Pripravte svoje okná na zimu
Hoci zima ešte celkom nedorazila, prípravu okien na chladné počasie netreba odkladať. Namiesto čakania na prvé mrazíky, teplé jesenné počasie je najvhodnejšia doba na to, aby ste svojim oknám venovali pozornosť. Mnohí si prípravu spájajú s predvianočným upratovaním a umývaním okien, no teploty pod nulou preventívnej starostlivosti o okná rozhodne neprospievajú.
V krátkosti sa dá povedať, že správna príprava okien na zimu zahŕňa predovšetkým odstránenie netesností a prevenciu pred ich vznikom. Vďaka pár minútam starostlivosti navyše každý rok dokážeme ušetriť nielen náklady za vykurovanie, ale aj predĺžiť životnosť svojich okien.
4 jednoduché kroky, ako pripraviť okná na zimu:
a) Okno starostlivo umyte
- Odstráňte z rámu i krídla okna nánosy prachu a peľu, či akékoľvek iné nečistoty.
- Použite len jemný čistiaci prostriedok, vyhnite sa abrazívnym a agresívnym chemikáliám.
- Na čistenie použite bavlnenú či mikrovláknovú handričku, ktorá nepúšťa vlákna.
- Vyhnite sa drsným špongiám či škrabkám, ktoré by mohli poškodiť rámy i sklá.
- Zamerajte sa na dokonalé vyčistenie rámu, dverných prahov, vodiacich koľajníc zdvižno-posuvného mechanizmu pri terasových dverách – skrátka všetkých častí okna medzi rámom a krídlom. Kumulovanie nečistôt, kamienkov či štrku môže poškodiť rám i tesnenie.
- Okno nikdy nečistite nasucho, drobné čiastočky nečistôt by mohli napáchať nevratné škody.
- Prebytočný čistiaci prostriedok a vodu zotrite stierkou na okná a prípadne doleštite kuchynskými utierkami s krátkym vláknom, prípadne starými novinami či suchou handričkou.
- Na záver ešte skontrolujte priechodnosť odtokových otvorov v dolnej časti rámu. V prípade upchatia odporúčame otvory vyčistiť vatovou tyčinkou.
- V prípade, že máte drevené okná, na záver ich ošetrite balzamom na drevo – predĺžite tak ich životnosť
b) Skontrolujte a ošetrite tesnenie okien
Tesnenie okien má kľúčovú úlohu pri zabezpečení správnej izolácie okna. Zároveň je to však materiál, ktorý je podstatne jemnejší ako materiál rámu a krídla, je potrebné mu teda venovať zvýšenú pozornosť. Poškodené, spráchnivené či vytrhnuté tesnenie neplní svoju úlohu, preto tento bod rozhodne nevynechávajte.
- Kvalitné tesnenie je pružné, po jemnom stlačení a uvoľnení nezostane na ňom deformácia
- Skontrolujte, či nedošlo k povytiahnutiu tesnenia
- Raz ročne je vhodné ošetriť tesnenie silikónovým olejom – predĺži sa tak jeho životnosť
Ak ste zistili poškodenie tesnenia:
- Kontaktujte svojho dodávateľa okien. Existuje veľa druhov tesnenia, nie každé je vhodné práve pre vaše okno. Dodávateľ v rámci záručného či pozáručného servisu tesnenie vymení za ten správny druh. Bude však potrebovať vedieť typ profilu, z ktorého sú vyrobené vaše okná. Túto informáciu nájdete v zmluve či cenovej ponuke, pokiaľ ste si ju uchovali.
- V prípade, že nepoznáte dodávateľa okien, ani typ profilu, respektíve nemáte príslušnú dokumentáciu k oknu, dobre si prezrite rámy svojich okien. Väčšina výrobcov označuje svoje výrobky identifikačným štítkom, kde nájdete podrobnejšie informácie o výrobcovi či čísle zákazky. Zvyčajne sa lepia z vnútornej strany krídla tak, aby neboli viditeľné z pohľadovej strany. Slúžia okrem iného aj na neskoršiu identifikáciu produktu v prípade následného servisu.
c) Premazanie a kontrola funkčnosti kovania
Kovanie nie je na všetkých oknách rovnaké, no seriózni výrobcovia dodávajú spolu so svojimi produktami návod na údržbu. Náš INCON návod nájdete TU.
- V návode je zvyčajne presne uvedené, ktoré časti kovania je potrebné premazať. Na mazanie použite špeciálny olej na to určený, alebo použite silikónový olej.
- Skontrolujte funkčnosť kovania – okná sa musia dať otvárať a zatvárať bez námahy a nesmú prefukovať
- V prípade, že cítite prúdenie vzduchu a vylúčili ste možnosť nefunkčného tesnenia v predchádzajúcom bode, okná bude pravdepodobne treba nastaviť
- Nastavenie kovania je takisto súčasťou návodu na údržbu okien. Ak si však na nastavenie sami netrúfate, kontaktujte svojho dodávateľa, ktorý vám odborné nastavenie zabezpečí.
d) Kontrola rámu okien
V prípade, že máte za sebou úspešne kontrolu kovania i tesnenia a stále nie ste spokojní s tesnosťou okna, skontrolujte, či nie je niekde prehnutý či poškodený samotný rám. K podobnému prípadu môže dôjsť pri lacnejších oknách, kde na výrobu nebol použitý dostatočne pevný materiál profilu, či vnútorná oceľová výstuha. Takisto je kľúčové správne osadenie a montáž. K poškodeniu však môže dôjsť aj mechanicky nešetrným užívaním okna či v stavebnom procese.
V prípade, že je však rám poškodený či prehnutý, samostatne si s tým neporadíte. Kontaktujte svojho dodávateľa včas, aby vám okno opravil, či dokonca úplne vymenil ešte pred zimou.
Vyberte si správne svojho dodávateľa
Jeseň je pre výrobcov okien rušná nielen preto, že stavebníci sa usilujú uzavrieť stavby ešte pred zimou a treba im včas dodať okná. Rušno majú aj pracovníci zákazníckeho servisu a servisní technici, lebo zákazníci si kontrolujú stav svojich okien a potrebujú dodať náhradné diely či pomôcť s údržbou okna. Predsa len, okná a dvere slúžia svojmu účelu desaťročia, je nereálne očakávať, že priebežný servis nebude nutný.
Práve tu sa mnoho zákazníkov popáli, lebo v prvotnej snahe ušetriť pár eur pri kúpe zabúdajú na to, že spolu s oknom si vyberajú aj partnera na starostlivosť o túto časť svojho domova na veľmi dlhé obdobie dopredu. V INCON každú jeseň riešime žiadosti o servis od nespokojných majiteľov okien, ktorí už márne pátrajú po svojom pôvodnom dodávateľovi a veria, že im pomôže akýkoľvek výrobca okien. Žiaľ, je to veľmi milná domnienka, okná rôznych dodávateľov nemajú zhodné súčiastky, preto naše komponenty nemôžu byť použité na opravu iného, ako nášho okna. Zároveň za servis našich okien ručíme, no nemôžeme ručiť za servis okien, ktoré sme nevyrobili a nemontovali. Preto ak vaše okná majú životnosť 30 rokov, je dôležité, aby váš dodávateľ vám bol k dispozícii počas celej tejto doby.
A to nie je všetko! Viete v zime správne vetrať?
V domovoch chceme teplo, okná majú tesniť, no ľudia potrebujú dýchať čerstvý vzduch. Vydýchaný vzduch v miestnosti je nezdravý pre človeka, spôsobuje bolesti hlavy, poruchy pozornosti, malátnosť. Zároveň kumulácia vlhkosti v budove – z kuchýň, kúpeľní, ale aj z bežného dýchania obyvateľov – to všetko v prípade, že vlhkosť nevypustíme von, spôsobuje vznik plesní. No a plesne spätne môžu mať za následok vznik respiračných i kožných ochorení, či podráždenie očí. Samozrejme znehodnocujú i nehnuteľnosť. Zvyknime si preto pravidelne vetrať, v zime podľa tohto postupu:
- Nárazové intenzívne vetranie približne 6 minút, budova nevychladne, vzduch sa vymení.
- Trikrát denne: ráno, na obed (či po príchode z práce) a večer
- V zime nie je vhodné používanie mikroventilácie – výsledkom sú až tretinové tepelné straty a ešte vyššia možnosť vzniku plesní pri nerovnakej teplote obvodových stien
- Vytvorte prievan, vyvetráte rýchlejšie
Želáme vám príjemne prežité zimné obdobie v teple a suchu!
Máte stále otázky?