
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Aby každý výrobok správne a dlhodobo fungoval, vyžaduje si svoju starostlivosť a údržbu. Čistenie okien by malo byť pravidelnou rutinou, pretože nahromadenie nečistôt môže viesť k problémom. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých tipov môžete udržať svoje nové okná v čo najlepšom stave po mnoho rokov. Prinášame vám prehľad, ako poctivým každoročným servisom a údržbou predĺžite ich životnosť a budete si užívať dlhé roky bezproblémovej funkčnosti.
Ak chcete, aby vaše okná vyzerali skvele, musíte ich pravidelne čistiť. Začnite s vedrom teplej vody a špongiou. Stačí namočiť špongiu a utrieť plastovú časť okien. To by malo odstrániť väčšinu nečistôt, ale ak máte stále odolné škvrny, môžete do teplej vody pridať trochu jemného čistiaceho prostriedku napríklad na umývanie riadu. Ak tak urobíte, uistite sa, že po dokončení dôkladne okná dôkladne opláchnete. Špeciálnu pozornosť venujte najmä tesneniam.
Nepoužívajte na čistenie alebo umývanie technické prostriedky, ako sú rozpúšťadlá (benzín, acetón), výrobky s kyslým PH na báze kyseliny sírovej, zásadité výrobky (napr. na báze čpavku), riedidlá a iné agresívne látky, ktoré napádajú povrch profilov a mohli by viesť k zmene zafarbenia, poleptaniu či vytvoreniu fľakov.
V ideálnom prípade by sa sklo malo čistiť štyri až osemkrát ročne. Vyhnite sa čisteniu okien na priamom slnečnom svetle, pretože to môže mať za následok vznik nežiaducich šmúh. Odporúčame sklo najprv poriadne pretrieť vlhkou handričkou, aby ste odstránili prebytočnú špinu. Na doleštenie máte dve možnosti – tradičný čistič skla, alebo čoraz populárnejšie špeciálne utierky na sklo, tzv. mikrofázové utierky.
Náš tip: Chcete sa vyhnúť použitiu chémie, či zbytočným nákladom na nákup drahých čistiacich prostriedkov? Prečítajte si náš článok, v ktorom sme testovali domáce recepty na čistenie skla.
Kovanie nie je na všetkých oknách rovnaké, no seriózni výrobcovia dodávajú spolu so svojimi produktmi návod na údržbu. Náš INCON návod nájdete TU.
Odporúčame 1x ročne namazať niekoľkými kvapkami oleja závesy a uzávery. Je potrebné používať iba také čistiace a ošetrovacie prostriedky, ktoré nenarušia ochranu proti korózii. Mažú sa všetky pohyblivé časti a uzatváracie miesta kovania. Tieto jednoduché tipy na údržbu pomôžu predchádzať dlhodobému zlyhaniu a úpadku:
Tesnenie okien má kľúčovú úlohu pri zabezpečení správnej izolácie okna. Zároveň je to však materiál, ktorý je podstatne jemnejší ako materiál rámu a krídla, je potrebné mu teda venovať zvýšenú pozornosť. Poškodené, spráchnivené či vytrhnuté tesnenie neplní svoju úlohu, preto tento bod rozhodne nevynechávajte.
V prípade, že máte za sebou úspešne kontrolu kovania i tesnenia a stále nie ste spokojní s tesnosťou okna, skontrolujte, či nie je niekde prehnutý či poškodený samotný rám. K podobnému prípadu môže dôjsť pri lacnejších oknách, kde na výrobu nebol použitý dostatočne pevný materiál profilu, alebo vnútorná oceľová výstuha. Takisto je kľúčové správne osadenie a montáž. K poškodeniu však môže dôjsť aj mechanicky nešetrným užívaním okna či v stavebnom procese.
V prípade, že je však rám poškodený alebo prehnutý, samostatne si s tým neporadíte. Kontaktujte svojho dodávateľa včas, aby vám okno opravil, dokonca úplne vymenil ešte pred zimou.
Pri údržbe plastových okien je taktiež potrebné skontrolovať odvodňovacie kanáliky. Ideálny čas na kontrolu kanálikov je po období vlhkého a daždivého počasia. Na jeseň, keď je navyše veterno, môžu byť kanáliky zanesené nečistotami. Tie môžu drážku upchať a brániť voľnému odtoku vody. Občas sa tam môže schovať hmyz a po uhynutí taktiež kanálik zablokovať. Pri drážkach s vývodom v čelnej strane sa tomu dá čiastočne zabrániť montážou plastovej krytky.
Čistenie odvodňovacích kanálikov je jednoduché a nezaberie vám viac, ako pár sekúnd. Stačí vám na to vatová tyčinka, ktorú prepcháte cez drážku a uvoľníte nahromadené nečistoty. Následne kanálik prepláchnete vodou alebo vysajete vysávačom. Pre kontrolu môžete do rámu naliať trochu vody a sledovať, či bez problémov odtečie. Čistenie odvodňovacích a spojovacích kanálikov by malo patriť k bežnej údržbe okna. Sú pomerne nenápadné, a tak je jednoduché ich prehliadnuť a zabudnúť na ne. Mali by ste ich však skontrolovať a vyčistiť aspoň raz ročne. Zabránite tak zbytočným problémom s vlhkosťou.
Certifikáty
Zákaznícky servis