Aké okno vybrať pre spálňu, obývačku či kúpeľňu? Poradíme vám!
Každá miestnosť v dome má iný význam a vyžaduje osobitý prístup. Ako pri jej zariaďovaní, tak aj pri samotnom návrhu. Dôležité je venovať pozornosť aj oknám. Okná by mali byť navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám jednotlivých izieb v dome. Ako na to?
Dostatočné presvetlenie miestností ovplyvňuje orientácia okien na svetové strany, plocha sklenej výplne, ale tiež výškové umiestnenie otvorových výplní či ich proporcie. Aké okná zvoliť do spálne, obývačky či kúpeľne?
Kvalitu spánku ovplyvňuje umiestnenie okna
Spánok má veľký význam pre fyzické aj psychické zdravie človeka. Nedostatok spánku môže viesť k podráždenosti, úzkostiam a depresiám. Odporúčaná dĺžka spánku je 7 až 9 hodín denne, avšak môže sa líšiť v závislosti od veku a individuálnych potrieb. Pred inštaláciou nových okien je preto dôležité konzultovať s odborníkmi zásadné faktory ako ich správna orientácia, umiestnenie či veľkosť. Správnu veľkosť okna v pomere k veľkosti miestnosti určuje norma, ktorá hovorí, že okná majú zaberať aspoň 1/10 podlahovej plochy. V súčasnosti sa však tento pomer už upravil na 1/8 až 1/6 podlahovej plochy. Tento posun umožnilo neustále zlepšovanie tepelnoizolačných vlastností okien.
Orientácia okien môže ovplyvniť teplotu a kvalitu spánku v miestnosti. Okná orientované na juh poskytujú teplejšiu a slnečnú atmosféru viac menej počas celého dňa, najmä v letných mesiacoch. Okná s orientáciou na východ púšťajú do miestnosti ranné slnečné lúče, čo však nemusí každému vyhovovať. Naopak, okná orientované na západ spôsobujú v lete prehrievanie miestnosti, čo môže mať za následok ťažšie zaspávanie. Miestnosť s oknami orientovanými na sever je tmavšia a chladnejšia, čo je pri zaspávaní síce ideálne, ale zároveň prebúdzanie môže byť náročnejšie. Suma sumárum, za najlepšiu polohu pre spálňu by sme určili jej orientáciu na východ. Záleží to však od vašich preferencií.
Dostatočné presvetlenie kuchynskej linky
Kuchyňa je dôležitou súčasťou domova, kde je vhodné mať dostatočné osvetlenie na prácu. Zároveň je to jedna z miestností, kde trávime najviac času. Pri navrhovaní okien do kuchyne je potrebné zvážiť potrebu osvetlenia, vetrania a možností, ktoré daná kuchyňa ponúka. Ak vám to dispozícia kuchyne umožňuje, s oknom nad linkou či drezom získate dostatok svetla na umývanie riadu, prípravu jedla, ale aj pekný výhľad do záhrady, okolitej prírody alebo ulice. Moderné plastové okná s úzkym rámom, akými sú napríklad okná INCON Design, zabezpečujú dostatok prúdenia svetla do interiéru. Dobrou voľbou sú aj úzke pásy okien medzi dolnými a hornými skrinkami. Pri výbere okien je vhodné zohľadniť aj ich otváranie, aby bolo možné efektívne vetrať priestor. Ideálne sú jednokrídlové alebo dvojkrídlové okná s otváraním v strede, nezabúdajte ani na sklopnú funkciu.
Minimalistické okná pre modernú obývačku
Obývačka je miestom stretávania celej rodiny, preto je dôležité v nej mať dostatok svetla, ktoré zabezpečí príjemnú atmosféru. Orientujte ju na juh, juhozápad či juhovýchod. Okná s minimalistickým dizajnom môžu prispieť k modernému vzhľadu obývacej miestnosti, zvoliť však môžete aj viac ozdobné varianty. Pri výbere okien je dôležité zohľadniť aj tepelnú a zvukovú izoláciu. V rodinnom dome je obývačka často spojená s kuchyňou, preto by tu mala byť plocha okien najväčšia, a to 40 až 50 % v pomere k podlahovej ploche. Veľké okná umožňujú efektívne využívanie slnečnej energie. To znamená, že pri dobrej orientácií dosahujú výborné solárne zisky, čo má za následok zníženie nákladov na vykurovanie. Z obývačiek sa často vychádza aj na terasu, na prechod sa preto volia buď klasické balkónové dvere, sklopno-posuvné dvere (PSK) alebo HST portály.
Tip odborníka: Pamätajte, že veľká plocha skla nesmie byť ničím tienená. V prípade, že časť skla je zatienená a časť vystavená priamemu slnku, sklo sa nerovnomerne zohrieva a môže prasknúť. Riešením je tzv. kalené sklo.
Aby boli deti v bezpečí
Detská izba by mala byť bezpečným a podnetným prostredím pre rozvoj dieťaťa. Okno v detskej izbe sa odporúča dostatočne veľké, aby zabezpečilo dostatok svetla a vzduchu. Písací stôl je dobré umiestniť tak, aby naň svetlo dopadalo z ľavej strany a posteľ nedávať priamo pod okno, aby dieťa nespalo v prievane. Pri výbere okien je dôležité zohľadniť bezpečnostné faktory, ako sú bezpečnostné sklo a uzamykacie mechanizmy. Bezpečnostné sklo typu VSG alebo kalené sklo typu ESG môže zabezpečiť ochranu pred nebezpečnými úrazmi v prípade rozbitia. Na okná je dobré umiestniť aj uzamykateľné kľučky.
Tip odborníka: Bezpečnostné sklo typu VSG sa skladá z minimálne dvoch sklenených tabúľ rôznej hrúbky, ktoré sú následne zlepené dokopy fóliou. Sklo vydrží pokope, aj keď sa rozbije. Tvrdené kalené sklo (ESG) sa naopak pri silnom náraze rozbije na množstvo drobných, ale neostrých kúskov, ktoré nie sú nebezpečné ako klasické črepiny.
Okno v kúpeľni
V kúpeľni je dôležité mať okno, ktoré umožňuje vetranie vzduchu, aby sa predchádzalo vzniku plesní. Pri výbere okna je potrebné zohľadniť odolnosť voči vlhkosti a korózii. V prípade, že budete mať v dome rekuperáciu, je možné zvoliť si aj okno bez možnosti otvárania. V kúpeľniach zväčša bývajú okná menších rozmerov, ale dnes už nie sú výnimkou ani väčšie otvorové výplne či okno umiestnené v rohu. Čo sa týka zasklenia môžete okrem klasického využiť aj matné sklo, ktoré predchádza nechceným pohľadom z vonku do vnútra miestnosti.
Menšie okná do garáže či technickej miestnosti
V garáži alebo technickej miestnosti nie je estetika prioritou pri výbere okien. Dôležité je zvoliť jednoduché okná, ktoré sú funkčné a praktické. Odporúčame okná menších rozmerov, ideálne však s možnosťou otvárania – kvôli vetraniu.
Každá miestnosť má svoje špecifické požiadavky aj v prípade okien. Neváhajte sa preto obrátiť na našich konzultantov, ktorí vám radi pomôžu so správnym výberom. Naše pobočky nájdete po celom Slovensku.