Sklo je dušou okna
Okrem profilov má na výslednú efektivitu okien veľký vplyv aj sklo. V prípade niektorých špecifických vlastností (napríklad ochrana pred hlukom, protislnečná ochrana alebo prestup svetla či rosenie) je vplyv skla dokonca zásadný. A čo je to vlastne to sklo v mojom okne?
V minulosti sa do okien osadzovalo rôzne. Najčastejšie ako dve jednoduché sklá, medzi ktorými bol len vzduch. Dnes už je sklo samostatnou časťou skladačky v stavebnom výrobku zvanom okno. A nie je to len jednoduché delenie na bežne známe dvojsklo a trojsklo. Oba tieto výrazy označujú izolačné sklo s určitým počtom skiel v skladbe. Izolačné sklo je vlastne sklo narezané na rozmer vášho okna, spojené pomocou dištančného rámika a vyplnené špeciálnym plynom (najčastejšie sa požíva argón) a pevne spojené do celku pomocou tmelu. Pre stále vyššie ceny energií sa dnes už väčšinou používajú trojsklá práve pre svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
Sklo však nie je len jedno. Existuje široký výber rôznych typov skiel. Každé má isté špecifické vlastnosti a ich výber a najmä správna kombinácia závisia od vašich očakávaní a požiadaviek.
Čo všetko je nutné brať do úvahy pri výbere správneho skla pre vaše okno?
- Pre aký typ stavby okná vyberáme? Kde a ako je daná stavba umiestnená?
- Aké očakávania od okna máme z po hľadu úžitku a technických parametrov?
- Ako máme vyriešené tienenie?
- Čo nechceme, aby naše okná robili (napríklad aby sa nerosili)?
1. Pre aký typ stavby okná vyberáme?
Nie je jedno, či okná budú v novom rodinnom dome alebo či len chceme vymeniť staré okná v paneláku. Rovnako tak je iné sklo vhodné pre priečelie kancelárie a iné pre garáž v záhrade. Napríklad pre nové rodinné domy sa postupne sprísňuje legislatíva pre tepelné straty.
A to sa potom netýka len zateplenia, obvodového plášťa či povedzme profilov okien. Rovnako tak samotné sklo pomôže pri dosahovaní požadovaných teplotechnických parametrov, a dokonca chráni pred nežiaducimi stratami tepla.
2. Kde a ako je stavba umiestnená?
Na výber skla zásadným spôsobom vplý- va aj poloha a orientácia stavby. Okná na severnej strane by sa mali správať inak ako na južnej najmä z pohľadu teplo-techniky. Znamená to, že okná na severe by mali prepúšťať veľa svetla aj tepla, ale nepustiť teplo von. Okná na juhu by mali byť aspoň čiastočne s protislnečnou ochranou, inak riskujeme prehrievanie miestností.
Rovnako tak je nutné myslieť aj na lokalitu. Vysoká nadmorská výška alebo veterný priestor vyžadujú špeciálny prístup.
3. Aké očakávania od okna máme z pohľadu úžitku a technických parametrov?
Štandardným očakávaním zákazníkov je, že úlohou skla v okne je iba dostať svetlo dnu do stavby. Sklo však toho dokáže omnoho viac. Správne navrhnuté izolačné sklo vás dokáže ochrániť pred teplom vnikajúcim dnu do stavby, ale aj zabrániť, aby teplo neuniklo von. Rovnako je možné navrhnúť sklo ako ochranu pred hlukom alebo ako sklo, ktoré sa nerozbije ani pri pokuse o vlámanie.
A, samozrejme, potom je tu aj dizajn – farebnosť, viac alebo menej súkromia, rôzne ornamenty či mriežky atď.
4. Ako máme vyriešené tienenie?
Základnou dvojicou parametrov, ktorú pri skle vždy riešime, je koľko svetla a koľko tepla vpustí dovnútra. Jedno od druhého totiž závisí, a preto prvou vecou, ktorú musíme rozsúdiť, je tienenie. Ak vieme, že budeme riešiť tienenie (či už externými, alebo vnútornými žalúziami či závesmi), je možné navrhnúť sklo s vyšším prestupom svetla. Tento typ skla vie zo slnka teplo získať a teda v zimnom období vieme ušetriť časť nákladov za vykurovanie. Je to veľmi dôležité najmä v prípade nízkoenergetických a pasívnych domov.
Existujú však aj špeciálne sklá, ktoré zabraňujú prestupu tepla dnu. Je to čiastočne na úkor prestupu svetla, ale na druhej strane chráni pred tzv. skleníkovým efektom a prehrievaním miestností. Takéto sklo sa napríklad navrhuje pre veľké presklené plochy ako sú terasy, zimné záhrady a pod.
5. Čo nechceme, aby naše okná robili?
Mnoho zo zákazníckych očakávaní sa vyjasní až v priebehu používania stavby. Častým javom je napríklad rosenie okien zvnútra. Dochádza k nemu najmä pri dvojsklách vtedy, keď je veľký rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, v dôsledku čoho sa voda obsiahnutá vo vzduchu na povrchu okien vyzráža. Všade, kde sa dlhodobo vytvára vlhkosť, hrozí vznik plesní a zdravotných problémov. Z hľadiska rosenia okien je najrizikovejším prvkom dištančný rámik, ktorý oddeľuje sklené tabule. V minulosti sa najčastejšie vyrábal z hliníka, ktorého nevýhodou je, že má vysokú tepelnú vodivosť. Preto požadujte tzv. teplý rámik, to znamená dištančný rámik z kompozitného plastu, ktorý vás ochráni nielen pred rosením okna, ale aj pred nežiadúcim únikom tepla v zimných mesiacoch. Ďalšou jeho výhodou je aj výber z rôznych farebných prevedení na rozdiel od fádneho hliníkového rámika.
6. Kontrolný zoznam na záver
Krátke zhrnutie, na čo nezabudnúť pri výbere skla pre vaše okno:
a. Kde bude okno umiestnené? – typ stavby, svetové strany, nadmorská výška.
b. Akú funkciu alebo úžitok má okno plniť okrem samotného prestupu svetla?
1. Ochrana pred únikom tepla
2. Ochrana pred prehrievaním
3. Ochrana pred hlukom
4. Bezpečnosť pri poškodení okna
5. Ochrana pred vlámaním
6. Súkromie
7. Dizajn
c. Mať jasno v tom, akú protislnečnú ochranu budem používať
1. Žalúzie, závesy a pod.
2. nevieme alebo nechceme osadiť tienenie
d. Vedieť, čo vaše okno nemá robiť (na- zitného plastu, ktorý vás ochráni nielen príklad rosenie zvnútra) pred rosením okna, ale aj pred nežiadu-
e. Plánovať vopred, už pri výbere okna cim únikom tepla v zimných mesiacoch.
f. Dávať pozor pri montáži
Ani ten najlepší stavebný materiál vám nebude slúžiť, ak bude nesprávne namontovaný. Preto pri oknách viac ako pri iných častiach domu platí, že čo si pri montáži neustrážite, budete prácne reklamovať.