
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Plesne sú mikroskopické organizmy, neviditeľné bežným okom. Sú bežnou súčasťou nášho životného prostredia, vyskytujú sa vo vode, v pôde i v ovzduší. V prípade optimálnych podmienok sa rýchlo šíria a vytvárajú nevzhľadné škvrny sivej až čiernej, zelenkastej či hnedastej farby. Obľubujú teplé a vlhké prostredie, pre svoj rast svetlo nepotrebujú. Nájdeme ich preto často v tmavých kútoch, pivniciach či nevetraných kúpeľniach. Okrem nežiadúceho vzhľadu majú aj charakteristický zápach.
V súčasnosti je vznik plesne v domácnosti spojený najčastejšie s konštrukčnými vadami stavby, nesprávnou izoláciou, ale aj nesprávnymi hygienickými a prevádzkovými návykmi v domácnosti. Súčasné stavby sú vysoko tesné a neprievzdušné, čo je žiadúce v súvislosti so znižovaním ich energetickej náročnosti a šetrením životného prostredia.
No vznik vlhkosti v ich interiéri je prirodzenou súčasťou života. Štvorčlenná rodina svojou bežnou činnosťou – dýchaním, varením, praním... vyprodukuje 10 – 15 litrov vlhkosti denne. Tento objem v kvapalnom skupenstve by naplnil bežné vedro až po okraj. Vlhkosť je zároveň najväčšou príčinou vzniku plesní v interiéri. Z uvedeného vyplýva, že bez zabezpečenia pravidelnej cirkulácie vzduchu a pravidelného odvádzania vlhkosti z interiéru sa plesne u nás skôr či neskôr udomácnia.
Nie všetky plesne sú škodlivé. Existujú aj ušľachtilé plesne používané napríklad v potravinárskom priemysle. No plesne v byte rozhodne nepatria do tejto kategórie a väčšina z nich môže byť zdrojom toxických látok.
Človeku môžu škodiť dvojako: vdychovaním spór dochádza k dráždeniu slizníc, môžu vyvolať zápal priedušiek, astmu či alergické reakcie. Znižujú obranyschopnosť organizmu, časté sú opakované infekcie a respiračné ochorenia. Sprievodným znakom vystaveniu sa plesniam je aj únava, bolesti hlavy a žalúdočné ťažkosti. V tomto prípade nedochádza k priamemu kontaktu s plesňou, len k vdychovaniu emisií z plesní.
Pri priamom kontakte s kožou môže dôjsť ku kožným reakciam v podobe ekzémov, alergií, psoriáze.
Špeciálne ohrozenou skupinou sú jedinci s oslabenou imunitou, alergici, deti a seniori.
Predchádzanie plesniam je základ a tak ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že je jednoduchšie prijať preventívne opatrenia, ako riešiť následky.
Zapamätajme si jednoducho, že polovičná. Ideálne v rozmedzí 45 – 55%. Jej kontrolovanie je najjednoduchšie pomocou vlhkomera. Akonáhle je vlhkosť vyššia, vetrajme, najrýchlejšie to ide pomocou prievanu. Obstaranie vlhkomera by mali zvážiť minimálne rodiny s malými deťmi a alergici.
Predovšetkým zamedzte ich šíreniu. Ak nezmeníte podmienky, za ktorých vznikli, plesne síce odstránite, ale vrátia sa k vám opäť.
Skôr, než začnete s plesňami bojovať, nepodceňte vlastnú ochranu. Na odstraňovanie sa používajú často chemikálie a spóry sa môžu víriť vo vzduchu a to je niečo, čo nechcete vdychovať. Zabezpečte si rúško a ochranné rukavice.
Okná sa rosia preto, že sa zvyčajne jedná o najchladnejší bod v miestnosti. Vzduch dokáže absorbovať len určité množstvo vlhkosti. Čím teplejší vzduch je, o to viac jej dokáže poňať. No akonáhle sa ochladí a vlhkosti je v ňom priveľa, skondenzuje sa na najchladnejšom mieste. Zvyčajne sú týmto miestom okná, no pekným príkladom je aj zrkadlo v kúpeľni, ktoré sa zarosí pri sprchovaní. Tu sa nedá hovoriť o nesprávnej montáži či nekvalitnom výrobku, je to najlepšia demonštrácia toho, ako funguje fyzika.
Rosenie okien je však nežiadúce, vo vlhku sa dobre darí plesniam a tie nielenže poškodzujú zdravie, ale znehodnocujú aj omietku, ktorá sa drolí pod parapetným profilom a znehodnocuje okno samotné.
Fyzika je fyzika, okno nikdy nebude mať teplotu zhodnú ako interiérové dvere, ale účinnými opatreniami vieme problém rosenia okien eliminovať:
Plesne sú prirodzenou súčasťou okolia a v prípade, že majú vytvorené optimálne podmienky – chlad a vlhkosť, začnú sa rýchlo množiť. Väčšina plesní je toxická a poškodzuje nielen ľudské zdravie, ale aj samotnú nehnuteľnosť.
Ich vzniku môžeme do veľkej miery zabrániť kvalitnou výstavbou či rekonštrukciou domu, výberom kvalitných materiálov, dodržaním technologických postupov pri výstavbe, ale aj starostlivým vetraním a zabraňovaním kondenzácie prirodzenej vzdušnej vlhkosti.
A keď sa už plesne objavia, treba rýchlo reagovať a na ich odstránenie použiť overené postupy.
Prajeme vám, aby vaše bývanie bolo kvalitné a zdravé. S výberom tých správnych okien vám v INCON radi poradíme.
Certifikáty
Zákaznícky servis