Plastové dvere a ich údržba
Plast je okrem dreva jedným z najbežnejšie používaných materiálov pre vchodové dvere. Zdá sa, že veľký dopyt po týchto dverách nie je len kvôli nízkej cene, ale aj kvôli hladkému povrchu, ktorý sa ľahko čistí a udržiava. Je to celkom pochopiteľné, keďže majú výborné vlastnosti, dizajn, funkčnosť aj cenu. Sú vhodné pre novostavby, nízkoenergetické domy a možno ich použiť aj v prípade obnovy budov.
Prvé plastové dvere sa vyrábali už pred 40 rokmi a výborne sa osvedčili. Za ten čas prešli dramatickým vývojom a dnešné, moderné plastové dvere vynikajú najmä:
- špičkovými izolačnými vlastnosťami (lepšie varianty sa bežne pohybujú s prestupom tepla celým oknom Uw pod 0,80 W/(m2.K), čo je limit pre pasívne stavby),
- majú viaceré dizajnové prevedenia a dostupné sú vo viac ako stovke farebných prevedení,
- sú spoľahlivé, odolné voči extrémnym poveternostným vplyvom a ich životnosť je približne 30 rokov,
- sú ekologické a plne recyklovateľné,
- v neposlednej rade majú veľmi zaujímavú cenu, neporovnateľnú s hliníkovými či drevenými dverami.
Plastové vchodové dvere INCON DESIGN?
Plastové vchodové dvere INCON DESIGN v sebe spájajú moderný nadčasový dizajn, maximálnu funčnosť a skvelé tepelno-izolačné vlastnosti. Tieto elegantné dizajnové dvere sú novinkou v našom portfóliu a spĺňajú aj tie najprísnejšie teplotechnické normy. Pri ich výrobe používame kvalitný 6-komorový profil so stavebnou hĺbkou rámu 76, resp. 80 mm. Dvere sú dostupné v širokom spektre farieb a dverových výplní. Vysoká pevnosť je zaručená použitím špeciálnych oceľových výstuh s hrúbkou steny 2 mm. Štandardné kovanie je možné doplniť alebo nahradiť ďalšími funkciami:
- Vyšší počet bezpečnostných uzatváracích hákov
- Kovanie s valčekovou strelkou
- Elektrický dverný zámok
- Motorické uzatváranie elektromagnetickým zámkom
- Elektronické prístupové systémy
Vchodové dvere INCON DESIGN dodávame v rôznych variantoch výplne, a to zasklené štandardným izolačným dvojsklom alebo trojsklom v rôznych prevedeniach, ako číre, ornamentové, tónované, kalené, bezpečnostné, vyplnené dverovými výplňami v rôznych dizajnových riešeniach.
Na čo myslieť pred nákupom plastových vchodových dverí?
1. Akú veľkosť dverí potrebujem? - v ponuke sú dvere atypické, klasické jednokrídlové aj väčšie dvojkrídlové (tie volia napríklad majitelia starších domčekov alebo keď potrebujú širšie dvere kvôli kočíku, vozíku, atď.). Pri premýšľaní o vhodnej šírke dverí pamätajte, že pre bezbariérový vchod je nutná priechodná šírka minimálne 90 cm a nutný je tiež nízky prah.
2. Budú otváravé dnu alebo von? - premyslite si, či budete dvere otvárať von alebo dovnútra a či potrebujete pravé, alebo ľavé prevedenie. Štandardne sa vchodové dvere otvárajú dovnútra, ale ak máte napríklad veľmi malú chodbu, kde sú navyše ešte napríklad aj iné dvere, tak aby nedochádzalo ku kolízii, je možná aj varianta otvárania von.
3. Aké chcem, aby mali dvere tepelnoizolačné vlastnosti? - pri výbere sa zaujímajte o hodnotu Ud, ktorá značí prestup tepla. Čím je číslo nižšie, tým dvere lepšie izolujú.
4. Plné alebo s presklením? - plné dvere bez zasklenia poskytujú úplné súkromie a tiež toľko nelákajú zlodeja. Na druhej strane vonkajšie dvere s presklením púšťajú do domu prirodzené svetlo a sú vzhľadovo zaujímavejšie.
5. Aká bude ich farba? – určite je najestetickejšie, keď sú dvere aj okná v jednom odtieni.
Technické vlastnosti
Profily dverí z plastu sú širšie a navyše vystužené, aby sa zabránilo deformácii a sadaniu dverí. Vchodové dvere sú teda mimoriadne stabilné, dosahujú dlhú životnosť a nestrácajú nič zo svojej funkčnosti. Plastové vchodové dvere sa tiež môžu pochváliť vysokou tepelnou a zvukovou izoláciou, v porovnaní s drevom sú mimoriadne odolné voči vonkajším poveternostným podmienkam a UV žiareniu.
Netreba sa však domnievať, že plastové dvere a okná sú bezúdržbové. Ak chcete, aby vám dvere slúžili čo najdlhšie, musíte im venovať aspoň základnú pozornosť. Najzákladnejšou súčasťou starostlivosti je ich čistenie, na čo nie je vhodné používať rozpúšťadlá, ani prášky alebo tekuté prášky. Došlo by k poškodeniu ich povrchu. To, čo je pre ich funkčnosť najdôležitejšie, je potreba premazania kovania, nastavenie kovania, ale aj regenerácia tesnenia vhodným roztokom.
Premazanie kovania dverí
Vchodové plastové dvere majú obvykle tzv. lištový zámok. Teda po celej výške dverí je kovová lišta, na ktorej sú umiestnené jednotlivé zamykacie body. Tých je obvykle tri až päť. Niektoré typy kovania majú na tejto lište značky symbolizujúce kvapku oleja. Do týchto miest je potrebné raz ročne doplniť olej (buď priamo olej na údržbu kovania okien, dostupný v dobrých predajniach s oknami, alebo olej na bicykle, či šijacie stroje). Ak takéto značky na kovaní vašich dverí nenájdete, doplňte olej do miest, kde je otvor do lišty kovania (obvykle práve v miestach umiestnenia pohyblivých častí kovania).
Nastavenie kovania
Keď budete pociťovať, že dvere netesnia, je potrebné ich nastaviť. Na plastových, ale aj hliníkových vchodových dverách je niekedy potrebné zvýšiť prítlak dverného krídla o rám. Je to spôsobené tým, že tesnenie časom stráca svoju pružnosť a reguláciou na zamykacích bodoch sa pritlačí krídlo o rám silnejšie. Jednotlivé druhy lištových zámkov majú odlišný spôsob regulácie prítlaku. Jedná sa o zamykacie body na dvernom krídle s excentrickým tvarom, ktoré je potrebné mierne pootočiť. Niekedy sa však regulácia musí vykonať na protikusoch kovania, umiestnených na dvernom ráme, teda zárubni. Vždy len minimálne, aby sme mali možnosť takúto reguláciu vykonať znovu o pár rokov. V prípade, ak vaše plastové, či hliníkové dvere šúchajú o prah, alebo na inom mieste, je potrebné nadstaviť pánty. Postačí dvere celkovo zdvihnúť, obvykle sa táto regulácia prevádza zo spodnej strany pántov imbusovým kľúčom, alebo pritiahnuť ovisnuté krídlo k pántom (regulácia na pántoch z bočnej strany).
Náš TIP: Nastavenie kovania, ako aj spôsob údržby dverí býva prehľadne popísaný v návode na údržbu,ktorý vám seriózny výrobca dodá spolu s dverami. Ak tento návod už nemáte, kontaktujte svojho dodávateľa, rád vám návod poskytne. Návod na údržbu INCON dverí nájdete TU.
Regenerácia tesnenia plastových dverí a okien
Tesnenie je prírodný materiál a ako taký podlieha poveternostným vplyvom a starne. Stráca svoju pružnosť, praská a môže sa droliť. Preto je vhodné ho 1 až 2 krát ročne ošetriť pretretím originálnym roztokom na báze silikónu alebo priamo silikónovým olejom.
Hoci kvalitné plastové dvere patria k lacnejším typom dverí, svoju funkciu plnia výborne. Ich údržba vám nezaberie veľa času, no asi máte tiež skúsenosť, že čomu nevenujeme prílišnú pozornosť, tak to dlho nevydrží. Nezabudnite teda ani na vaše dvere a venujte im svoju pozornosť aspoň raz za 12 mesiacov.
V prípade otázok neváhajte a kliknite na Predajne, kde vám jeden z našich predajcov určite rád poradí.
Zaujal vás tento produkt?