Drevená fasáda a jej montáž
Drevená fasáda je momentálne veľmi horúcim trendom v modernej architektúre. Po dlhej dobe používania umelých materiálov sa vraciame naspäť k tým prírodným. Drevo má vynikajúce funkčné vlastnosti do interiéru aj exteriéru a taktiež je to ekologicky obnoviteľný zdroj. Vyniká svojim vzhľadom s rozmanitými odtieňmi farieb, kresby a štruktúry. Široké spektrum vizuálnych variácií, ktoré dokáže ponúknuť vzhľad drevených dosiek, poskytuje neobmedzené množstvo prispôsobenia sa akémukoľvek vkusu a dizajnu.
Drevené obklady použité v exteriéri pomáhajú zladiť architektúru s okolitým prostredím. Potláčajú a zjemňujú materiály narušujúce harmóniu prostredia, akými sú napríklad betón. Svojim naturálnym vzhľadom tak spájajú dva svety a pomáhajú prepojiť dielo človeka s prírodou.
Čo je drevená fasáda
Drevená fasáda je typom odvetranej fasády, čo v preklade znamená, že sa neupevňuje priamo na stenu domu, ale na takzvaný rošt. Táto konštrukcia môže byť vytvorená z rôznych materiálov, väčšinou sa však využíva drevo alebo hliník. Do roštu sa vkladá izolácia, najčastejšie minerálna vata, niekoľko fólií (parovzdorných a paropriepustných) a drevená fasáda sa upevňuje na jeho vrch. Medzi stenou domu a fasádou tak vznikne priestor, ktorý slúži ako samostatná izolačná vrstva.
Výhody a nevýhody drevenej fasády
Ako to však už býva, nič nie je len biele alebo čierne. Platí to taktiež aj pri drevených fasádach. Niektoré plusy môžu pre niekoho predstavovať skôr mínusy a naopak, to čo jednému prekáža, môže druhý vnímať ako pozitívum. Pri rozhodovaní sa teda riaďte hlavne vašimi osobnými požiadavkami a očakávaniami.
Poďme sa teda pozrieť, ako to s tými plusmi a mínusmi je:
Výhody drevenej fasády:
- Drevom je možné obložiť drevostavby aj domy z tehál a iných pevných materiálov.
- Drevo je nadčasové. Hodí sa ako k modernej, tak aj ku klasickej stavbe.
- Drevené fasády majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
- Drevo je prírodný a ekologický materiál. Je síce fakt, že na výrobu dosiek musia byť najprv vyrúbané stromy, ale na druhej strane je drevo dokonale rozložiteľné, takže z pohľadu uhlíkovej stopy hovoríme o jednoznačnom pluse.
- Drevo je výbornou voľbou aj zo zdravotného hľadiska. Vďaka nemu môže dom prirodzene dýchať.
Nevýhody drevenej fasády:
- Drevo časom mení svoj vzhľad. Tu nastáva situácia, kde pre niekoho je táto jeho vlastnosť skôr plusom.
- Realizácia odvetranej drevenej fasády trvá dlhší čas.
- Drevo môžu napadnúť škodcovia a plesne, preto potrebuje pravidelnú údržbu.
- Drevo je v porovnaní s inými syntetickými materiálmi o niečo ťažšie. Preto nie je úplne ideálnou voľbou na fasády starých drevených stavieb.
- Drevené fasády majú kratšiu životnosť, ktorú ovplyvňuje aj vaša starostlivosť a faktory ako priame slnko, silný vietor či vyšší výskyt škodcov.
Vodorovné alebo zvislé dosky na fasáde
To, akým smerom budú uložené dosky na drevenej fasáde, nie je len otázkou vkusu, ale taktiež hlavne funkčnosti.
Vodorovne uložené dosky - predstavujú riziko pri silnejších dažďoch alebo nedostatočne zabezpečenom odkvape. Voda po nich nesteká najlepšie a môže sa zadržiavať v drobných medzerách, v ktorých časom môžu narásť plesne alebo mach.
Zvislo uložené dosky - odvádzajú vodu oveľa lepšie, vďaka čomu nehrozí riziko vlhnutia celej fasády. Obklad však bude o niečo hrubší, pretože na rošt musíte umiestniť dosku navyše.
Ak by ste sa predsa rozhodli pre vodorovne usporiadanú fasádu, musíte ju dôkladne ochrániť pred priamym dažďom, a to kvalitne zabezpečenými odkvapmi alebo dlhšou strieškou.
S medzerami alebo bez
Zvislé aj vodorovné drevené fasády môžu byť vytvorené doskami, ktoré sú uložené vedľa seba bez medzier, alebo sú medzi nimi ponechané medzery.
Prvá možnosť je veľmi dobrou voľbou najmä vtedy, ak sa v okolí vášho domu pohybujú hlodavce. Odvetrané fasády sú pre nich veľkým lákadlom. Plný obklad zároveň môže zabrániť tomu, aby sa pod neho nedostávali nečistoty a voda.
Na druhej strane drobné medzery medzi doskami zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu pod fasádou, múry domu aj izolácia preto môžu lepšie dýchať, čo slúži aj ako ochrana pred vznikom plesní. Podobne ako pri vodorovných drevených fasádach treba, aby ste aj v tomto prípade mali obvodové steny domu zabezpečené pred priamym kontaktom s vodou.
Než začne inštalácia drevenej fasády
Aj keď ste skúsený stolár, tesár alebo zručný domáci majster s bohatými skúsenosťami, vždy je lepšie poradiť sa s projektantom alebo architektom a nechať si detailne popísať skladbu roštu, izolačnej vrstvy, hmoždiniek, skrutiek a všetkého, čo je pre bezchybnú montáž drevenej fasády potrebné. Vďaka tomu získate istotu, že váš dom bude dobre odvetrávaný, a že drevená fasáda bude dobre držať na svojom mieste. Len správne namontované fasádne obklady vydržia dlhodobé výkyvy počasia, nápory vetra, dažďa a pôsobenie ďalších vonkajších vplyvov.
Ošetrenie fasády
- Ošetrenie pred inštaláciou fasády je prvým základným krokom. Drevo by malo byť kvalitne a hĺbkovo ošetrené proti škodcom a chorobám. Ak si kúpite neošetrené obkladové dosky, je potrebné ich namoriť, poprípade aj nalakovať.
- Medzi pravidelnú starostlivosť patrí morenie a lakovanie dosiek. Je dôležité používať kvalitné impregnačné prostriedky, ktoré vedia drevo ošetriť pekne do hĺbky. Pri chemických prípravkoch sa údržbe stačí venovať každý druhý až štvrtý rok.
- Ak by ste sa rozhodli pre prírodné ošetrovanie dosiek napr. olejom na drevo, tam treba ošetrenie opakovať každý rok.
- Na lakovanie dreva použite určite bezfarebné laky. Drevo je samé o sebe krásne a zatrieť ho farbou by bola veľmi veľká škoda.
- Pred každým morením a lakovaním je potrebné celú fasádu dôkladne očistiť od mechanických nečistôt. V prípade nadmerne poškodeného dreva, je možné jemne ho obrúsiť.
- Drevená fasáda môže meniť farbu a celkový vzhľad kvôli mnohým vonkajším faktorom ako napríklad priame slnko, poveternostné podmienky atď. Môže sa preto stať, že aj pri pravidelnej starostlivosti nebude váš dom vyzerať na všetkých miestach úplne rovnako.
- Niekto svoje drevené fasády necháva napospas prírode. Drevo sa do istej miery dokáže ochrániť aj samo, preto aj bez pravidelnej starostlivosti vydrží dlhé roky. Váš nezáujem sa však prejaví časom, a teda na celkovej životnosti fasády.
Okná k drevenej fasáde
Pri predstave nášho vysnívaného domu si ho v hlave zobrazujeme a predstavujeme si všetky detaily, čo všetko by sme na ňom chceli a ako by mal vyzerať aj z vonku, aj z vnútra. Predstavujeme si, akú chceme fasádu, aké okná a dvere by tam mali byť, akej farby a z akého materiálu chceme strechu, podlahy, interiérové dvere a takto by sme mohli pokračovať aj donekonečna. Máme ako - tak vybraté, ale tu prichádza základná otázka. Bude to do seba zapadať z estetického hľadiska ako celok?
K drevenej fasáde samozrejme môžete použiť ako plastové, tak aj hliníkové alebo drevené okná. Záleží len na tom, či chcete, aby vaša stavba pôsobila viac moderne, alebo viac klasicky a nadčasovo.
V prípade modernej predstavy stavby s použitím drevenej fasády odporúčame použiť buď plastové, alebo hliníkové okná. V súčasnosti je najväčším hitom použitie antracitovej farby alebo laminácie, ktorá by k drevenej fasáde padla ako uliata.
V prípade nadčasovo klasického dizajnu stavby neváhajte použiť okná drevené alebo drevo-hliníkové.
Ak stále váhate a neviete si rady, navštívte našu stránku www.incon.sk, alebo jednu z našich predajní.