Trápia vás zarosené okná? Niekedy správne vetranie nestačí
Mierne zarosené okno vám môže spočiatku pripadať ako banálny problém. Z dlhodobého hľadiska však dokáže výrazne znížiť kvalitu života v domácnosti. Príčin vzniku rosenia môže byť hneď niekoľko. Úplne sa ho však nezbavíte. Viete ho akurát efektívne obmedziť. My vám ponúkame niekoľko tipov, ako na to.
Rosenie alebo kondenzácia vzniká vtedy, keď sa teplý a vlhký vzduch stretne s chladnejším povrchom. Tento jav je málokedy spôsobený oknami, ale skôr ich nesprávnym využívaním. Ako to teda robiť tak, aby ste sa aspoň čiastočne vyhli ich zaroseniu a prípadnému vzniku plesní?
Vyvarujte sa vlhkosti v miestnosti
Aj obyčajné sušenie prádla v izbe dokáže zvýšiť vlhkosť vzduchu, ktorá často vedie k zaroseniu okien. Ak nemáte sušičku prádla alebo možnosť sušiť vonku, zamerajte sa na ďalšie spôsoby, ako môžete vo svojich izbách znížiť vlhkosť. Pri varení využívajte digestor, po horúcom kúpeli či sprche zatvárajte dvere, aby para zbytočne nepokračovala do iných miestností. Veľký počet izbových kvetín taktiež prispieva k vyššej vlhkosti.
Normy tolerujú vlhkosť v domácnosti v rozmedzí 30 až 70 %. Ideálnou hodnotou je 40 %. Z dlhodobého hľadiska sa neodporúča žiť v priestoroch s vlhkosťou vyššou ako 50 %. Zvyšuje sa tým riziko výskytu roztočov, baktérií a plesní.
Viete, ako správne vetrať?
Existuje niekoľko spôsobov, ako vetrať a zbaviť sa tak nadbytočnej vlhkosti. Jedným z nich je známe vetranie na „ventilačku”, keď cez úzku štrbinu dochádza k cirkulácii vzduchu. Tento spôsob je však energeticky neúsporný.
Omnoho efektívnejšie je nárazové vetranie. Stačí na niekoľko minút (4 až 10) otvoriť okno dokorán. Vzduch sa tak prirodzene vymení za čerstvejší. Najideálnejšou cestou, ako vyvetrať je však otvoriť všetky okná v domácnosti a urobiť prievan. Ten zabezpečí, že sa čerstvý vzduch dostane naozaj všade.
Ak nepomáha ani časté vetranie, problém zrejme bude v dištančnom rámiku. Ide o časť okna, ktorá uzatvára spojenie tabúľ skiel. Jeho hlavnou úlohou je zníženie prietoku chladu z vonkajšieho skla na vnútorné.
Nie je rosenie ako rosenie
Kvalitné plastové okna s dobrými izolačnými vlastnosťami sa často rosia z vonkajšej strany. Sklo sa z tejto strany omnoho viac ochladzuje. Zároveň ho nezahrieva teplo unikajúce zvnútra. Nerobte však žiadnu paniku. Znamená to, že okno perfektne spĺňa svoju úlohu.
Pokiaľ siahnete po ekonomickejšej verzii plastových oknien, tie izolujú miestnosť hermeticky. Vlhkosť sa pri nich väčšinou zráža na spodnom okraji skla, kde dochádza do kontaktu s vnútorným dištančným rámikom. Ten býva väčšinou vyrobený z hliníku a vzniká okolo neho chladnejšia oblasť.
K drahším, ale efektívnejším riešeniam patrí teplý alebo tzv. “plastový” rámik, ktorý eliminuje kondezáciu vodnej pary v spodnej časti okna. Taktiež dokáže skontrolovať množstvo unikajúcej energie. Zvyčajne je vyrobený z plastu alebo kombinovaného plastu s nerezou.
Použitím teplého rámika rastie teplota okraja skla z vnútornej strany okna. A to najmä v kritickom bode styku skla s okenným rámom, čo má za následok výrazné obmedzenie rosy na skle v interiéri. Vaše okná sa tak budú rosiť oveľa menej.
Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Spoločne nájdeme ideálne riešenie.