Ako sa zbaviť plesní v domácnosti – rýchlo a ľahko
Plesne sú mikroskopické organizmy, neviditeľné bežným okom. Sú bežnou súčasťou nášho životného prostredia, vyskytujú sa vo vode, v pôde i v ovzduší. V prípade optimálnych podmienok sa rýchlo šíria a vytvárajú nevzhľadné škvrny sivej až čiernej, zelenkastej či hnedastej farby. Obľubujú teplé a vlhké prostredie, pre svoj rast svetlo nepotrebujú. Nájdeme ich preto často v tmavých kútoch, pivniciach či nevetraných kúpeľniach. Okrem nežiadúceho vzhľadu majú aj charakteristický zápach.
Ako vzniká pleseň?
V súčasnosti je vznik plesne v domácnosti spojený najčastejšie s konštrukčnými vadami stavby, nesprávnou izoláciou, ale aj nesprávnymi hygienickými a prevádzkovými návykmi v domácnosti. Súčasné stavby sú vysoko tesné a neprievzdušné, čo je žiadúce v súvislosti so znižovaním ich energetickej náročnosti a šetrením životného prostredia.
No vznik vlhkosti v ich interiéri je prirodzenou súčasťou života. Štvorčlenná rodina svojou bežnou činnosťou – dýchaním, varením, praním... vyprodukuje 10 – 15 litrov vlhkosti denne. Tento objem v kvapalnom skupenstve by naplnil bežné vedro až po okraj. Vlhkosť je zároveň najväčšou príčinou vzniku plesní v interiéri. Z uvedeného vyplýva, že bez zabezpečenia pravidelnej cirkulácie vzduchu a pravidelného odvádzania vlhkosti z interiéru sa plesne u nás skôr či neskôr udomácnia.
Čo môže pleseň spôsobiť?
Nie všetky plesne sú škodlivé. Existujú aj ušľachtilé plesne používané napríklad v potravinárskom priemysle. No plesne v byte rozhodne nepatria do tejto kategórie a väčšina z nich môže byť zdrojom toxických látok.
Človeku môžu škodiť dvojako: vdychovaním spór dochádza k dráždeniu slizníc, môžu vyvolať zápal priedušiek, astmu či alergické reakcie. Znižujú obranyschopnosť organizmu, časté sú opakované infekcie a respiračné ochorenia. Sprievodným znakom vystaveniu sa plesniam je aj únava, bolesti hlavy a žalúdočné ťažkosti. V tomto prípade nedochádza k priamemu kontaktu s plesňou, len k vdychovaniu emisií z plesní.
Pri priamom kontakte s kožou môže dôjsť ku kožným reakciam v podobe ekzémov, alergií, psoriáze.
Špeciálne ohrozenou skupinou sú jedinci s oslabenou imunitou, alergici, deti a seniori.
Dá sa plesniam predchádzať?
Predchádzanie plesniam je základ a tak ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že je jednoduchšie prijať preventívne opatrenia, ako riešiť následky.
- Pravidelne vetrajte – v zime minimálne tri krát denne sedem minút – ráno, na obed či po návrate z práce a večer pred spaním. V lete nastavte okná na mikrovetranie a výmena vzduchu bude zabezpečená automaticky.
- V prípade, že používate rekuperáciu, manuálne vetranie nie je nutné
- Špeciálne dôležité vetranie je po sprche či pri varení – používajte účinné odsávače vzduchu, ktoré vlhký vzduch vyvedú mimo obytný priestor
- Najhorším návykom je sušenie prádla v interiéri. Odparovanie vody z tkaniny je väčším zdrojom vlhkosti ako varenie či sprchovanie. Ak nemáte možnosť sušiť prádlo v exteriéri, zvážte obstaranie si sušičky. Okrem zvýšenia komfortu pri domácich prácach investujete aj do vlastného zdravia a zdravia svojej rodiny.
- Plesne sa najviac tešia miestam, kde sa kondenzuje vlhkosť. Darí sa im na oknách, za skriňami či v matracoch. Vlhkosť sa hromadí v chladných miestach. Preto je dôležité zabezpečiť cirkuláciu vzduchu, nestavať nábytok tesne k stene, nezatvárať miestnosti a nechať prúdiť vzduch krížom, nezaklápať žalúzie na oknách, ak to nie je nevyhnutné a skondenzovanú vlhkosť pravidelne utierať
- Zabezpečte presvetlenie miestnosti – v priestore, kde je viac slnečného svetla, dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu vlhkosti
- Neprelievajte rastliny. Škodíte im a škodíte aj svojmu bývaniu. Vlhkosť, ktorú nestihnú absorbovať, sa odparí do ovzdušia v domácnosti a zvýši sa jej vlhkosť
- Existujú špeciálne protiplesňové nátery
- Vo vlhkom počasí neotvárajte okná. Vpúšťate si vlhkosť do interiéru
Aká je optimálna vlhkosť v domácnosti?
Zapamätajme si jednoducho, že polovičná. Ideálne v rozmedzí 45 – 55%. Jej kontrolovanie je najjednoduchšie pomocou vlhkomera. Akonáhle je vlhkosť vyššia, vetrajme, najrýchlejšie to ide pomocou prievanu. Obstaranie vlhkomera by mali zvážiť minimálne rodiny s malými deťmi a alergici.
Ako sa plesní účinne a rýchlo zbaviť
Predovšetkým zamedzte ich šíreniu. Ak nezmeníte podmienky, za ktorých vznikli, plesne síce odstránite, ale vrátia sa k vám opäť.
Skôr, než začnete s plesňami bojovať, nepodceňte vlastnú ochranu. Na odstraňovanie sa používajú často chemikálie a spóry sa môžu víriť vo vzduchu a to je niečo, čo nechcete vdychovať. Zabezpečte si rúško a ochranné rukavice.
- Postupujte mimoriadne opatrne, plesne neodstraňujte mechanicky. Iba by ste ich spórami viac rozšírili
- Použite prípravky proti plesniam – napríklad často používané Savo. Po zaschnutí povrch utrite.
- Zabezpečte si odvlhčovač vzduchu. Je dôležitý najmä v priestoroch, kde prirodzené vetranie nie je možné.
- Na postihnuté steny aplikujte sanačné protiplesňové nátery. V prípade vážneho napadnutia odstráňte starý náter spolu s omietkou a aplikujte nový s protiplesňovým účinkom.
Okná sú úzkym miestom. Ako sa zbaviť plesne v ich okolí?
Okná sa rosia preto, že sa zvyčajne jedná o najchladnejší bod v miestnosti. Vzduch dokáže absorbovať len určité množstvo vlhkosti. Čím teplejší vzduch je, o to viac jej dokáže poňať. No akonáhle sa ochladí a vlhkosti je v ňom priveľa, skondenzuje sa na najchladnejšom mieste. Zvyčajne sú týmto miestom okná, no pekným príkladom je aj zrkadlo v kúpeľni, ktoré sa zarosí pri sprchovaní. Tu sa nedá hovoriť o nesprávnej montáži či nekvalitnom výrobku, je to najlepšia demonštrácia toho, ako funguje fyzika.
Rosenie okien je však nežiadúce, vo vlhku sa dobre darí plesniam a tie nielenže poškodzujú zdravie, ale znehodnocujú aj omietku, ktorá sa drolí pod parapetným profilom a znehodnocuje okno samotné.
Fyzika je fyzika, okno nikdy nebude mať teplotu zhodnú ako interiérové dvere, ale účinnými opatreniami vieme problém rosenia okien eliminovať:
- Ak ste vo fáze projektu, uprednostnite osadenie okien nie na vonkajší okraj konštrukcie, ale viac do stredu smerom do miestnosti.
- Počítajte určite s izolačným trojsklom, ktoré je dnes už štandardom, preverte si, či výrobca používa teplý dištančný rámik
- Vyberajte si kvalitný plastový profil s vysokou izoláciou, ide predsa o váš domov, nie o záhradný domček
- Pri výmene okien počítajte aj s ostatným zateplením budovy. Ak vlhkosť z miestnosti nebude môcť uniknúť cez kvalitne utesnené plastové okná a ostatný obvodový plášť budovy bude plný tepelných mostov, vlhkosť bude kondenzovať v týchto miestach a plesne sa budú tvoriť na stenách. Celková obnova budovy je teda veľmi dôležitá pre zdravé bývanie.
- Kvalitný produkt je tretina úspechu, kvalitná montáž na montážne pásky bez tepelných mostov je druhá tretina. Posledná tretina je vo vašich rukách a spočíva v správnych hygienických návykoch a pravidelnej výmene vzduchu.
- Ak sa vám voda na oknách počas noci vyzráža, ráno ju nezabudnite utrieť
- Moderné technológie riadeného vetrania sú už žiadúce v novostavbách
Zhrňme si to teda
Plesne sú prirodzenou súčasťou okolia a v prípade, že majú vytvorené optimálne podmienky – chlad a vlhkosť, začnú sa rýchlo množiť. Väčšina plesní je toxická a poškodzuje nielen ľudské zdravie, ale aj samotnú nehnuteľnosť.
Ich vzniku môžeme do veľkej miery zabrániť kvalitnou výstavbou či rekonštrukciou domu, výberom kvalitných materiálov, dodržaním technologických postupov pri výstavbe, ale aj starostlivým vetraním a zabraňovaním kondenzácie prirodzenej vzdušnej vlhkosti.
A keď sa už plesne objavia, treba rýchlo reagovať a na ich odstránenie použiť overené postupy.
Prajeme vám, aby vaše bývanie bolo kvalitné a zdravé. S výberom tých správnych okien vám v INCON radi poradíme.