
Slovenský výrobca

Okná v energetickej triede A

Okná zo všetkých materiálov

Sme na trhu už viac ako 30 rokov

Spoľahlivý záručný a pozáručný servis

Poradca
Je ťažké predstaviť si modernú civilizáciu bez skla. Vďaka nemu môžeme sledovať mikrosvet i pozorovať vzdialené planéty, v bezpečí za oknom môžeme pozorovať okolitý svet v suchu a teple svojho domova aj v najhoršom nečase. Napriek tomu, že sa jedná o tak dôležitý materiál, považujeme ho za samozrejmosť a venujeme mu málo pozornosti. Práve vďaka jeho najdôležitejšej vlastnosti – transparentnosti – má tendenciu zmiznúť nám z dohľadu.
Keď sa obzrieme okolo seba, každý z nás vie, z čoho je vyrobený drevený stôl, či kamenná socha. No málokto tuší, čo sklo vlastne je a ako sa vyrába.
Nuž, nevieme. Nástroje vyrobené z obsidiánu, čo je vlastne takzvané prírodné sopečné sklo, používali ľudia už v dobe kamennej. Vďaka svojej vzácnosti bol často predmetom výmen a obchodovania.
Výroba skla je zachytená na kresbách a dokumentoch už z obdobia 5 000 rokov pred naším letopočtom. Poznali ju už starí Egypťania či Rimania – tí sklo vyrábali samozrejme ručne, predovšetkým fúkaním zo sklárskych píšťal. Táto výroba však bola pomalá a sklo malo veľké rozmerové obmedzenia. Výroba rovných, či väčších sklených tabúľ bola ešte v nedohľadne celé stáročia. Okrem dekoratívneho použitia sa sklo používalo aj na zasklenie okien, najmä v chrámoch, kláštoroch a kostoloch. Pre nemožnosť vyrobiť dostatočne veľké sklené tabule sa využívala tzv. technika vitráže. Rôznofarebné sklá sa spájali do väčších celkov pomocou olovených pásikov a vytvárali sa tým nádherné výtvarné obrazce.
Neskôr, v 17. storočí spolu s rozmachom architektúry vzrástol dopyt po veľkých sklených výplniach aj u svetských stavieb. Postup výroby skla valcovaním ako prví vynašli Francúzi. Táto technológia umožňovala síce výrobu skla väčších rozmerov, no bola stále veľmi časovo náročná.
Priemyselná výroba skla sa rozmohla až v 20. storočí, najmä po druhej svetovej vojne. V tomto období už bolo možné vyrábať veľké, až 12 – metrové sklené tabule, ktoré však bolo potrebné zbrúsiť a vyleštiť, aby sa docielil dokonalý zrkadlový efekt bez deformácií.
Odpoveď znie – áno, aj, no nie z každého. Na výrobu skla je potrebný predovšetkým kremík, ktorý je kryštalický a nachádza sa najmä v niektorých druhoch piesku. Po roztavení, ochladení a následnom stuhnutí už netvorí znova kryštály, ale zostáva hladký. Okrem kremíku je potrebný uhličitan sodný (znižuje bod tavenia kremíku = vyššia výrobná efektivita), vápenec (vápno narúša účinok sódy, ktorá spôsobuje, že sklo je rozpustné vo vode) a oxidy alkalických kovov. Ďalšie chemikálie môžu byť pridané kvôli úprave vlastností skla – napríklad jeho farebnosti. Nakoľko sklo je materiál, ktorý je možné do nekonečna recyklovať bez straty vlastností a čistoty, do zmesi sa pridáva aj časť recyklovaného skla.
Priemyselné sklo používané na výrobu okenných tabúľ sa vyrába od konca druhej svetovej vojny tzv. plavením. Vďaka tejto metóde je sklo rovné a hladké, rozmerové možnosti obrovské.
Všetky suroviny potrebné na výrobu sa najprv rozdrvia a zmiešajú. Následne sa roztavia pri teplotách nad 1 600 ̊ C v špeciálnych peciach. Pridať sa môžu ďalšie chemické látky, napríklad na odstránenie bubliniek zo skla. Po úprave plynnými látkami, tzv. rafinácii, sa sklovina ochladí na približne 1200 stupňov, a následne sa „plaví“ na povrch cínového kúpeľa.
Keďže roztavený cín má dvakrát väčšiu hustotu ako sklo, a zároveň má vysoké povrchové napätie, horúca sklovina sa rovnomerne rozprestrie na povrchu cínu a neklesne na dno. Naopak, vytvorí nekonečný rovný sklený pás bez akýchkoľvek deformácií. Plavenie skla prebieha v ochrannej atmosfére z dusíku s prídavkom vodíku, ktorá bráni oxidácii cínu. Takto upravené sklo sa ďalej ochladzuje na teplotu približne 600 ̊C, pri ktorej tuhne a je možné ho z povrchu cínového kúpeľa odobrať.
Šírka nekonečného skleného pásu je 3,5 m, no v tejto fáze výrobného procesu je stále horúci a je potrebné ochladiť ho na izbovú teplotu. Toto ochladzovanie prebieha v dlhom chladiacom tuneli, na konci ktorého prebieha laserová kontrola, ktorá odhalí výrobné chyby v skle. Tieto sú automaticky zaznamenané a pri neskoršom rezaní odstránené.
Ochladený nekonečný pás skla sa reže na sklené platne dĺžky približne 6 metrov, ktoré sa ukladajú do pripravených stojanov na ďalšie spracovanie. Sklené platne môžu byť ďalej upravované – napríklad kalením, alebo pokovením. Získavajú tak na pevnosti, zlepšujú sa ich akustické či bezpečnostné vlastnosti.
Certifikáty
Zákaznícky servis