Strešné okno – ako si vybrať to správne?
Strešné okná patria k najdôležitejším stavebným prvkom podkrovia. Ich vlastnosti rozhodujú o kvalite života a spokojnosti obyvateľov týchto unikátnych priestorov. Za výber správneho strešného okna a jeho umiestnenie je zodpovedný v prvom rade projektant, ktorý by mal poznať a rešpektovať predstavu budúcich užívateľov, spôsob využitia podkrovných miestností a tomu prispôsobiť aj výber a rozmiestnenie strešných okien.
Aký spôsob otvárania okna je najvhodnejší?
Spôsob otvárania strešného okna je dôležité vybrať práve podľa výšky okna nad podlahou. Najčastejším typom je okno kývne, pri ktorom sa ale musí počítať s tým, že krídlo bude zasahovať do interiéru. Podľa výšky umiestnenia môže krídlo vadiť vo výhľade aj pri samotnom užívaní miestnosti.
Škála typov strešných okien je široká:
Kývno-výklopné okná
Kývno-výklopné okná je možné vyklopiť až do uhla 45 °. Tento rozsah sa týka kývnej, ako aj výklopnej funkcie. Na okno je možné aplikovať oba mechanizmy, pričom každý z nich je oddelený. S pomocou prepínacieho mechanizmu je možné nastaviť otváranie buď na výklopné, alebo kývne. Okno je v jednom aj druhom režime možné zafixovať, čo uľahčuje údržbu okna.
Kývne okná
Sú najčastejšie používané okná, ľahko sa ovládajú, otáčajú sa len jedným smerom, väčšinou o 180 °.
Kývne okná so zvýšenou osou otáčania
Kývne okná so zvýšenou osou otáčania majú otáčací mechanizmus nad polovicou okna. Von oknom sa môžete pozerať, aj keď je otvorené. Okno tak vytvára vyšší stupeň presvetlenia, lepšie vetranie, širší výhľad a nehrozí, že sa pri otvorenom okne niekto zraní. Otáča sa do 160 ° uhla, v ktorom je možné okno zafixovať.
Kývne okná so zvýšenou osou s dolnou nadstavbou
Kývne okná so zvýšenou osou s dolnou nadstavbou – je vlastne klasické okno s posunutou výkyvnou osou, ktoré v dolnej časti možno nadstaviť. Celkovo je strešné okno tvorené horným a dolným krídlom. Poskytuje ešte väčší výhľad, efektívnejšie vetranie, hoci spodná časť je neotvárateľná.
Panoramatické okná
Panoramatické okná – veľké okná, pri ktorých sa vyklápa celé krídlo smerom hore. Poskytujú skvelé presvetlenie a ničím obmedzovaný prístup k oknu, dokonca aj pohodlný výstup na strechu. Okno sa môže otvárať dvomi spôsobmi, a to vyklopením alebo kývaním.
Balkónové strešné okno
Balkónové strešné okno je veľké okno, ktoré pozostáva z dvoch častí. Horná sa otvára vyklopením a spodnú otvoríte kolmo na zem (ako fasádne okno), čo umožňuje prístup na balkón. Spodné krídlo je možné zafixovať v každom uhle.
Strešné okno so spodným ovládaním
Strešné okno so spodným ovládaním – okno s kľučkou v spodnej časti, ktoré je možné nastaviť do dvoch úrovní vetriaceho systému. Niektoré firmy ho vybavujú ochranným filtrom proti prenikaniu hmyzu a prachu do miestnosti. Okno sa otvára otočným spôsobom.
Strešné okno s horným ovládaním
Strešné okno s horným ovládaním – má v podstate rovnaké parametre a vlastnosti ako strešné okno so spodným ovládaním, pričom ovládanie sa nachádza v hornej časti.
Strešné okno s diaľkovým ovládaním
Strešné okno s diaľkovým ovládaním – okno s rukoväťou v hornej časti okna má zabudované vetranie, poprípade filter proti prachu a hmyzu. Tento typ okien môžete ovládať pomocou ovládača.
Dvojsklo alebo trojsklo?
Typ zasklenia a s tým súvisiaci prestup tepla sa určí v závislosti na celkovom zateplení domu. V prípade, že staviate nízkoenergetickú alebo pasívnu novostavbu, mali by byť strešné okná s trojsklami samozrejmosťou. Strešné okná by mali byť naopak lepšie zateplené, čo udáva aj stavebná legislatíva. Naše odporúčanie každému zákazníkovi je dať prednosť strešným oknám s trojsklami. Toto energeticky úsporné zasklenie garantuje, že v budúcnosti nebudú problémy s kondenzáciou na vnútornom skle.
Denné svetlo a strešné okná
Z hľadiska presvetlenia priestoru v podkroví platí, že pomer zasklenia strešných okien voči podlahe by mal byť 1:10. Ak teda bude mať podkrovná miestnosť výmeru 14 m2, zasklená časť okna by mala mať plochu aspoň 1,4 m2. To je, samozrejme, minimum, ktoré by sa malo dodržať. Donedávna bolo tiež dôležité, či je dané strešné okno orientované na južnú alebo severnú stranu. Platilo, že na severnej strane by mali byť okná menšej veľkosti a v menšom počte, aby sa zabránilo tepelným stratám. Súčasné technológie však umožňujú dopriať si veľké zasklenia a krásny výhľad aj na severnú stranu domu. Na sever by sme ale mali vyberať okná s kvalitnou tepelnou izoláciou.
Strešné okná sú štandardne ponúkané v troch variantoch
1. plast – takéto strešné okná sa vyznačujú veľmi dobrým stupňom izolácie, v dôsledku čoho sa aktívne podieľajú na úspore nákladov za kúrenie. Niektoré z plastových okien sú dokonca vhodné aj pre rodinné domy založené na pasívnom princípe. Tieto riešenia sú cenovo dostupné a popularitu si získavajú aj vďaka nízkym nárokom na ich údržbu. Nevyžadujú si teda nijaký ochranný náter, ktorý by bolo potrebné pravidelne nanášať. V súčasnosti myslí stále viac a viac ľudí na ekológiu a plastové strešné okná sú z hľadiska možnej stopercentnej recyklácie tým ideálnym riešením.
2. hliník – takéto riešenie sa skvele hodí pre okná väčších formátov, akými sú napríklad terasové dvere. Konštrukčné vlastnosti sú perfektné a takéto okná sú vhodné aj pre veľké plochy v rámci moderných stavieb. Keďže ide o kov a ten vedie teplo na vyššej úrovni ako iné materiály, tak osádzanie týchto strešných okien je vhodné predovšetkým v kancelárskych a priemyselných budovách.
3. drevo – riešenie, ktoré vyzerá najprirodzenejšie. Izolačné vlastnosti drevených strešných okien sú taktiež dobré. Okná sa nedajú recyklovať na 100 %, no sú obnoviteľné. Tu sa dostávame k ich jedinej nevýhode a tou je pravidelná nutnosť ich ošetrovania. V prípade zanedbania náterov a lakovania drevo degraduje a stráca svoje vlastnosti.
Strešné okná a tieniaca technika
Kým kedysi bolo štandardom strešné okno s roletou, dnes máme k dispozícii množstvo typov zatemnenia takýchto okien, ale aj tieniacej techniky a inteligentných riešení. Aj preto je vhodné zamyslieť sa nad želanou funkciou ešte predtým, než si okná objednáte alebo kúpite. Vďaka inteligentným riešeniam už nemusíte kontrolovať kvalitu vzduchu a okná manuálne otvárať. Celý tento proces môže byť automatizovaný. Tieniaca technika a príslušenstvo zas regulujú množstvo svetla a tepla vo vašom interiéri.
Úspora energie vďaka oknám?
Táto téma je v tejto dobe už veľkým a čoraz vážnejším problémom. Výroba okien čím ďalej tým viac vedie k úsporám energie na vykurovanie v zimnom období, ktoré by zároveň zabraňovali prehrievaniu interiéru v období letných horúčav. Chlad alebo prehriaty interiér? Vyriešiť tento problém je možné pomocou strešných okien vyšších štandardov so skvelými izolačnými vlastnosťami rámu i zasklenia a s kvalitným vonkajším tienením.
Dnes sú bežné strešné okná s energeticky úspornými trojsklami. V oblasti trojskiel sú k dispozícii viaceré alternatívy líšiace sa hrúbkou skla, jeho povrchovou úpravou, šírkami medzier medzi sklami a použitým výplňovým plynom. Vhodnou kombináciou týchto parametrov je možné získať okná s trojsklami prémiových parametrov s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami a útlmom hluku.
Veríme, že vám náš článok pomohol zorientovať sa aj v strešných oknách. Pre klasické okná, dvere či iné príslušenstvo navštívte naše portfólio produktov.