Komprimačná páska a APU lišta v stavebníctve: Čo to je a aké sú ich silné stránky?
Ak staviate alebo rekonštruujete svoje bývanie a riešite aj kúpu nových okien či dverí, určite ste už natrafili na výrazy používané v stavebníctve, ktoré vám nič nehovoria. Komprimačná páska, APU lišta, či iné stavebné „zlepšováky“ sú čoraz častejšie súčasťou kvalitnej a modernej stavebnej technológie.
V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o týchto skvelých stavebných pomôckach. Od ich účelu a výhod až po správnu inštaláciu.
Čo je to komprimačná páska a na čo sa používa?
Moderná montáž nových okien a dverí ponúka viaceré možnosti, ako utesniť medzeru medzi stavebným otvorom a ich rámom. Jednou z nich je aj použitie komprimačnej pásky. Komprimačná páska je v stavebníctve materiál používaný na tesnenie medzi rôznymi stavebnými prvkami a konštrukciami. Jej hlavnou funkciou je zabezpečiť tesnosť proti prenikaniu vzduchu, vody, prachu a hluku.
Táto páska je obvykle vyrobená z rôznych materiálov, ako je polyuretán, expandovaný polyetylén (EPE) alebo expandovaný polyuretán (EPU). Má schopnosť komprimovať sa a potom expandovať, aby vytvorila tesné a elastické spojenie medzi dvoma povrchmi. Komprimačná páska sa ako pomôcka používa nie len pri montáži okien a dverí, ale aj pri utesnení medzier medzi panelmi v fasádach, pri montáži strešných materiálov, pri inštalácii izolácie a v rôznych ďalších konštrukčných aplikáciách, kde je potrebné dosiahnuť tesné spojenie.
Komprimačná páska sa ľahko aplikuje na rám okna pred inštaláciou a potom sa pomaly roztiahne počas krátkej doby tak, že vyplní po inštalácii všetky medzery okolo okna alebo rámu dverí. Úplná kompresia sa zvyčajne dosiahne v priebehu 7 až 10 dní.
Aké sú kľúčové výhody komprimačnej pásky?
- Dokonale utesňuje priestor medzi murivom a rámom okná či dverí, čím zabezpečuje menšie tepelné straty a udržuje tak energetickú náročnosť okien a dverí.
- Rýchla a jednoduchá aplikácia.
- Je paropriepustná. V prípade montáže okien INCON s použitím komprimačnej pásky sa prechod medzi oknom a murivom odizoluje ešte s interiérovou tesniacou páskou.
- Exteriérová páska už nie je potrebná, keďže jej vlastnosti preberie už samotná komprimačná páska.
- Vhodná aj pre pasívne domy.
Okrem komprimačnej pásky sa pozrieme aj na ďalšieho pomocníka pre dokonalý vizuálny výsledok po montáži okien. Tým je APU lišta. Tá je skvelým pomocníkom pri omietaní ostenia okien. Aplikovanie omietky v týchto miestach nie je vôbec jednoduché a práve vďaka APU lište docielite zjednodušenie omietania a navyše dosiahnete aj dokonalé prevedenie omietky okolo rámu okna.
Čo je to APU lišta?
APU lišta je plastový U profil, ktorý sa používa pre omietanie ostenia okien a dverí. Profily sú dodávané v niekoľkých veľkostiach (spravidla 6 až 9 mm), pričom tieto rozmery predurčujú hrúbku omietky. APU lišta slúži aj ako vodiaca lišta, ktorá pomáha pri naťahovaní omietok na ostenie okien a dverí v interiéri, aj exteriéri.
APU lišta je na zadnej strane opatrená samolepiacou penovou vrstvou, vďaka ktorej sa lišta veľmi jednoducho aplikuje na rám okna. Z boku APU lišty je privarený ďalší plastový profil, na ktorom je samolepiaca vrstva slúžiaca na prichytenie ochrannej fólie, ktorou sa zakryje okno počas omietania tak, aby sa nezašpinil rám a zasklenie okna omietkou. Po dokončení omietky sa tento profil jednoducho odtrhne od U profilu APU lišty a máte hotovo. Výsledkom je estetický a dokonalý detail, ktorý nevyžaduje dodatočné tmelenie špáry.
Tip: APU lišta okrem estetického využitia poskytuje aj ochranu omietky pre vlhnutím. V prípade spojov medzi oknom a murivom môže dochádzať ku kondenzácií vody, čo môže mať za následok vlhnutie omietok v okolí okna či dverí. Vďaka APU lište sa tomuto problému vyhnete.
Ako na dokonalú omietku okolo okna a dverí?
Jednoducho! Použite APU lištu. Tá vytvorí prechod omietky a rámu okna či dverí. Ak túto lištu nepoužijete, na rozhraní omietky a rámu okna či dverí môže časom vzniknúť trhlina, ktorá je zapríčinená rozdielnou objemovou zmenou jednotlivých materiálov. Tieto, na prvý pohľad neškodné trhliny, sa môžu časom zväčšovať a omietka sa môže dokonca drobiť a opadávať. Takýto nevzhľadný detail tak jednoducho naruší dizajn nových okien či dverí.
Ako nainštalovať APU lištu?
V prípade, že si chcete začistenie okolo okien urobiť sami a rozhodli ste sa pre použitie APU lišty, jej inštalácia je veľmi jednoduchá.
- Najprv očistite a odmastite povrch rámu okna (dverí), aby bol spoj pevný.
- Na rám priložte APU lištu a pomocou vodováhy ju vyrovnajte do roviny, keďže bude predurčovať hranu omietky. Následne zo zadnej strany APU lišty postupne strhávajte kryciu pásku zo samolepiaceho penového tesnenia.
- Lištu priebežne silne pritláčajte k rámu. APU lištu takto aplikujte po bokoch okna a zhora.
- Keď sú všetky APU lišty prilepené, strhnite kryciu pásku z bočných plastových profilov a na lepiacu plochu prilepte ochrannú fóliu, ktorá zakryje celé okno vrátane parapetu. Fóliu v mieste parapetu zafixujte lepiacou páskou.
- Pustite sa do omietania. Po dokončení opatrne odstráňte ochrannú fóliu aj bočný plastový profil, ktorý sa tým oddelí od APU lišty.
Ako ste sa mohli dočítať, komprimačná páska a aj APU lišta má mnoho výhod, ktoré pomáhajú k dokonalému stavebnému riešeniu pri montáži nových okien či dverí. Izolačnú funkčnosť vám zabezpečí komprimačná páska, APU lišta zas tú estetickú. Preto tieto pomôcky používajú aj naši montážnici INCON, ktorí sú certifikovaní a pravidelne každoročne školení na nové trendy v odvetví. Pracujú s overenými kvalitnými montážnymi materiálmi a ich prácu riadi vedúci montáží priamo v teréne po celom Slovensku. V prípade, že je potrebné sa k stavbe vrátiť, skontrolovať funkčnosť okien, prípadne ich donastaviť, keď stavba „sadne“, sú vždy blízko, a to počas celej životnosti okien. Neimprovizujte preto pri montáži a ani pri výbere dodávateľa okien a dverí. Oslovte nás a my sa o vašu stavbu postaráme ako o svoju vlastnú.
Máte stále otázky?