Výmena okien v byte: Čo treba zvážiť a bude vám treba povolenie?
Často sa hovorí, že pri výmene okien v byte nie je potrebné žiadať o stavebné povolenie. No je tomu naozaj tak? Ak sa chystáte na viaceré stavebné úpravy, uistite sa, že postupujete podľa platných zákonov a predpisov. Pri akomkoľvek prerábaní bytu myslite nielen na právne predpisy, ale aj na susedov.
Či už vás čaká prerábanie bytu alebo domu, legislatíva rozdeľuje všetky činnosti v rámci rekonštrukcie do troch oblastí:
- bez potreby ohlásenia,
- s potrebným ohlásením stavebnému úradu,
- s potrebným stavebným povolením.
Keď povolenie nie je potrebné
Pokiaľ sa rozhodnete pre výmenu okien systémom okno za okno a teda, že nemeníme a ani nezväčšujete veľkosť stavebných otvorov, nemeníte vzhľad a charakter fasády či strechy, takáto výmena okien spadá pod takzvané udržiavacie práce, na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie. Ak skutočne nič nemeníte a do ničoho ani nezasahujete, na takúto výmenu nie je potrebná ani ohlasovacia povinnosť.
Ohlásenie alebo stavebné povolenie?
Prerábku musíte ohlásiť pri drobných stavbách, ktoré dopĺňajú hlavnú stavbu, pri stavebných úpravách, kde nemeníte vzhľad a používanie stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a neohrozujete stabilitu domu. Ak sa napríklad chystáte vybrať nové plastové okná, no pôvodné boli z iného materiálu alebo sa zmení farba nových okien, mierne tým zmeníte vzhľad stavby. Výmenu tak budete musieť ohlásiť.
Kedy by výmena okien podliehala stavebnému povoleniu? Napríklad, ak by ste namiesto klasického fasádneho okna chceli zvoliť tzv. francúzske, alebo, ak by ste miesto strešného okna chceli dať vikier, prípade zväčšili veľkosť stavebného otvoru. Na takúto výmenu okien už potrebujete vyjadrenie stavebného úradu. Ide tu totiž nielen o zásah do konštrukcie, ale aj o zmenu vzhľadu objektu.
Vydanie stavebného povolenia alebo podanie ohlásenia
- stavebné ohlásenie a žiadosť o stavebné povolenie sa podáva na príslušnom stavebnom úrade formou vyplneného potrebného tlačiva s prílohami.
- práce nemôžete začať skôr, ako vám úrady schvália stavebné ohlásenie alebo vydajú stavebné povolenie.
- ak stavebný úrad do 30 dní od doručenia ohlásenia neurčí inak alebo nedostanete pokyn na požiadanie o stavebné povolenie, môžete okná bez obáv vymeniť.
Aké ďalšie náležitosti je nutné vybaviť
Okrem splnenia povinností k stavebnému úradu sú tu ďalšie administratívne povinnosti, ktoré vás pred výmenou okien môžu čakať. Tieto situácie sa potom líšia podľa toho, či bývate vo vlastnom dome, družstevnom byte, v byte vo vašom osobnom vlastníctve či v pamiatkovej zóne.
- Pokiaľ plánujete výmenu okien v pamiatkovej zóne budete potrebovať záväzné stanovisko odboru pamiatkovej starostlivosti. Odbor pamiatkovej starostlivosti sa pri preskúmaní zaoberá predovšetkým výkresovou dokumentáciou súčasného a navrhovaného stavu okien, ale aj odborným posudkom existujúcich výplní okenných otvorov vrátane sondáže farebnosti a dôvodu výmeny okien.
- Ak sa chystáte meniť okná v byte, ktorého ste vlastníkom, je rovnako potrebné získať súhlas správcu domu, a to písomným oznámením vášho zámeru. Pokiaľ bývate v byte, ktorého vlastníkom je bytové družstvo, potrebujete súhlas bytového družstva, o ktorý je potrebné požiadať písomnou formou.
Aké hlavné kritériá by mali vlastníci bytov a nebytových priestorov bytových domov zohľadniť pri výbere okien v rámci obnovy bytového domu?
- Pri výbere okien by ste sa mali zamerať najmä na tepelnoizolačné vlastnosti, zvukovú nepriezvučnosť, odolnosť proti zatekaniu, tesnosť okien či typ a kvalitu zasklenia. Najčastejšie si majitelia bytových domov volia okná s plastovými profilmi, ktoré bránia úniku tepla o 30 až 40 % lepšie ako staré drevené okná, a tak pomôžu ušetriť výdavky za vykurovanie.
- Pri výbere okien v rámci obnovy bytového domu je veľmi dôležité, aby ste dali prednosť kvalitnému výrobcovi s certifikátom a dlhoročnými skúsenosťami. Okná musia mať dobré tepelnoizolačné vlastnosti, t. j. v zimnom období by mali zabezpečiť čo najnižšie tepelné straty, v letnom období by zas mali prepúšťať do interiéru viac svetla, ale málo tepelnej energie.
- Pre byty na vyšších poschodiach, ktoré sú vystavené väčším nárazom vetra a dažďa, sa odporúčajú okná s profilom so stredovým tesnením a so zasklením s vyššou hodnotou zvukovej nepriezvučnosti. Majitelia bytov na prízemí zas ocenia väčšiu bezpečnosť, ktorú možno vyriešiť bezpečnostným zasklením, ale aj bezpečnostnými prvkami integrovanými v kovaniach okien.
Prečo je okrem vhodného typu okien dôležitá aj ich správna montáž?
Ani okno s vynikajúcimi tepelnoizolačnými alebo zvukovoizolačnými vlastnosťami nezabezpečí očakávaný výsledok, ak nie je správne namontované. Okno bude spoľahlivo brániť úniku tepla iba vtedy, ak bude správne osadené do obvodovej steny.
Nedokonalé vyrovnanie rámu alebo nekvalitné vyplnenie a utesnenie okenných škár znižuje následne izolačné schopnosti okna alebo je príčinou nadmernej kondenzácie. Montážna firma musí dbať aj na správne umiestnenie kotviacich prvkov a výber kotviaceho materiálu, ktorý závisí od typu ostenia.
Na čo by si mali dať vlastníci bytov z hľadiska montáže pozor?
Pri montáži nových okien by ste mali sledovať viac vecí. Ak pri odstraňovaní starého okna a búraní vzniknú v ostení hrubé nerovnosti alebo vypadnú časti muriva, je potrebné tieto nerovnosti opraviť a ostenie vyrovnať, aby sa mohla pripojovacia škára správne utesniť. Nepodceňujte spevnenie a vyrovnanie ostenia aj za cenu toho, že okná nebudú namontované za jeden deň!
Prečo sa odporúča vymeniť všetky okná naraz ešte pred zhotovením zateplenia obvodového plášťa bytového domu?
Okná sa odporúča vymeniť tesne pred zateplením obvodového plášťa bytového domu. Ak sa okná vymenia po zateplení obvodových stien, môže sa poškodiť tepelná izolácia ostenia (bočná stena pri okne) a nadpražia (horná časť nad oknom).
Takisto sa môže poškodiť aj tepelnoizolačný systém a samotný styk konštrukcie okna s tepelnou izoláciou a omietkou už nikdy nebude zhotovený ideálne. Ak sa porucha prejaví, napríklad zatekaním, môžu vzniknúť problémy so zárukou na stavebné práce.
Majú do toho čo hovoriť susedia?
Prerábanie bytu, ktoré bude vyžadovať aj stavebné povolenie, môže byť komplikovanejšie. V stavebnom konaní môžu obyvatelia (nájomníci a majitelia) bytového domu podať námietku. Buďte ohľaduplní a informujte všetkých susedov (napríklad pomocou oznamu) o tom, od kedy do kedy budú práce prebiehať. Všetky úpravy by mali prebiehať v pracovné dni o 8:00 do 18:00, v sobotu od 9:00 do 15:00. V nedeľu a počas sviatkov sa takéto práce nesmú vykonávať.
Výmena okien nie je žiadny strašiak ani v zabývanom prostredí. Áno, prináša so sebou trochu prachu, hluku a nepohodlia, ale je to len na jeden jediný deň. Odmenou vám bude kvalitnejšie a zdravšie bývanie pre celú rodinu.
Ak sa teda plánujete pustiť do výmeny okien, neváhajte sa poradiť s jedným z našich predajcov, ktorý vám dá odpoveď na každú vašu otázku.
Máte stále otázky?