerne pomaly, preto ich inštalácia bez delenia nie je veľmi praktická.
Exteriérové rolety
Aj v súčasnosti obľúbený typ tienenia najmä vďaka možnosti úplného zatemnenia miestnosti a cenovej dostupnosti. Tak ako pri exteriérových žalúziách či markízach, aj v tomto prípade je možné manuálne ovládanie i elektrický pohon. Novinkou sú exteriérové rolety na solárny pohon.
Screenové rolety
Horúci trend, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube aj u nás. Screenové rolety sú textilné vertikálne exteriérové tienenie, ktorého veľkou výhodou je vysoká odolnosť voči vetru. Žiadne búchanie kovu o sklo v tomto prípade nehrozí. Zároveň sú veľmi efektívnou formou tienenia, lebo neuberajú svetelnosť miestnosti, no zabraňujú pohľadom zvonka. Klienti oceňujú aj fakt, že nemajú výhľad do exteriéru prerušovaný lamelami, ako v prípade žalúzií. Veľkou výhodou je aj nadštandardná šírka tienenia.
Slnečné plachty
Elegantný typ tienenia navodí prímorskú atmosféru aj na vašej záhrade. Keďže sa jedná zväčša o produkt na mieru, poskytuje naozaj širokú škálu dizajnových riešení. Uchytenie plácht môže byť priamo na budovu, alebo na samostatný mechanizmus. Vďaka ich variabilite môžete tieň posúvať počas dňa tak, ako práve potrebujete.
Slnolamy
Špecifický typ tienenia, častokrát navrhovaný ako súčasť fasády. Môže ísť o pevnú konštrukciu, ale aj o posuvný, či otváravý systém. Vysoko dizajnový tieniaci prvok, ktorý výrazne ovplyvní celkovú architektúru budovy. Slnolamy umožňujú bežné užívanie okien, regulujú svetelnosť miestnosti a umožňujú bežnú ventiláciu.
Okenice
Použitie okeníc patrí aj k slovenskej tradičnej architektúre, v súčasnosti sú časté najmä v prímorských oblastiach. Okrem vidieckeho štýlu moderné okenice už dokážu ozvláštniť aj moderné budovy. Môžu byť otváravé, alebo posuvné, vyhotovené nielen v typickom drevenom, ale aj minimalistickom hliníkovom prevedení. Tak, ako slnolamy, aj okenice sú súčasťou budovy a nie je možné ich odstránenie v čase, keď ich práve nepotrebujete.
3. Interiérové tienenie
Interiérové žalúzie
Tradične najobľúbenejší typ tienenia vďaka svojej variabilite, veľkej dostupnosti a nízkej obstarávacej cene. Okrem typicky hliníkových lamiel existujú aj drevené, či bambusové žalúzie, ktoré pôsobia priam luxusným dojmom. Rôzna šírka lamiel, matné, lesklé či rôzne metalické prevedenie je samozrejmosťou.
Okrem horizontálnych žalúzií sú už bežným riešením aj vertikálne žalúzie, ktoré majú lamely vyhotovené zo špeciálnych textílií. Jednotlivé lamely môžu mať rôznu šírku a ich naklápanie je ovládané pomocou jednoduchého retiazkového systému. Vďaka použitému textilnému materiálu nahrádzajú použitie závesov, či záclon.
Prémiovým riešením sú medzisklenné žalúzie, ktoré sú integrované medzi jednotlivé tabule izolačného skla a je nutné ich objednať spolu s oknami. Toto bezúdržbové riešenie s vysokou životnosťou umožňuje nielen reguláciu svetla, ale aj zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti okna.
Vnútorné rolety
Obľúbený typ tienenia, pri ktorom sa pruh látky navíja na vrchný rolovací mechanizmus. Intenzita tienenia v tomto prípade nie je dosahovaná naklápaním lamiel, ale voľbou rôznej hustoty tkaniny rolety. Moderné interiérové rolety majú takmer nekonečnú variabilitu riešení, farieb, dekorov a prevedení. Dokážu byť dizajnovým doplnkom, ale aj zabezpečiť úplné zatemnenie miestnosti cez deň v tzv. „blackout“ prevedení. Sú UV stabilné, antistatické, farebne stále. Niektoré typy majú dokonca možnosť motorizácie.
Špeciálne typy interiérových roliet:
- Plisse rolety – látkové prevedenie v tvare harmoniky nemá fixné ukotvenie v hornej, ani v dolnej časti okna. Ak je montovaná priamo na okno, je možný jej posun zhora nadol aj zdola nahor. Výrobok je vsadený v zasklievacej lište a nepretŕča do priestoru. Niektoré typy látok je možné aj prať.
- Rímske rolety – látka sa vyťahovaním skladá, jednotlivé jej časti sú spevnené sklolaminátovými tyčami. Tak, ako všetky rolety, aj v tomto prípade je možné motorické ovládanie. Je možné prať v práčke, dokonca meniť rolety podľa sezóny.
- Rolety deň – noc – na látke sa striedajú priesvitné a nepriesvitné pásy. Podľa toho ako sa rolujú, roleta buď zatemní, alebo čiastočne presvetlí priestor. Ovládanie je takisto možné retiazkou i motoricky.
Japonské posuvné steny
Japonské steny sú využívané najmä v priestoroch s veľkými francúzskymi oknami alebo balkónovými zostavami. Hodia sa do moderných, minimalistických interiérov, kde zaujmú najmä nádherným výberom látok. Umožňujú dokonca návrh vlastného dizajnu potlače, a tak sa stávajú vlastne malou interiérovou galériou.
Japonská stena je vlastne posuvný systém, kde sa jednotlivé látkové panely posúvajú po koľajničkách, ktoré môžu mať 2 – 5 drážok. Nevýhodou je, že vždy je viditeľný aspoň jeden panel, za ktorý sa schovajú ostatné. Ovládanie je možné manuálne, alebo motoricky, upevnenie do stropu, alebo do nadokenného priestoru.
Závesy
Tienenie závesmi patrí medzi najtradičnejšie a netreba ho špeciálne predstavovať. Po období zdanlivého ústupu dnes znova mnohí prisahajú na nenahraditeľný pocit útulnosti, ktorý dodajú interiéru. V niektorých prípadoch interiérového tienenia je priebežná údržba náročnejšia, to však nie je prípad závesov. Moderné tkaniny už nevyžadujú žehlenie, odpadá „štipčekovanie“ našich starých mám, aj ľahko pôsobiaca látka dokáže miestnosť úplne zatemniť.
Keďže ide nielen o tieniaci ale aj dekoračný prvok, rôzne varianty uchytenia, aranžovania a vrstvenia sú vedou samé osebe. Rôzne použitie a umiestnenie závesu dokáže miestnosť opticky predľžiť, skrátiť, zväčšiť či rozšíriť. Veľkou výhodou je, že je možné závesy obmieňať podľa nálady či sezóny bez nutnosti veľkých investícií, či opätovnej montáže.
4. Tienenie pomocou skla
Protislnečné sklá
Ste ešte vo fáze, keď ešte nemáte objednané okná? Zvážte nahradenie štandardného zasklenia tzv. protislnečným sklom. V tomto prípade je vonkajšia číra tabuľa nahradená sklom s reflexnou a absorbčnou schopnosťou, čím sa odbúrajú nepriaznivé vplyvy nadmerného slnečného žiarenia.
Použitie skiel s protislnečnou ochranou vedie ku zníženiu spotreby energie na vykurovanie či klimatizáciu a k zvýšeniu interiérového komfortu vďaka regulácii tepla a svetla v interiéri.
Protislnečné fólie
Menej tradičným a známym riešením redukcie slnečného žiarenia v miestnosti je použitie protislnečných fólií. Ich aplikácia je možná aj dodatočne z interiéru aj exteriéru a je možné ich použiť na akýkoľvek typ okna.
Fungujú na princípe odrazu UV žiarenia späť do externého priestoru, vďaka čomu sa interiér neprehrieva. Dovnútra prepustia iba viditeľné svetlo. V zimných mesiacoch naopak odrazia teplo späť do miestnosti a pomáhajú tak redukovať náklady na vykurovanie.
Niektoré typy fólií majú dokonca bezpečnostné funkcie, dokážu chrániť nielen proti externým narušiteľom, ale aj proti požiaru či prírodným živlom.