Zasklenie terasy: Takéto sú možnosti
Predstavte si bývanie, kde by ste mohli tráviť čas v záhrade v teple a suchu za každých okolností. Raňajky na terase v každom ročnom období, detské hry aj v daždi, plánovanie rodinných osláv bez sledovania správ o počasí. Šálka kávy či sledovanie západov slnka s priateľmi bez nutnosti teplejšie sa obliecť po zotmení. Priestor na grilovačku v lete, súkromný wellness v zimných mesiacoch.
V teplejších mesiacoch môžete presklený priestor úplne otvoriť a užívať si čerstvý vzduch. V chladnejších mesiacoch si slnečné lúče vychutnáte bez dažďa, snehu, vetra, či naviateho lístia. Vytvorte si vonkajší obytný priestor, o akom ste vždy snívali, vďaka veľkým preskleniam INCON.
Prečo presklená terasa?
Okrem jednoduchého spôsobu, ako rozšíriť svoj životný priestor, má zastrešenie a presklenie terasy ďalšie benefity:
1. Zväčšenie úžitkovej plochy domu
Bez presklenej terasy sa žiť dá, no jej vybudovaním pridáte svojmu domovu novú dimenziu. Oslavy aj pre väčší počet hostí, predpestovanie priesad pred záhradkárskou sezónou, celoročná bylinková záhrada či priestor na prezimovanie exteriérových črepníkových rastlín. Pri jej zariaďovaní je nutné vyberať nábytok vhodný do exteriéru, odolný voči prípadnej vlhkosti.
2. Izolačné vlastnosti
V chladnejších mesiacoch sklo udrží teplo slnečných lúčov vo vnútri presklenej terasy a prispeje k izolácii vášho domova. Naopak v teplých mesiacoch je možné terasové dvere úplne odsunúť do strany a otvoriť svoj domov čerstvému vzduchu a vánku.
3. Bezpečnosť
Presklená terasa nemusí byť len na prízemí rodinného domu. Aj presklenie vyvýšenej terasy či balkóna je možné. Detské hry i domáci miláčikovia v bezpečí, komfortné uskladnenie športového náradia či bicyklov. Možnosť uzamknutia vonkajšieho priestoru prináša dodatočnú bezpečnosť.
Pri použití bezpečnostného skla má zasklenie terasy aj funkciu ochrany pred externým narušiteľom, či pred poranením v prípade rozbitia.
4. Ochrana
Presklenie terasy ochráni fasádu domu, predĺži životnosť povrchu terasy a ochráni záhradný nábytok a zariadenie pred poveternostnými vplyvmi.
Možnosti presklenia terasy
Možností, ako zaskliť terasu, je na trhu viac. Ideálny stav je, keď je spôsob zasklenia navrhnutý architektom už v rámci projektu. Mnohí majitelia nehnuteľností však až počas jej užívania zistia, že prestrešenie a zasklenie terasy je výhoda na nezaplatenie. Aj v tomto prípade však vhodný spôsob zasklenia možný je, odporúčame však obrátiť sa na profesionálnych dodávateľov, ktorí vám systém vhodný práve pre váš domov radi navrhnú.
Pozrime sa spoločne, aké najčastejšie možnosti zasklenia môže investor využiť:
V prípade, že je hotové zastrešenie terasy, je možné využiť rôzne typy zostáv pozostávajúcich z fixných prvkov i posuvných systémov. V tomto prípade sa odsúvajú vybrané krídla do jednej či oboch strán. Prechod do exteriéru je bezbariérový, zapustený do podlahy. Realizácia predpokladá vhodne pripravený terasový základ, ktorý inštaláciu zostavy umožní ukotviť. Na výber je zasklenie štandardným dvojsklom i trojsklom, z materiálov plast, hliník, drevo i drevohliník. Plastové riešenia patria medzi ekonomické, no umožňujú realizáciu prvkov najmenších rozmerov s častejším delením stĺpikmi. Veľkorozmerné prvky predpokladajú použitie pevnejších materiálov – hliníka a dreva, prípadne drevohliníka.
Na čo si dať pozor pri realizácii
Pri architektonickom návrhu riešenia zasklenia terasy spolu s rodinným domom nie je dôvod na obavu. Všetko by malo fungovať správne, bez tepelných mostov či statických problémov.
V prípade dodatočnej realizácie zasklenia terasy si treba uvedomiť, že váha sklených tabúľ je aj bez rámov pokojne niekoľko sto kilogramov. Inštalácie je preto nutná na vhodný základ, ktorý má potrebnú nosnosť. Takisto je veľmi dôležitý starostlivý návrh napojenia na existujúcu konštrukciu tak, aby nevznikli nežiaduce tepelné mosty. Odborná a certifikovaná montáž je mimoriadne dôležitá. Navrhnúť je potrebné aj vhodný systém vykurovania, vetrania i tienenia zasklených priestorov. V prípade podcenenia návrhu systému ako celku hrozí vznik interiérových plesní, nadmerné rosenie skiel, prehrievanie priestoru či statické problémy prejavujúce sa napríklad sťaženým ovládaním posuvných častí.
Kedy sa zaskleniu terás vyhnúť?
Dobrým príkladom sú napríklad historické budovy, kde je potrebné každý zásah konzultovať s pamiatkovým úradom. Typ zasklenia terasy je nutné citlivo zvážiť aj pri stavbách vidieckeho charakteru, bytových domoch, či iných stavbách, kde by mohlo dôjsť k narušeniu architektonického zámeru a štýlu nehnuteľnosti. V prípade, že je stavebná konštrukcia v celkovom zlom stave je vhodné najprv realizovať celkovú rekonštrukciu, až následne pristúpiť k zaskleniu terasy.
Zaujal vás tento produkt?