Šetrite prírodu aj energiu: Aké okná sú vhodné pre pasívny dom
Pasívny dom je stavba, ktorá pri bežnom užívaní domova spĺňa najnáročnejšie kritéria energetických úspor. Každý stavebný otvor, či už sú to dvere alebo okno, predstavuje potenciálnu možnosť úniku tepla. Aké parametre musia spĺňať okná vhodné pre tento typ stavby?
Najdôležitejším parametrom pri posudzovaní kvality okna pre pasívny dom je tzv. súčiniteľ prechodu tepla oknom. Ak je táto hodnota nižšia než 0,8 W/m²K znamená to, že okná sú vhodné pre použitie v pasívnej stavbe. V ideálnom prípade však môže byť súčiniteľ oveľa nižší.
Kombinácia so správnym sklom
Aby sa dokázali znížiť výdavky za energetickú spotrebu budovy, nestačí sa spoliehať iba na okno so súčiniteľom nižším ako 0,8 W/m²K. Pri využití okna so súčiniteľom prechodu tepla profilu Uf = 0,95W/m²K, ktoré je vďaka tejto hodnote lídrom na slovenskom trhu, a sklom s hodnotou Ug=0,5 W/m²K, dosahuje súčiniteľ prechodu tepla oknom 0,74W/m²K.
V tomto prípade ide o nižšiu hodnotu, akou je minimálna požadovaná hranica pre okná v pasívnych domoch.
Využite slnko vo svoj prospech
V rámci pokrývania tepelných strát pasívneho domu sú dôležité solárne zisky. Okná, ktoré sú schopné prijať viac energie než prepustiť von, sa nazývajú okná s kladnou bilanciou. Pozor však na teplé letné mesiace, keď môže nastať prehriatie miestnosti. Keďže sú náklady na klimatizáciu trikrát vyššie ako tie na vykurovanie, dbajte na správne tienenie okien. Vyhnete sa tak zbytočným výdavkom.
Regulujte vzduch v dome efektívne
Regulácia prísunu čerstvého vzduchu do miestnosti je potrebná počas celého roka. Hoci sa pri vetraní odporúča otvoriť okno dokorán a nechať ho tak pár minút, dôležitou súčasťou okna v pasívnom dome je aj mikrovetranie. Štvorpolohové mikrovetranie vám dodá niekoľko alternatív na efektívnu reguláciu vzduchu v interiéri, presne podľa vašich predstáv.
Vyberte si materiál a dohliadnite na montáž
V prípade pasívnych domov je mimoriadne vhodným materiálom pri výbere okna plast. Vynikajúca stabilita okien a v neposlednom rade aj možnosť recyklácie z neho robia favorita pri výbere.
Pozor však na vysokú náchylnosť na poškodenie v prípade dreva. Riziko rastie, ak je v interiéri vyššia vlhkosť vzduchu ako odporúčaných 50 %.
Nezabudnite dohliadnuť ani na to, aby sa okná namontovali profesionálne. Kľúčové je najmä správne osadenie do okenného otvoru.
Základom kvalitnej montáže sú poriadne zapenené a nalepené pásky. Pena plní tepelnoizolačnú funkciu. Pásky slúžia na to, aby tepelná izolácia-pena ostala v suchu a časom nedegradovala. Montáž pásky je zároveň povinnou požiadavkou podľa platných, stavebno-technických noriem.