Ako si vybudovať zdravý domov
Tento rok veru mnohí z nás v lete k moru nepocestujú. Dôvody sú rôzne – zdravotné obavy, neistá situácia, snaha podporiť slovenskú ekonomiku, rodinná finančná situácia oslabená mesiacmi strádania...
No leto príde tak či tak a s ním aj obdobie letných dovoleniek. Mnohí z nás dnes uvažujú, ako ich stráviť aktívne a užitočne.
Mesiace v uzavretých priestoroch svojich domovov nás prinútili uvedomiť si, ako veľa času vlastne doma trávime. Podľa niektorých prieskumov dnes ľudia až 90 % času trávia v budovách. Ak si to spojíme s faktom, že na Slovensku je podľa prieskumu až takmer 60 % rodinných domov a 40% bytových domov neobnovených, vidíme, že domovy mnohých z nás už dávno nemusia zodpovedať aktuálnym požiadavkám na zdravé bývanie.
Na mieste je teda úvaha investovať voľný čas a financie, ktoré by sme za iných okolností možno vynaložili na letnú dovolenku, práve na obnovu a rekonštrukciu svojho bytu, domu či chalupy.
Do čoho investovať pri rekonštrukcii?
V prvom rade si treba uvedomiť časový horizont, na ktorý investíciu plánujete. Zrejme sa Vám nebude chcieť podstupovať niečo podobné v dohľadnom čase znova. Preto sa šetrenie na nesprávnom mieste nemusí vyplatiť, ide predsa o zdravie a komfort rodiny na skutočne dlhú dobu.
Pri úvahách, do čoho investovať viac a do čoho menej platí pravidlo: pri obvodovom plášti budovy kvalitatívne kompromisy nerobíme. Ide totiž o pevne zabudované súčasti domu, ktorých výmena je náročná až nemožná a ich životnosť patrí medzi najdlhšie. Zdanlivé dobrodružstvo a risk v podobe lacnejších výrobkov s pochybným pôvodom sa môže kruto vypomstiť (aj finančne) pri neskoršom užívaní. V prípade napätejšieho rodinného rozpočtu sa oplatí ušetriť na súčastiach, ktoré je jednoduché vymeniť – ako zariadenie či elektronika. Takisto je rozumné v tomto prípade rozdeliť rekonštrukciu na fázy a k ďalšej fáze pristúpiť až vtedy, keď nám to finančná situácia dovolí.
Teplo, ticho, svetlo, čerstvý vzduch
V prípade, že sa rozhodnete zrekonšruovať svoju nehnuteľnosť, určite odporúčame spojiť výmenu okien s celoobvodovým zateplením. Vyriešite tak niekoľko častých problémov naraz – vytvoríte pre svoju rodinu bezpečnejší priestor, znížite poplatky za vykurovanie, znížite hlučnosť. Ak sa rozhodnete pre väčšie presklenia, zvýšite svetlosť vnútorného priestoru, čo má pozitívny vplyv nielen na zdravie a náladu obyvateľov, ale aj na poplatky za osvetlenie a celkovú hodnotu nehnuteľnosti.
Zároveň sa vyhnete vzniku nepríjemných a nezdravých plesní, ktoré by vám hrozili, ak by ste v staršej nehnuteľnosti vymenili plastové okná a hermeticky tak uzavreli vnútorný priestor bez dodatočného zateplenia zvyšku konštrukcie.
Byť zdravý v nezdravom prostredí je naozaj nereálna predstava. Oplatí sa teda venovať čas a pozornosť miestu, v ktorom žijeme, vytvoríme si tak zdravé prostredie, kde celá rodina načerpá energiu každý jeden deň po mnoho rokov, nie len počas dovolenkového obdobia. Zabúdať by sme nemali ani na pracovné prostredie, najmä, ak pracujeme z domu. Vybudovanie si štýlového home office-u nám tak pomôže udržať si zdravé prostredie aj počas práce.