
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Pasívny dom je vynikajúcou investíciou do budúcnosti. Vysoký komfort bývania a úspory v poplatkoch za vykurovanie či chladenie sú trvalými benefitmi, ktoré počiatočné o niečo vyššie náklady na výstavbu vyvážia. Dôležitým aspektom tiež je šetrenie prírodných zdrojov a trvalá udržateľnosť výstavby.
Aký dom môžeme označiť ako pasívny, aké sú požiadavky na výstavbu a ako si vybrať tie správne okná do pasívneho domu vám poradíme v našom článku.
Laická verejnosť si často zamieňa pojmy nízkoenergetický dom, dom s nulovou spotrebou energie, pasívny dom... Poďme si teda v tom spraviť poriadok.
Názov | Maximálna spotreba primárnej energie na vykurovanie |
Nízkoenergetický dom | ≤ 100 kWh/m2 na rok |
Ultranízkoenergetický dom | ≤ 50 kWh/m2 na rok |
Dom s takmer nulovou spotrebou energie | ≤ 25 kWh/m2 na rok |
Pasívny dom | ≤ 15 kWh/m2 na rok |
Nulový (autonómny) dom | ≤ 5 kWh/m2 na rok |
Plusový dom | Vyrobí aspoň o 10% viac energie, ako sám spotrebuje |
Pasívny dom teda v zmysle horeuvedeného spotrebuje ročne len tak málo energie, že vôbec nepotrebuje klasický vykurovací systém. Až na pár dní v roku je vnútorná teplota stála a príjemná na bežné užívanie. Nepotrebujete teda žiadne priestory na kotolňu, drahú vykurovaciu techniku, vykurovacie telesá v jednotlivých miestnostiach, či klimatizáciu. Nemáte starosti s inštaláciou, údržbou, rast cien energií sa vás takmer netýka. V extrémnych mrazoch stačí ako prídavné vykurovacie teleso napríklad biokrb, stropné infrapanely a pod.
Predovšetkým každý pasívny dom sa navrhuje na mieru. Fakt, že nepotrebuje samostatné vykurovanie totiž počíta s maximálnym využitím solárnych ziskov, či energie, ktorú vyprodukujú spotrebiče, či osoby žijúce v domácnosti. Ešte viac ako pri iných stavbách je potrebné čo najkompaktnejšie riešenie, správne natočenie voči svetovým stranám, umiestnenie v rámci parcely, či veľké presklenia smerujúce na juh. Len profesionálny projektant, ktorý vezme do úvahy špecifické faktory súvisiace s miestom vašej výstavby, dokáže navrhnúť ucelený a funkčný celok.
Zároveň, ako to už býva, najväčším rizikom sú nedotiahnuté detaily. Výmena vzduchu v bežných stavbách je zabezpečovaná vetraním oknami, či technickými netesnosťami stavby. V pasívnom dome je však tento proces nežiadúci – výmena vzduchu prebieha kontrolovane prostredníctvom riadeného vetrania so spätným získavaním tepla z vetraného vzduchu. Žiadne nekontrolovateľné úniky teda nie sú na mieste. Aby sa tak nedialo, je potrebné uistiť sa, že sú eliminované všetky tepelné mosty v konštrukcii.
Najčastejším miestom tepelných mostov sú okrem spojenia múrov so základmi a vedení rozvodov práve pripojovacie špáry okien a dverí. Maximálne solárne zisky tiež predpokladajú použitie veľkých presklení smerovaných na juh, využitie správneho zasklenia, ale aj vhodného materiálu na výrobu okien. Navrhnúť tie správne okná pre pasívny dom teda určite musí takisto odborník.
Pasívny dom je moderný typ stavby, ktorý má za cieľ dlhodobo šetriť náklady svojho majiteľa a prírodu. Aby bol skutočne dobrou investíciou, nie je vhodné šetriť na výbere stavebného materiálu a na oknách už vôbec nie. Tie sú totiž jedným z najrizikovejších prvkov domu, kadiaľ môže unikať teplo do externého okolia. Pre pasívne domy nie je vhodný výber morálne zastaralého profilového systému, investujte do moderných produktov, ktoré budú spĺňať prísne teplotechnické kritériá v dlhodobom časovom horizonte.
V rámci produktového portfólia INCON vám odporúčame profilový systém INCON DESIGN, alebo KOMFORT EVO, ktoré sú tým najmodernejším, čo dokážete na trhu okien nájsť. Obe majú prídavné stredové tesnenie pre ešte väčšiu izoláciu. KOMFORT EVO má ručne vkladané okenné tesnenie, ktoré je pružné po celom obvode okna. Ručné vkladanie tesnenia je síce prácnejšie na výrobu, ale má veľký význam. Pri strojovom zváraní tesnenia totiž v rohoch vznikne „zvarenec“, ktorý je nežiadúci z dôvodu nižšej tesnosti okna. Strojové zváranie býva výrobcami preferované, lebo je lacnejšie – šetrí jeden výrobný krok. My však nechceme riskovať, že naše okná budú v rohoch prefukovať.
Pri pasívnych domoch zvyčajne architekti pracujú s veľkorozmernými výplňami stavebných otvorov. Aby bol konštrukčný návrh takýchto prvkov staticky v poriadku, nehrozil vznik priehybov v budúcnosti, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť kvalite materiálu profilu.
Plastové okná sú síce najekonomickejšie, no plast je najkrehkejší zo všetkých materiálov používaných na výrobu okien. V prípade, že sa preň rozhodnete, veľké zasklenia budú musieť byť delené na viac častí vertikálnym stĺpikom, ako by to bolo v prípade použitia hliníka, alebo dreva. Hliník a drevo sú však o niečo drahšie materiály – práve kvôli svojej pevnosti a dlhšej životnosti. Ak je však plast pre vás to pravé, odporúčame vám výber plastového profilu triedy A a skôr svetlú, ako tmavú farebnosť.
V rámci našej ponuky je takýmto produktom KOMFORT EVO, ktorý obsahuje až o 25% viac materiálu, ako priemerný plastový profil. To znamená, že za svoje peniaze zákazník dostane jednoducho kvalitnejší, pevnejší produkt. Obzvlášť dôležité je to v miestach zvarov. Pri použití tenšieho materiálu je zvar málo pevný, okno je náchylné na krútenie a tvarové zmeny, ktoré sa však, žiaľ, prejavia až počas jeho užívania. Okná KOMFORT EVO majú až o 85% pevnejšie zvary vďaka pevnejšiemu, hrubšiemu materiálu. Zároveň používajú poctivú hrubú uzavretú oceľovú výstuhu. To je dôležité hlavne u okien väčších rozmerov a u okien tmavých farieb z dôvodu statiky, bezpečnosti a potenciálnej hrozby priehybov. Bežné okno používa výstuhy typu U. Jedna chýbajúca stena výstuhy následne spôsobuje, že po ukotvení okna do ostenia skrutkami sa výstuha deformuje, čo má za následok nižšiu pevnosť a stabilitu prvku.
Najväčšiu plochu okna tvorí sklo. Vďaka svojej priesvitnosti pôsobí nenápadne, no vo funkčnosti okna zohráva zásadnú úlohu. Existuje obrovské množstvo rôznych kombinácií sklených tabúľ, kde vlastnosti svojho okna môžete naozaj vyskladať na mieru svojim potrebám. Ak je najdôležitejším parametrom izolácia, potom by samozrejmosťou malo byť trojsklo. Informujte sa takisto u svojho dodávateľa na Ug skla, ktoré bude použité do vašich okien. Táto hodnota hovorí o celkovej priepustnosti solárnej energie, ktorú vaše okno bude mať. Pre pasívne domy žiadajte Ug=0,5.
Miesto pripojenia okenného či dverného prvku na zvyšok konštrukcie býva častým tepelným mostom. Dokonalé prevedenie montáže je preto nevyhnutné, neodporúčame experimentovať na vlastnú päsť. Chyby sa totiž nemusia prejaviť okamžite. Montáž na pásky je absolútnou samozrejmosťou, certifikovaná montážna skupina by mala byť tiež. Šetrenie na tomto mieste môže zmariť investíciu do kvalitných stavebných materiálov. Kvalitná montáž má rovnakú hodnotu ako kvalitný produkt – len s ňou okno splní vaše najnáročnejšie predstavy.
Potrebujete poradiť ohľadom okien do vášho pasívneho domu? Kontaktujte najbližšiu pobočku, alebo náš zákaznícky servis. Skúsení kolegovia vám radi poradia a navrhnú okná na mieru pre vaše vysnívané bývanie.
Certifikáty
Zákaznícky servis