Mliečne, dymové či vitrážové sklo? Ktoré použiť na vchodové dvere?
Pri voľbe dizajnu vchodových dverí mnoho zákazníkov hľadá vhodný kompromis medzi zachovaním súkromia a presvetlením vstupných priestorov do domu.
Prirodzenou voľbou je kombinácia dvernej výplne s rôznymi preskleniami, či prísvetlíkmi so sklenou výplňou.
Vzhľadom na požiadavku zachovania súkromia číre sklo zvyčajne neprichádza do úvahy, a tak je na mieste porovnanie vlastností rôznych druhov skla s nižšou svetelnou priepustnosťou.
Najobľúbenejšia voľba – mliečne sklo
Sklo, často ľudovo označované ako „mliečne“, je v skutočnosti pomenované ako pieskované, či matné sklo.
Z technologického hľadiska ide o narušenie povrchu číreho skla leptaním, či „pieskovaním“ drobnými hliníkovými časticami pod vysokým tlakom. Takáto povrchová úprava je možná na celej ploche skla, či len na jej časti, čo je často dizajnérmi využívané na tvorbu rôznych vzorov, či nápisov.
Mliečne, či skôr pieskované sklo je obľúbenou voľbou nielen na dverné, či okenné výplne, ale aj v interiéri ako elegantné deliace priečky, či zásteny sprchovacích kútov. Využívané sú pri výrobe nábytku ako súčasť dverí vstavaných skríň, políc či príručných stolíkov. S ostatnými materiálmi sa výborne kombinujú, dokážu interiér odľahčiť a pôsobia moderným subtílnym dojmom.
Dôvodom vysokej obľuby tohto druhu skla je schopnosť dokonale chrániť vaše súkromie. Napriek obavám už z minimálnej vzdialenosti nie je možné rozoznať ani obrys postavy v interiéri, a to ani pri zažatom svetle. Zároveň sa do interiéru dostáva takmer rovnaké množstvo svetla ako pri skle čírom. Prehrievanie interiéru bude takisto takmer rovnaké, ako pri čírom skle, čo je výhodou v zime, no v lete s tým je nutné počítať a prípadne naplánovať vhodné tienenie.
Viac o mliečnom skle sa dozviete v našom článku.
Dymové sklo nie je retro
Na rozdiel od bieleho mliečneho skla je dymové sklo sfarbené oxidom niklu do rôznych odtieňov od čiernej, bronzovej, sivastej až po rôzne odtiene hnedožltej.
V modernom interiéri ho nájdeme nielen na nábytku ako súčasť vitrín, konferenčných stolíkov, ale aj dizajnových svietidiel, váz, či nádob. Dymový nádych uberá z transparentnosti materiálu, a tak má nielen dizajnový, ale aj bezpečnostný efekt.
Dymové zafarbenie môžu mať aj rôzne ornamentné sklá, napríklad osvedčená „Dubová kôra“. V tomto prípade však často platí, že menej je viac, v prípade výrazného ornamentného vzoru je bezpečnou cestou ponechať sklo číre, či matné, v prípade voľby farebného zafarbenia skla zas nechať vyniknúť samotnú farebnosť a ustúpiť od efektných reliéfnych vzorov.
Na vchodových dverách pôsobí dymové sklo mimoriadne elegantne a luxusne najmä pri použití tmavých dverných výplní, ktoré vhodne dopĺňa.
Ornamentné sklo - svet nekonečných možností
Ornamentné sklo má okrem funkčnej aj estetickú úlohu a pridá vášmu domovu eleganciu a štýl. Zahŕňa širokú škálu reliéfnych, farebných i štruktúrovaných úprav skla. Vyrába sa valcovaním skla medzi dvomi valčekmi, pričom na jednom z nich je vyrytý motív. Rôzne vzory umožňujú rôzne úrovne zatienenia priameho priehľadu.
Výhody ornamentného skla:
- dizajn: obrovské množstvo vzorov a farieb, možnosť prispôsobiť sa každému štýlu;
- vlastnosti: vynikajúci rozptyl svetla;
- súkromie: oddelenie priestorov bez straty svetlosti;
- jednoduchá údržba bežne dostupnými prostriedkami
NÁŠ TIP: Chcete sa dozvedieť viac o výbere vhodných vchodových dverí? Prečítajte si v našom článku.
Ako dekoratívne sklo čistiť?
Sklo je veľmi krehký materiál a na jeho čistenie je vhodné použiť jemnú handričku a čistiace prostriedky bez abrazívnych zložiek. Jemné nečistoty a prach stačí odstrániť čistou vodou a doleštiť utierkou z mikrovlákna. Leptané sklo stačí ponechať vyschnúť voľne na vzduchu. Na čistenie skla je vhodnejšie nie príliš horúce počasie, keď sa voda rýchlo odparuje a zanecháva nevzhľadné mapy. Profesionáli odporúčajú skôr vlažnú, nie príliš teplú vodu.
Viac o čistení skiel sa dozviete v našom článku:
Test domácich prostriedkov na čistenie okien
Najčastejšie chyby pri umývaní okien