Montáž vnútorných a vonkajších parapetov: Zistite, na čo si dať pozor
Nielen samotné sklo, ale aj parapety sú nevyhnutnou, no mnohými stále podceňovanou súčasťou okna. Okrem toho, že plynulo ucelia vzhľad čerstvo osadeného okna, prinášajú spotrebiteľom aj množstvo výhod. Montáž parapiet však netreba podceniť. Zistite, na čo si treba dať pozor.
Vnútorné parapety majú skôr estetickú funkciu, keď pred oknom vznikne nový úložný priestor. V prípade vonkajších parapetov sa k estetickosti pridáva funkčnosť. Tieto parapety totiž okno chránia pred poveternostnými vplyvmi a odvádzajú prebytočnú vodu z miest, kde by sa nemala usádzať.
Nutnosťou je pripravený povrch
Správne osadenie vonkajších parapetov vyžaduje vysadenie lôžka z maltovej alebo stierkovej zmesi. Mala by mať hrúbku asi 5 milimetrov. Po tomto úkone je potrebné okolie, kde bude parapeta inštalovaná, poriadne utrieť a vytvoriť tak čistý, pevný, suchý a rovný podklad.
Okenné parapety by sa nemali montovať do vlhkého alebo nevyzretého podkladu. Vtedy by mohlo dôjsť k vstrebaniu vlhkosti a znehodnoteniu parapety. Pod parapet následne naneste súvislú vrstvu PU peny. Parapet s osadenými bočnými plastovými krytkami následne zasuňte do montážnej drážky parapetného profilu. Neskôr ho priskutkujte k parapetnému profilu skrutkami 4,2 × 16 v rozostupoch 250 milimetrov. Rovnomerne ho zaťažte dovtedy, kým pena úplne nevytvrdne.
Myslite na rozpínavosť hliníka
Pozor, pri montáži hliníkových hliníkových parapetných plechov vystavených teplote nad 40°C musíte počítať s rozpínavosťou hliníka. Ide asi o 1,2 milimetra na bežný meter (dilatačné spojky použijeme maximálne každé 3 metre).
Na rohové spoje slúžia rohové spojky. Priestor v spoji určený na rozpínavosť by mal mať minimálne 12 milimetrov. Treba však myslieť na to, že previs parapetu cez ostenie by mal dosahovať minimálne 30 milimetrov a sklon 6°. Pri väčšom presahu ako 100 milimetrov sa odporúča použiť podporné konzoly vo vzájomnej vzdialenosti maximálne 900 milimetrov. Pri samotnom začistení krytiek treba vyplniť priestor medzi omietkou a krytkou trvalo pružným tmelom, čím sa umožní dilatácia parapetov. Nalepená ochranná fólia, ktorá chráni povrch okenného parapetu, sa musí po skončení fasádnych prác (najneskôr do 6 mesiacov po montáži) odstrániť.
Ako na vnútorné parapety?
Proces začína podobne, ako pri vonkajších parapetoch, vytvorením maltového lôžka v hrúbke asi 5 milimetrov. Pred osadením musia byť všetky rezy chránené plastovými krytkami. Ak ide o drevotrieskové parapety, treba tak urobiť laminátovými páskami.
Montáž drevotrieskových parapetov sa neodporúča vykonávať v nedokončených a nevetraných priestoroch. Vlhkosť v miestnosti by nemala presiahnuť hranicu 50 % ± 5 % a teplota by sa mala pohybovať v rozpätí 15 až 25 ºC. Vnútorné parapety treba podložiť plastovými podložkami spôsobom, aby pri zasunutí parapetnej dosky pod rám vznikol tesný kontakt rámu okna a parapetu. Nesmie však dôjsť k porušeniu izolácie v spodnom detaile. Priestor pod parapetom treba vyplniť súvislou vrstvou PU peny. Potom parapet rovnomerne zaťažte, aby nedošlo k nadvihnutiu.
Pozor na presah vnútorného parapetu
Parapet treba následne vyrovnať do asi 2 % spádu. Presah okenného parapetu by mal vzhľadom k hotovej vnútornej omietke dosahovať asi 30 milimetrov. Ak má váš parapet dĺžku viac ako 1 500 milimetrov a presah od múru dosahuje viac ako 100 milimetrov, odporúčame vám osadiť úchyty prečnievajúcej časti parapetu. Ich vzdialenosť však nesmie presiahnuť 900 milimetrov. V prípade, že neviete, ako na montáž parapetov alebo potrebujete poradiť s výberom správneho variantu nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať. Náš odborne vyškolený tím ochotne zodpovie na všetky vaše otázky.