Túžite po dverách zo skla? Strata súkromia nehrozí
Hoci sa mnohým zákazníkom páčia, boja sa, že cez ne všetko vidno a prídu tak o želané súkromie. Je to však chyba. Moderné sklenené dvere sú nielen štýlové, ale aj funkčné. Miestnosť presvetlia a sú veľmi odolné. Problém im nerobí teplota, ani vyššia vlhkosť.
Majú však nejaké nevýhody? Ak áno, aké? Je lepšie uprednostniť kombináciu skla s iným materiálom (hliník-sklo, drevo-sklo)? Odpovede na tieto i ďalšie otázky sa dozviete v našom článku.
Dekoratívne, moderné a funkčné dvere
Vkusné sklenené dvere pôsobia prívetivo a naplnia vstupné priestory svetlom. Nepôsobia masívne a ťažko, naopak, odľahčia vizuálne exteriér. Výborne sa hodia k ostatným veľkým skleným plochám, tak obľúbeným u architektov i investorov. Celkový dojem riešenia tak pôsobí kompaktne a celistvo.
Výbornou správou tiež je, že moderné sklené výplne umožňujú zvoliť si mieru požadovaného súkromia, sú pevné a bezpečné, nepodliehajú času a sú tvarovo stále. Vynikajúca izolácia je v dnešnej dobe už samozrejmosťou.
Aké sklo si vybrať do vstupných dverí?
Pri sklách najčastejšie prirodzene uvažujeme o dvojskle či trojskle, pri vchodových dverách ešte prípadne vyberáme vhodný dizajn. Sklo je neprávom podceňovaná súčasť okien a dverí a vieme o ňom málo. Tvorí pritom často až 80% plochy prvku a má zásadný vplyv nielen na vzhľad, ale predovšetkým na úžitkové vlastnosti.
Pri výbere vonkajších sklenených vchodových dverí je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:
1. Priehľadnosť
Sklenené dvere prepúšťajú svetlo medzi miestnosťami a v prípade potreby nám poskytujú rôzne úrovne priehľadnosti. Na výber máme niekoľko možností sklených výplní:
- číre sklo - zaplní vaše vstupné priestory prirodzeným svetlom
- ozdobné či štruktúrované sklo - veľký výber farieb a dizajnov, reliéfnych či štruktúrovaných úprav. Vynikajúci rozptyl svetla a rôzne úrovne súkromia v závislosti od zvoleného vzoru
- pieskované sklo – svetelná priepustnosť je takmer rovnaká ako pri čírom skle, no obrysy postavy v interiéri nie je možné rozoznať ani pri zažatom svetle už z minimálnej vzdialenosti
- dymové sklo – farbené oxidom niklu do rôznych odtieňov, farbiť možno aj ozdobné či štruktúrované sklo
- zrkadlové sklá – pôsobia moderne a štýlovo, odrážajú slnečné svetlo s dúhovým efektom. Na rozdiel od pieskovaného skla však efekt súkromia trvá len počas dňa, po zažatí svetla sa súkromie stráca.
2. Tepelná izolácia
Pri súčasných platných stavebných normách o použití dvojskla do dvernej výplne ani nie je vhodné uvažovať. Minimálny štandard je trojsklo s použitím tzv. teplého rámika, ktorý zlepšuje tepelnú izoláciu a zabraňuje roseniu skla.
Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na budúcu tepelnú izoláciu dverí je aj tvarová stálosť sklenenej dvernej výplne. Nekvalitná tmavá plná dverná výplň umiestnená navyše na južnú stranu, kde sa opiera slnko, sa časom prehne a dverný prvok stratí tesniace vlastnosti. Pri správnom použití sklenej výplne do dverí toto riziko nehrozí.
3. Bezpečnosť
Obava z rozbitia skla naozaj nie je na mieste, naši špecialisti odporúčajú do vchodových dverí použitie kaleného skla. Tento typ skla je vo výrobnom procese tvrdený ohriatím na veľmi vysokú teplotu a následným prudkým ochladením. Odštiepenie či prasknutie skla v tomto prípade naozaj nehrozí, sklo spĺňa bezpečnostné parametre. Je odolné voči nárazom a má vysokú pevnosť. V prípade rozbitia sa rozbije na drobné neostré kúsky.
Na dodatočné zvýšenie bezpečnosti dverí odporúčame použitie bezpečnostných pántov a špeciálneho bezpečnostného kovania.
4. Dizajn
Sklenené dvere vám skutočne umožnia odlíšiť sa od susedov. Technická dokonalosť a dizajnové možnosti skla v spojení s hrou svetla, ktoré naň dopadá dokáže vyzerať sviežo, neopozerane a skutočne efektne. Mnohé dizajnové sklá umožňujú dodatočné leptanie vzorov či nápisov, čo umožňuje váš vchod ešte viac personalizovať.
Bojíte sa celoskleneného riešenia? Kombinujte
Ak celosklenené vstupné dvere predsa len nie sú to, čo presne hľadáte, presvetlite si vstupné priestory aspoň použitím prísvetlíkov či nadsvetlíkov. Tieto prvky pevne spojené s vchodovými dverami vám prinesú dodatočné prívetivé svetlo pokojne pri použití plnej dvernej výplne. Užitočným benefitom je ich možná otvárateľnosť, čo rozšíri prechodovú šírku dverí napríklad pri presunoch rozmerného nábytku či imobilných osôb.
Takisto kombinácia sklených častí s drevenou či hliníkovou výplňou možná je, no tu je mimoriadne dôležité návrh aj realizáciu zveriť do rúk skúsených špecialistov. Tí vám navrhnú prvok tak, aby bol staticky v poriadku. Rôzne kombinácie materiálov sú samozrejme komplikovanejšie na realizáciu ako dverná výplň z jedného materiálu, a preto je potrebné návrhu venovať zvýšenú pozornosť.
V INCON používame špeciálny informačný systém, ktorý nás upozorní už v štádiu návrhu na možné riziká a neumožní nám zrealizovať prvok, ktorý by následne zákazníkovi neurobil dobrú službu.
Chcete vedieť viac o výbere vchodových dverí? Dočítate sa v našom článku.
Nevýhody – ak vôbec nejaké sú
Obavy z nedostatočnej bezpečnosti sklenených dverí sú mýtus. Pri použití kaleného skla by potenciálny narušiteľ musel použiť minimálne opakované údery roxorovou tyčou, aby sa dostal do interiéru, čo je aj vzhľadom na hluk nepravdepodobné. Potenciálnemu poraneniu zabránia neostré úlomky.
Mieru svetelnej priepustnosti je možné regulovať zvoleným typom dizajnového skla – od úplne číreho až po zachovanie úplného súkromia.
Majú teda vôbec sklenené dvere nejaké nevýhody? Ako hovorí náš špecialista: „Keď je prvok správne navrhnutý, nemá nevýhody.“
Obráťte sa preto pri plánovaní svojich vchodových dvier na odborníkov v INCON, radi vás hladko prevedieme možnými riešeniami aj celou realizáciou. 30 ročné skúsenosti s okennými a dvernými konštrukciami a 43 pobočiek po celom Slovensku sú bezpečnou a dostupnou voľbou aj pre najnáročnejšieho zákazníka.
Zaujal vás tento produkt?