Kadiaľ uniká teplo z domu?
Na vykurovanie spotrebujeme v priemernom neobnovenom rodinnom dome na Slovensku viac ako 80% celkovej energie. Čiastočne alebo úplne obnovených bolo ku koncu roka 2016 na Slovensku 58 % zo všetkých bytov v bytových domoch a 37,5 % rodinných domov.
Vyplýva to z Aktualizácie stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov v Slovenskej republike, ktorú vypracovalo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Potenciál na obnovu je teda ešte stále obrovský. Po obnove môžu náklady na vykurovanie klesnúť o tretinu až jednu polovicu, v závislosti od dispozície domu, rozsahu obnovy a samozrejme od pôvodného stavu stavby.
Kadiaľ teda teplo z domu uniká?
Teplo uniká celým povrchom budovy, teda obvodovými stenami, otvormi – oknami, dverami, strechou i podlahou. Vetraním sa stráca ďalšia nezanedbateľná časť tepla.
Obalové konštrukcie domu |
Podiel na tepelných stratách pred obnovou |
Okná, dvere |
25 – 35% |
Vonkajšie steny |
20 – 30% |
Strecha |
20 – 30% |
Podlaha |
5 – 15% |
Skutočné úniky tepla veľmi závisia od individuálnej stavby, odborníci sa však zhodujú, že najcitlivejším miestom celej obvodovej konštrukcie sú okná a dvere. Ich výmena v staršom dome bez zateplenia obvodových stien však môže priniesť zvýšenú vlhkosť a vznik plesní, preto k obnove treba pristúpiť komplexne.
Aké sú základné úsporné opatrenia v rámci významnej obnovy budov?
- Výmena okien a dverí vrátane vyriešenia stavebných detailov napojenia na konštrukciu (odborná montáž)
- Zateplenie obvodových stien a strechy, podkrovia, prízemia a podlahy
- Vhodná voľba spôsobu vykurovania
- Izolácia vnútorných rozvodov vykurovania a teplej vody
- Správna regulácia systému vykurovania a ohrevu teplej vody
- Zhodnotenie možnosti zriadenia riadeného vetrania
Najprv okná, potom zatepliť
Výmena okien pri staršom rodinnom dome by mala byť vždy spojená so zateplením. Výmenou okien za tesnejšie zamedzíme nielen úniku tepla, ale aj úniku vlhkosti do externého okolia. Zvýšená vlhkosť v interiéri následne môže viesť k vzniku plesní. Preto je výmenu okien vhodné urobiť tesne pred zateplením budovy. Neskoršia výmena je tiež možná, no dodatočný zásah do zateplenia je spojený s rizikom. Napojenie na konštrukciu už nikdy nebude ideálne, navyše v prípade poškodenia zateplenia môže investor prísť o záruku na stavebné práce. Naopak pri zachovaní správnej postupnosti a kvality prác sa zvýši vnútorná teplota. Aj v tomto prípade však netreba zabúdať na pravidelné vetranie.
! NÁŠ TIP: V tejto fáze je vhodné myslieť aj na exteriérové tienenie. Použitie exteriérových žalúzií tiež zvýši tepelnú izoláciu a bezpečnosť vášho domova a estetické podomietkové prevedenie je možné len pred realizáciu zateplenia. Preto je voľbu tienenia vhodné spojiť s objednávkou okna.
Možnosti pri výbere okien a dverí
Staré drevené či hliníkové okná už sú často po životnosti, nevyhovujú súčasným požiadavkám na izolačné vlastnosti, umožňujú prúdenie vzduchu, spolu s ktorým z interiéru uniká aj teplo. Ich výmenou sa zvýši tepelná pohoda v interiéri, v prípade výmeny dverí sa zníži prievan a tzv. komínový efekt na schodisku.
PVC? Hliníkové? Drevené?
PVC okná tvoria viac ako dve trentiny predaných okien na Slovensku. Je to z dôvodu výhodného pomeru ceny a kvality okien. Výhodou je aj dlhá životnosť a bezúdržbovosť. Pri výbere je potrebné brať do úvahy tzv. Uw hodnotu okna, ktorá by v súčasnosti mala byť pod 1 W/m2K, no od roku 2021 sa norma sprísňuje až na hodnotu 0,85 W/m2K. Pozor na menej kvalitné výrobky, majú často nedostatočnú výstuž okna, čo môže časom spôsobiť deformáciu rámu. Ak je povrchový materiál rámu málo odolný proti UV žiareniu, biela farba postupne zožltne.
! NÁŠ TIP: Novinkou medzi našimi produktami je nové plastové okno INCON DESIGN, ktoré spája exkluzívny vzhľad hliníka s výbornými teplotechnickými vlastnosťami plastu.
Kovové okná majú exkluzívny minimalistický vzhľad a vyznačujú sa pevnou konštrukciou. Vhodné sú teda aj pre veľké rozmery presklených plôch. Nevýhodou je ich vyššia cena.
Drevené okná vynikajú príjemným prírodným vzhľadom a sú vhodné i na staršie historické budovy. Daňou za prírodný pôvod je nevyhnutnosť vyššej starostlivosti. Modernou variantou sú tzv. „drevohliníkové“ okná, ktoré majú na drevenom ráme zvonka hliníkový kryt na ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Tak ako pri kovových oknách je nevýhodou vyššia prvotná investícia.
Trojsklo? Dvojsklo? Bezpečnostné? Akustické?
V súčasnej dobe je už štandardom použitie trojskla – t.j. troch sklených tabúľ spojených tzv. „teplým rámikom“, ktorý eliminuje tepelné mosty zasklenia.
Pri výbere vhodného typu skla je nutné vziať do úvahy aj plánovaný spôsob tienenia. Zabúdať netreba ani na možnosť pomocou skla zvýšiť bezpečnosť, či znížiť hlučnosť z externého prostredia.
Poradíme vám s výberom, prevedieme vás výmenou okien
Neviete si rady pri výbere okien a chcete si byť istí technickou správnosťou ich výmeny? Keďže zvolené okná vám budú slúžiť celé desaťročia, investujte do ich výberu dostatočný čas a príďte sa poradiť najlepšie osobne do niektorej z našich pobočiek. Poradili sme už viac ako 100 000 spokojným zákazníkom, radi poradíme aj vám.