Máme namontované okná – a čo teraz?
Výberu okna ste venovali starostlivú pozornosť, kvalitu montáže ste si skontrolovali – stavba je uzavretá, všetko je v poriadku. Väčšina zákazníkov má premyslenú dodávku okien až po tento bod.
Vo väčšine prípadov je však výmena okien súčasťou väčšej rekonštrukcie, alebo aspoň minimálne murárske a maliarske práce ešte budú nasledovať.
Preto je nutné chrániť rámy i sklá nových okien pred fŕkajúcou maltou, farbou či prachom. Poškodenia takto vzniknuté totiž môžu byť nezvratné a nevzťahuje sa na ne záruka na okná. Zároveň čistenie takto znečistených okien vám pokojne zaberie aj niekoľko dní, pričom žiadne abrazívne prostriedky nie je vhodné použiť.
Skrátka a dobre – tomuto sa chcete vyhnúť. Aké sú však najvhodnejšie spôsoby ochrany okna pred stavebným znečistením?
Tu je náš odporúčaný postup ochrany povrchovej úpravy po osadení okien do stavby:
1. Odstránenie ochranných fólií
Hoci odstránenie ochranných fólií z rámov okien nepatrí k procesu ochrany okna pred stavebným znečistením, predsa ho uvádzame ako prvý bod, lebo je veľmi dôležité.
K odstráneniu fólií by malo dôjsť pri prebratí okien za prítomnosti montážnika, ešte pred podpísaním preberacieho protokolu. Ak sa tak však z akéhokoľvek dôvodu nestalo, fólie odstráňte ešte pred začatím akýchkoľvek ďalších stavebných úprav. V prípade, že by ste zistili akékoľvek poškodenie profilu pod páskami až po vykonaní stavebných úprav, prípadná reklamácia už bude náročnejšia.
Zároveň by pásky na profile nemali byť dlhšie ako tri mesiace, lebo ich následné odstránenie býva najmä z dôvodu pôsobenia slnečného žiarenia na pásky veľmi náročné.
2. Prilepenie omietacích líšt a oblepenie okna a kľučiek ochrannou fóliou
Omietacie lišty bežne dostať v stavebninách, či v obchodoch pre kutilov. Ochranná fólia môže byť akákoľvek, aj potravinárska napríklad, ktorá je navyše priľnavá. Samozrejme by mala byť priesvitná kvôli prístupu svetla. V prípade dlhodobejšieho ponechania fólii na oknách nezabudnite na fóliach urobiť niekoľko malých otvorov na prístup vzduchu. Nezabudnite obaliť aj kľučky a kovanie! Existujú špeciálne fólie na ochranu okien pred murárskymi prácami, v prípade záujmu sa na ne informujte u svojho predajcu.
Pozor na výber pások, ktorými fólie na okná nalepíte! Papierové pásky nie sú vôbec vhodné, tak, ako pásky na ochranu profilov sa na slnku „spečú“ a dole ich už nedostanete. Odstranovanie môže spôsobiť poškodenie laminovacej fólie, či zanechať po sebe pásy rozpusteného lepidla.
Pred použitím pásky si pozorne prečítajte návod, alebo sa radšej informujte u predajcu. Ak ste však už nevhodné pásky použili a následné odstraňovanie vás neminie, vyzbrojte sa trpezlivosťou a postupujte doslova po centimetroch. Odstránenie rozpusteného lepidla zo skla je možné trpezlivým opatrným čistením terpentínom. Dobrým tipom je aj navlhčenie novinového papiera a priloženie na postihnuté miesto. Papier je potrebné opakovane vlhčiť dovtedy, kým lepidlo nezvlhne tak, že pôjde ľahko dole.
3. Vetranie počas murárskych prác
Na nutnosť vetrania vás určite upozornia aj vaši stavbári. Pri novostavbách to znamená vytvoriť prievan a vypustiť vlhkosť, ktorá je naakumulovaná vo vnútorných priestoroch. Pri nedostatočnom odvetraní interiérov prichádza ku tvorbe kondenzátu na skle a neskôr k tvorbe plesní.
4. Maliarsky náter interiérovou farbou realizovať až 2 – 3 dni po zaschnutí začisťovacej omietky
Zákazníci si často predstavujú, že namontované a osadené okno im montážnici vyspravia a hneď aj vymaľujú. Toto však z technologického hľadiska nie je možné, vyspravená plocha musí najskôr úplne zaschnúť, inak by náter nedržal. Zároveň drobný mikroprášok sadá po osadení okien ešte niekoľko dní, čo takisto pre novú maľovku nie je optimálne.
5. Po ukončení murárskych a maliarskych prác odstrániť fóliu a odlamovaciu časť omietacej lišty
Pri odstraňovaní postupujte opatrne, aby ste nešetrným zaobchádzaním nepoškodili výrobok. Zároveň opatrné odliepanie lepiacej pásky minimalizuje nutnosť následného čistenia.
6. Prajeme vám príjemné používanie okien INCON
Nechcete sa ochranou okien zaoberať sami? Ponúkame vám možnosť profesionálnej ochrany okien prostredníctvom nástreku tekutej fólie, ktorá sa s úspechom využíva aj pri veľkých developerských projektoch, kde sa strieda mnoho profesií a riziko poškodenia okna je naozaj vysoké.
Krátke video z testu funkčnosti takejto ochrany okna si môžete pozrieť tu:
Čo ak si okná neochránim?
Následný stavebný proces – najmä v prípade novostavby, nepatrí medzi najčistejšie. Po osadení okien máte vlastne holodom, čaká vás zateplenie, fasáda, v interiéri podlahy, omietky, maľovanie, obkladacie procesy... Veľa prachu, vlhkosti, ale aj agresívnych a drsných stavebných materiálov.
Veľké poškodenie môže spôsobiť najmä vápno, ktoré poškodzuje všetky komponenty okna – rámy, kovania i tesnenie.
Môže sa vám stať:
- Zalepenie povrchu okenného prvku
- Poškriabanie počas stavebných procesov, ale aj počas následného odstraňovania nečistôt
- Znečistenie tesnenia, jeho poškodenie pri odstraňovaní nečistoty, a teda znížená tesniaca funkčnosť
- Zanesenie celoobvodového kovania – takisto s dôsledkom zníženia funkčnosti
- Zanesenie/upchanie vetracích mriežok
- Zapchatie odvodňovacích drážok, čo môže spôsobiť aj zatekanie do interiéru
Je dôležité povedať, že za poškodenie spôsobené nedostatočným ochránením okna počas následných stavebných prác nezodpovedá dodávateľ okien a nevzťahujú sa naň záručné podmienky. Práve preto je ochrana okien vopred tak veľmi dôležitá.
Čo mám robiť, ak tento článok čítam neskoro a okná už znečistené mám?
Vyzbrojte sa predovšetkým veľkou dávkou trpezlivosti. Zabudnite na abrazívne prostriedky, tie daný stav len zhoršia.
- Najlepší čistiaci prostriedok je len horúca voda s bežným saponátom a mäkká handrička
- Drobné usadeniny v kovaní skúste odstrániť vysávačom alebo vyfúknutím stlačeným vzduchom
- Ak máte blokované kovanie, skúste doň kvapnúť kvapku oleja
- Zvyšky malty a cementu odstráňte ideálne okamžite
- Vyhnite sa použitiu nitrocelulózových riedidiel, benzínu a podobne!
- Stvrdnuté zvyšky malty odstráňte veľmi opatrne mechanicky poklepaním, alebo škrabkou z dreva či umelej hmoty.
Potrebujete sa poradiť? Zavolajte nám, radi vám odpovieme na vaše ďalšie otázky:
Máte stále otázky?
Vyhýbajte sa požívaniu nitrocelulózových riedidiel, benzínu a pod.!