Ako sa pripraviť na rekonštrukciu bytu tak, aby ste sa nezbláznili?
Aj vás čaká v blízkej budúcnosti rekonštrukcia bytu? Či už ide o výmenu kuchyne, rekonštrukciu kúpeľne, či inštaláciu nových plastových okien, akékoľvek väčšie zásahy do vašej domácnosti si vyžadujú určitú prípravu. Spísali sme pre vás, ako vyzerá.
1. Nezabudnite informovať susedov
Slušnosť káže ešte predtým, ako vytiahnete tú príklepovú vŕtačku a začnete ňou za značného hluku vŕtať do panelov, oznámiť susedom, že niekoľko dní budú ich ušné bubienky pomerne namáhané. Buď môžete vašich susedov navštíviť osobne (ak bývate v menšom bytovom dome), alebo si povinnosť splníte vyvesením oznamu na dvere.
2. Návšteva stavebného úradu a stanovenie rozpočtu
Aj rekonštrukciu bytu treba ohlásiť. Zájdite teda na stavebný úrad, ku ktorému prislúchate. Ohláste, že plánujete rekonštrukciu bytu. Podľa rozsahu prác možno získate aj stavebné povolenie.
Rovnako nezabúdajte ani na dôkladnú prípravu rozpočtu. V ňom by ste mali mať presne vyčíslené všetky výdaje. Teda, koľko vás vyjde materiál, kúpa nového zariadenia, práca robotníkov či firmy. Nech na záver nie ste prekvapení a rekonštrukcia sa vám zbytočne nepredraží. Rozpočet môže slúžiť aj ako akési stanovenie si hraníc, za ktoré nepôjdete.
3. Ako si vybrať spoľahlivých pracovníkov?
V prípade, že neplánujete rekonštruovať byt vy osobne a sami, pri výbere stavebnej firmy si dávajte dobrý pozor. Dbajte najmä na referencie. Skutočne nič nemá väčšiu výpovednú hodnotu ako ľudia, u ktorých už daná firma pracovala. Ako boli oni spokojní? Ako vyzerá výsledok práce firmy? Hľadajte na internete. Každá väčšia stavebná firma bude mať určite k dispozícii nejaké tie referencie.
Prípadne možno zvolíte inú možnosť a radšej si do bytu zavoláte partiu živnostníkov. „Majstri“, ako ich hovorovo nazývame, sú však dnes čoraz viac vyťažení a najmä, ak chcete nájsť a objednať si dobrého, musíte rátať s tým, že sa mu treba ozvať niekedy aj pol roka pred plánovanou rekonštrukciou. Ak ide o skutočne zručného majstra či skupiny pracovníkov, určite nebudú mať o prácu núdzu.
Tak teda neotáľajte a hľadajte, pýtajte sa. Znova najmä na referencie a dobrú povesť pracovníkov. A samotných majstrov sa nezabudnite opýtať, odkiaľ berú materiál na rekonštrukciu. Ide o kvalitný obchod či predajcu?
4. Samotná rekonštrukcia a likvidácia odpadu
Základné pravidlo pri rekonštrukcii je, aby ste postupovali krok za krokom, miestnosť za miestnosťou. Nepúšťajte sa naraz do búrania priečky v obývačke a maľovania detskej izby. Vznikne tak zbytočný chaos a neporiadok v celom byte. Postupujte priebežne. Skúsení majstri vedia, ako na to, takže, ak takých nájdete, nemáte sa čoho obávať.
No a na úplný záver. Nezabudnite ani na to, že zamyslieť sa musíte aj nad likvidáciou odpadu, ktorý vám vznikne počas a po rekonštrukcii. Dobrý nápad je napríklad prenajatie si kontajnera s odvozom. Inak budete musieť odpratávanie riešiť sami. Nezabúdajte však, že aj odpad má svoje miesto a nepatrí len tak hocikam.
Veríme, že aj naše rady vám ušetria zbytočné nervy a rekonštrukciu bytu zvládnete úspešne.