
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Správne zvolená fasáda dokáže udržať vašu domácnosť v úspornom režime. Vybrať vhodnú, efektívnu a krásnu fasádu nie je vždy jednoduché. Existuje množstvo druhov fasády, ale v súčasnosti sa veľkej obľube teší práve odvetraná fasáda. Aké sú jej funkcie a aké výhody vám môže priniesť?
Je to fasáda, ktorá je moderná, efektívna a hlavne trvácna. Odvetrávanie celej fasády umožňuje vzduchová medzera, ktorá je medzi vonkajšou murovanou stenou a fasádnym plášťom. V súčasnosti existujú dve podoby realizácie odvetranej fasády, a to suchá a mokrá možnosť. Pri mokrom variante sa k zateplenej nosnej konštrukcii primurováva nenosná priečka. Suchý variant sa aplikuje tak, že sa k obvodovej stene pripevní závesná konštrukcia, tepelná izolácia a až potom sa umiestňujú obkladové materiály. Na výber sú materiály napríklad drevo, vláknocementové dosky, keramika, laminát, sklo či oceľ. Funkčnosť celej odvetranej fasády je založená na eliminácii tepelných mostov a akumulácii teploty.
Tu sú možnosti odvetraných fasád naozaj široké. Okrem dreva sú v ponuke aj rôzne kovové obklady, ako aj viacero typov veľkoplošných dosiek z rozličných materiálov. Práve vzhľad obkladu je to, čo nás dokáže očariť, no zavážia aj jeho ďalšie vlastnosti. Napríklad prírodné materiály bývajú náročnejšie na údržbu. Ich neprekonateľná výhoda však spočíva hlavne vo vzhľade. Syntetické obkladové dosky sú zas takmer bezúdržbové a často aj trvácnejšie a prijateľnejšia je aj ich cena.
Pri voľbe dreviny máte široké možnosti. Platí pritom, že tvrdšie drevo bude lepšie odolávať vonkajším podmienkam. Najčastejšie sa na fasáde stretnete s červeným smrekom, ktorý má nielen výborné vlastnosti, trvácnosť a odolnosť proti vlhkosti a vode, ale aj priaznivú cenu.
Dosky predstavujú naozaj veľkú skupinu obkladových materiálov, pri ktorých sú možnosti vzhľadu naozaj široké. Od konkrétneho materiálu či skladby pritom závisia konkrétne vlastnosti. Používajú sa tu materiály ako napríklad kompozity, vysokotlakový laminát, alebo dosky na báze cementu.
Kovové obklady zahŕňajú rozličné materiály, tvary a formy. Od titánovo-zinkových prvkov, ktoré ponúkajú zaujímavú možnosť potiahnuť strešnú krytinu aj na zvislé plochy fasády, až po trendový corten s typickým hrdzavým povrchom. Tento oceľový plech je chránený pred ďalšou oxidáciou povrchovou vrstvou, ktorá vznikla pri riadenej korózii. Veľmi zaujímavé sú aj profilované či perforované kovové fasády. Tu sa však už bavíme o exkluzívnych materiáloch.
V súčasnosti je dostupné veľké množstvo materiálov, ktoré sa dajú použiť na odvetrané fasády. Výber ovplyvňuje výsledný dizajn, ale aj osobný pohľad na ekológiu použitých materiálov. Všetky typy odvetraných fasád sa dajú realizovať na drevenú aj murovanú konštrukciu. Na drevenú obvodovú konštrukciu je vhodná drevená odvetraná fasáda. Podkonštrukcia môže byť z dreva, hliníka alebo pozinkovanej ocele. Dosky možno na podkonštrukciu kotviť lepením, nitovaním, skrutkovaním, nastreľovaním klinčekov alebo skrytými úchytmi.
Pri výbere materiálov vzhľadom na orientáciu na svetové strany si treba uvedomiť, že plochy, na ktoré dopadá priame slnečné žiarenie, sú oveľa namáhanejšie na povrchovú stálosť. To platí aj pre severnú orientáciu, kde plochy zvyčajne namáha prevládajúci vietor a dážď. V prípade použitia aktívnych odvetraných fasád ich treba orientovať na juh.
Odvetraný priestor fasády chráni z hornej aj spodnej časti plastová alebo hliníková mriežka, ktorá zabraňuje, aby sa hmyz dostal do konštrukcie. Hmyz väčšinou priťahuje cukor, ktorý je obsiahnutý v izolácii. Ak sa stane, že si drobný lietavý hmyz predsa len nájde cestu pod obklad, môžete sa ho zbaviť napríklad vydymením alebo aby sa do odvetraného priestoru fasády nedostal zospodu hmyz, ako zábranu môžete umiestniť sieťku proti hmyzu. Tá sa nachádza aj v hornej časti pod oplechovaním.
V pasívnych domoch treba vždy použiť exteriérové typy tienenia. Je nevyhnutné zabrániť tomu, aby sa teplo dostalo priamym žiarením do interiéru. Problémom pasívnych domov je pri zlom tienení práve letné prehrievanie, a treba počítať s tým, že teplejších a slnečných dní bude pravdepodobne stále viac. Ako tieniace prvky možno použiť žalúzie, rolety, markízy, pergoly, okenice, pojazdné clony či tieniace konštrukcie s lamelami pod uhlom, so všetkými exteriérovými typmi pritom treba počítať už pri návrhu fasády a jej detailov.
Pokiaľ ide o dizajn, majitelia domov venujú exteriéru svojho domova viac pozornosti ako kedykoľvek predtým. Nejde len o výber správneho štýlu okna, dverí alebo zimnej záhrady, voľba farby je kľúčovou a môže doslova zmeniť vzhľad a dojem z budovy.
Moderné technológie a materiály priniesli nové povrchy, štruktúry a dekory, ktoré si výrobcovia okien i majitelia nehnuteľností pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť. Možností je veľmi veľa, a preto sa pri rozhodovaní určite zastavte na jednej z našich INCON pobočiek. Naši odborní konzultanti vám radi poradia nielen s výberom správneho profilu, ale pomôžu nájsť riešenie aj pri voľbe vhodnej farby okien vhodnej k rôznym typom fasád, alebo omietok.
Certifikáty
Zákaznícky servis