Čo vám váš architekt o oknách nepovedal
Architekti sú umelci. A nie hocijakí umelci – okrem kreatívneho vizionárskeho videnia a citu pre estetiku musia byť naslovovzatí odborníci aj po technickej stránke. Bez nich by naše ulice boli sivé a uniformné, alebo naopak neuhladené a bláznivé. Ich práca musí byť nielen krásna, ale aj funkčná, navrhujú diela, na ktoré sa tisíce ľudí denne pozerajú a ďalší ľudia ich využívajú na bezpečnú a pohodlnú prácu či oddych.
Ak držíte v rukách architektonický projekt na svoj nový rodinný dom a potrebujete okná, prídete zrejme s projektom k nám. My v prvom rade zistíme, či je daný návrh nielen bez úpravy technicky realizovateľný, ale aj praktický pre každodenný život rodiny. Najčastejšie máme tieto doplnkové návrhy:
1. Aby boli veľké presklenia praktické, musia byť do detailu premyslené
Dnes už vlastne často ani nehovoríme o veľkých oknách. V mnohých prípadoch sa jedná o celé presklené steny, ktoré maximalizujú svetlo v interiéri a prepájajú interiér s exteriérom. Aby však ich užívanie bolo maximálne komfortné, netreba zabúdať na dostatočné tienenie, ktoré je potrebné naplánovať spolu s kúpou okien, inak estetické podomietkové prevedenie v mnohých prípadoch nemusí byť možné, o riziku vzniku neželaných tepelných mostov ani nehovoriac.
Pri veľkých zasklených plochách je vhodné použitie špeciálneho kaleného skla. Najmä pri čiastočnom zatienení jednej tabule totiž hrozí tzv. „teplotný šok“ s dôsledkom prasknutia skla. Zároveň je potrebné uvedomiť si, že veľká sklenená tabuľa terasových dverí môže vážiť aj niekoľko sto kilogramov. Čím väčšie sú rozmery pohyblivého prvku, tým náročnejšia bude manipulácia s ním bez investície do elektrického ovládania. Niekedy drobná úprava členenia jednotlivých sklenených tabúľ dokáže investorovi ušetriť nemalé prostriedky a zvýšiť komfort pri užívaní.
Pri nadrozmerných sklách je potrebné pri montáži použiť mechanizmus (žeriav, lešenie), no zabúda sa na prípadnú výmenu poškodeného skla v budúcnosti, kedy býva už nemožné sa s mechanizmom dostať ku sklu vzhľadom na finálne terénne úpravy alebo dostupnosť.
2. Najobľúbenejšie sú antracitové okná
Momentálnym viacročným trendom sú antracitové, či v niektorých prípadoch až čierne okná. Všetci dobre poznáme situáciu, ako teplo nám je v čiernom, respektíve v bielom tričku. Rovnaké je to aj pri oknách. Tmavá farba sa prehrieva, tmavé prahy budú v lete horúce, materiál v tmavej povrchovej úprave je namáhanejší, ako v svetlej. S týmto faktom treba vopred počítať už v štádiu návrhu. Ak vám prehrievanie materiálu prekáža, odporúčame zvážiť takisto trendové, no svetlejšie farebné varianty povrchových úprav.
3. Nezvyčajné farebné prevedenie, áno ale...
Snaha odlíšiť sa od susedov mimoriadnym farebným prevedením rámov okien tiež nemusí byť úplne najšťastnejším riešením. Okná si totiž kupujeme doslova na desaťročia – minimálna uvádzaná hranica pri plastových oknách je 30 rokov. Voľbou štandardného farebného prevedenia minimalizujete riziko, že v tak dlhom časovom horizonte nebude dostupná korekčná fixka, či zladené doplnky presne v príslušnom odtieni.
4. NAOZAJ potrebujete také veľké dvere?
Vchodové dvere dokážu byť doslova šperkom architektúry domu. Okrem rôznych dizajnových prevedení je dnes trendom aj naozaj veľká výška krídla. Tak, ako pri veľkých preskleniach aj tu však platí, že čím väčší prvok, najmä pri rôznych bezpečnostných prevedeniach, tým náročnejšia manipulácia s ním. Odporúčame informovať sa o možnostiach zmeny rozmerov dverí pri zachovaní komfortu ovládania aj pre subtílnejšie osoby, či malé deti.