Hydroizolácia pri montáži okien a dverí: Čo by ste mali vedieť?
Výberu okien a dverí venujeme veľkú pozornosť: porovnávame parametre, zaujíma nás ich kvalita, akustická či tepelná izolácia. Málokto si však uvedomí, že samotné okno či dvere sú v skutočnosti len polotovar. Svoju funkciu začnú plniť až v momente, keď sa stanú súčasťou budovy.
Montáž je teda druhá časť celkového produktu a jej zanedbanie, podcenenie a nesprávne prevedenie nevynahradia ani tie najlepšie vlastnosti okna samotného. Okrem vzniku tepelných mostov nám hrozí zatekanie, prefukovanie, dokonca znehodnotenie budovy. Záleží nám na tom, aby naši zákazníci takéto ťažkosti nemuseli riešiť. Máme certifikovaný systém montáže, ktorý zabezpečí, že z vašich starostlivo vybraných okien vyťažíte v priebehu rokov maximum.
Ako zabezpečíme bezchybnú hydroizoláciu a ako by mala prebiehať správna montáž sa dozviete v našom článku.
Čo to vlastne hydroizolácia je?
Hydroizolácia v stavebníctve znamená zabezpečenie budovy proti prenikaniu vlhkosti z exteriéru. V prípade okien a dverí ide predovšetkým o zabezpečenie pripojovacej škáry, a teda priestoru medzi stavebným otvorom a rámom okna.
Prečo je hydroizolácia dôležitá?
Okná a dvere sú vo svojej podstate výplňou stavebných otvorov. Ich správne napojenie na stavbu ovplyvňuje nielen tepelnú izoláciu, ale aj hydroizoláciu. Napriek tejto skutočnosti stále prekvapivo veľa montáží okien prebehne neodborne, bez použitia adekvátnych materiálov a stavebných postupov. Problémy sa nemusia prejaviť okamžite, prienik vody sa môže objaviť až časom, keď záruka na vykonané dielo dávno neplatí. Vystavenie steny vlhkosti vedie k plesniam, hnilobe a potenciálne k vynaloženiu dodatočných nákladov na vykonanie nápravy.
Správna montáž ako prevencia pred vlhkosťou
Základné pravidlo číslo jedna je, že všetky tesniace materiály používané pri montáži okien a dverí by mali mať rovnaké fyzikálne parametre, ako samotné okno. Žiaľ, v praxi často vidíme, že zákazník investuje do kvalitného produktu, no požaduje montáž na PUR penu, ktorá je síce lacná, no v tomto prípade absolútne nevhodná. Zarážajúce sú tiež vyjadrenia rôznych „majsterkov“, ktorí v snahe uľahčiť si montáž presviedčajú zákazníka o tom, že „vždy sa to tak robilo“.
Aká je teda pravda?
Pravda je stanovená v normách, ktorými sa správna montáž musí riadiť. Montážna škára musí byť zrealizovaná v zmysle STN č 733133 a 733134. V druhej spomínanej norme je definované:
„Dutina pripojovacej škáry je vyplňovaná tesniacou látkou. Ako tesniaca látka sa používa minerálne vlákno, alebo PUR – pena. Tieto látky nie sú akceptované ako tesnenie voči vetru a vlhkosti. Na zabránenie poškodeniu povrchovou kondenzáciou musia byť tieto výplňové tesniace látky prekryté v pripojovacích škárach materiálmi spĺňajúcimi funkciu odolnosti proti vetru a vlhkosti.“
Použitie výhradne PUR peny teda nie je v zmysle platných noriem prípustné. Utesnenie pripojovacej škáry musí byť zvonka tesné voči hnanému dažďu a zvnútra vzduchotesné.
Správna pripojovacia škára má byť uzavretá v zmysle normy takto:
Legenda:
1 – vonkajší uzáver pripojovacej škáry (paropriepustný)
2 – tepelno a zvukovoizolačná výplň
3 – vnútorný uzáver (parotesný)
4 – rám
5 – krídlo
6 – sklo
Prečo PUR pena nestačí?
Každý z nás už videl zvetranú PUR penu. Pôsobením UV žiarenia, poveternostných podmienok, ale napríklad aj orezaním po aplikácii sa stáva poréznou a stráca svoje vlastnosti. Aj v prípade, že by bola pripojovacia škára vypenená bez orezania (čo nie je jednoduché) a okamžite dokončená fasáda a vnútorné omietky, povrch PUR peny je tenký ako škrupinka. Nie je reálne predpokladať, že nedôjde k jeho postupnému narušeniu. Omietka, ktorá penu prekrýva, časom po obvode rámu popraská a cez drobnú škáru postupne preniká vlhkosť. Dochádza k narušeniu a odlupovaniu omietky po obvode okna, z interiéru sa začnú tvoriť plesne. Samotná pena degraduje a prestáva plniť svoju tepelnoizolačnú funkciu.
Odborníci nedajú dopustiť na správnu montáž
Začiatkom správnej montáže je predovšetkým správne zameranie stavebného otvoru. Samotné okno či dvere potom musia byť vyrobené o čosi menšie, aby bol ponechaný priestor na príslušnú veľkosť pripojovacej škáry. Tá je takisto presne určená stavebnou normou a je rôzna pri rôznych veľkostiach okien a dverí.
V druhom rade je potrebná stavebná príprava ostenia, a teda obvodu otvoru, do ktorého sa bude okno či dvere montovať. Ideálne ostenie je suché, pevné, hladké a rovné, na ktorý montážne materiály bez problémov priľnú. Moderné montážne materiály si však poradia aj v náročnejších podmienkach. Pevné ukotvenie okna a správne rozmiestnenie montážnych kotiev sa líši pri jednotlivých materiáloch okna. Kotviace materiály nesmú podliehať korózii.
Pripojovacia škára – a teda medzera medzi rámom okna a ostením, je následne vypenená PUR penou. Tá má výborné tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, no musí byť chránená pred degradáciou. Túto ochranu zabezpečí použitie paropriepustných a parotesných fólií, ktoré sa upevňujú pomocou samolepiacich pások. Aby bola zabezpečená ich priľnavosť, povrchy nesmú byť zaprášené, či mastné. Pri ich správnej aplikácii už orezávanie PUR peny nehrá rolu, nakoľko je chránená pred pôsobením vlhkosti a poveternostných podmienok. Montáž modernými tesniacimi materiálmi je možná až do – 10 stupňov Celzia.
Zapamätajme si teda:
- Správna montáž je rovnako dôležitá ako kvalitné okno a tak, ako okno, aj ona má svoju cenu.
- Pri podcenení montážnych detailov je investícia do kúpy produktu s vynikajúcimi parametrami zbytočná.
- Montáž na PUR penu nestačí.
- Kvalita montáže sa riadi platnými stavebnými normami. Nie je to improvizácia na vlastnú päsť.
- Nie je možné, aby laik odhalil všetky potenciálne stavebné problémy spôsobené nekvalitnou montážou. Vybrať si treba dodávateľa, ktorý má systém montáže certifikovaný a dodržiava ho.
V INCON pracujeme so stabilnými tímami montážnikov po celom Slovensku, ktorí sú certifikovaní a pravidelne každoročne školení na nové trendy v odvetví. Pracujú s overenými kvalitnými montážnymi materiálmi a ich prácu riadi vedúci montáží priamo v teréne. V prípade, že je potrebné sa k stavbe vrátiť, skontrolovať funkčnosť okien, prípadne ich donastaviť, keď stavba „sadne“, sú vždy blízko a to počas celej životnosti okien. Tak, ako sa nevypláca improvizácia pri montáži, nemusí najlepšie dopadnúť ani pri výbere dodávateľa okien a dverí. Neimprovizujte teda, oslovte nás a my sa o vašu stavbu postaráme ako o svoju vlastnú.
Máte stále otázky?