Zvuková izolácia okien pre dokonalý pokoj domova
Ľudia automaticky očakávajú od nových okien lepšiu izoláciu – či už tepelnú, alebo zvukovú. Žiaľ, často krát kupujú okná na diaľku, bez konzultácie so špecialistom, bez udania konkrétnych podmienok, v ktorých sa nachádza ich nehnuteľnosť.
Okná sú pritom napriek zdaniu rovnakosti absolútne prispôsobiteľný výrobok, ktorý dokáže pri správnom zadefinovaní požiadaviek a východiskových podmienok pri takmer rovnakých nákladoch priniesť omnoho vyšší životný komfort. Bez vstupných informácií od zákazníka totiž navrhnuté riešenie bude priemerným, funkčným vo väčšine prípadov. No tí, čo bývajú na rušnej pešej zóne, v blízkosti frekventovaných ciest, či nebodaj letísk, veru spokojní nebudú.
Chcem vynikajúcu zvukovú izoláciu. Čo mám pre to urobiť?
Okno tvorí niekoľko základných prvkov vplývajúcich na to, akú izoláciu vaše okno bude mať:
- Rám – dôležitá je predovšetkým jeho stavebná hĺbka, šírka možného zasklenia
- Sklo – v súčasnosti štandardne trojsklo, kde každá z troch tabúľ môže mať inú hrúbku, i vlastnosti.
- Montáž – aj to najlepšie okno, ktoré je nesprávne zabudované, bude vždy iba zlým oknom
Ako funguje zvuk?
Zvuk je všade okolo nás a je spôsobený vibráciami, ktoré spôsobuje zdroj zvuku. Je charakteristický svojou intenzitou (vnímame ju ako hlasitosť - uvádzaná v decibeloch, dB) a frekvenciou (udáva sa v Hertzoch, Hz). Ľudské ucho dokáže vnímať zvuk od 0 dB, od hodnoty 130 dB už bude pravdepodobne pociťovať bolesť. Frekvencia zachytiteľná ľudským uchom je od 20 do 20 000 Hz. Čím vyššia hodnota Hz, tým vyššia je frekvencia. Ľudská reč sa nachádza v strednej až vyššej frekvencii. Naopak – zvuky motorov, štekanie psa, zvuk kosačky, prúdových lietadiel, či vlaku majú nízku frekvenciu.
Ak chcete vynikajúcu zvukovú izoláciu, v prvom rade si treba uvedomiť, aký typ hluku vám v okolí vašej nehnuteľnosti hrozí. Iný typ riešenia je vhodný pri odhlučnení nehnuteľnosti od frekventovanej cesty (nízka frekvencia zvuku), iný pri nehnuteľnosti v blízkosti detského ihriska (vysoká frekvencia zvuku).
Okno dokážeme ladiť ako hudobný nástroj
Najväčšiu plochu okna tvorí sklo. Navyše dnešné moderné okná používajú tradične trojsklo, a tak sú sklené tabule hneď tri. Oddelené sú teplým dištančným rámikom, ktorý obmedzuje rosenie okna a medzerou vyplnenou vzácnym plynom.
Sklo je veľmi ťažký materiál s ideálne rovným povrchom, takže zvuk veľmi dobre odráža. Ak je však sklo príliš tenké, dokáže ho akustická vlna rozkmitať. Preto platí, že čím hrubšie sklo je, tým viac zvuku sa od neho odrazí a menej prejde.
Ak máme sklenené platne tri, potom to funguje tak, že zvukové vlnenie sa na vonkajšej platni zčasti odrazí a čiastočne prejde do dištančnej komory medzi sklami. Tu sa zmení rýchlosť šírenia zvuku kvôli vzácnemu plynu, ktorým je komora naplnená. Vlnenie sa výrazne spomalí a rozvibruje sklo, z ktorého vystupuje, no keďže nemá kam uniknúť, vibrácie sa prenesú aj na stredné sklo. Čím širšia dištančná komora je, tým sú vibrácie skiel menej synchronizované (vnútorné sklo vibruje neskôr, ako vonkajšie) a zvuk je vďaka tomu viac tlmený. Ak je komora malá, tak obe tabule skla vibrujú naraz. Ešte väčší útlm zvuku nastane, ak sú jednotlivé sklá rôznej hrúbky. Vibrácie tak majú rôznu frekvenciu a ich vlny sa navzájom zrušia.
„Veľké dištančné medzery medzi tabuľami skla a rôzna hrúbka skiel však predpokladá výber okenného rámu, ktorý umožňuje veľkú šírku zasklenia. Dodatočné riešenie už pri nesprávnom výbere rámu nie je možné. Svojim zákazníkom dôrazne odporúčame konzultáciu s odborníkom pri výbere okien, kde je potrebné venovať sa aj otázke akustickej izolácie a návrhu okna presne podľa podmienok, v ktorých sa nehnuteľnosť nachádza. Náhradné dodatočné riešenia už nie sú ideálne a sú nákladom navyše, ktorý si zákazník mohol ušetriť jednoduchým rozhovorom a tridsiatimi minútami svojho času.“ – hovorí Ing. Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ INCON.
Zvuková izolácia pomocou akustických fólií v skle
Zvukovú izoláciu okna je možné ešte vylepšiť použitím vrstveného (laminovaného) skla s fóliou medzi sklami. Fólia môže byť zalaminovaná medzi sklami, alebo napnutá uprostred komory (vhodné pre nízke frekvencie). Mäkké fólie tlmia lepšie vyššie frekvencie.
Pri prechode zvuku sklom sa časť energie odrazí späť pri náraze na protiľahlé sklo. Vložením fólie medzi dve sklá dochádza k vzájomnému zrušeniu vybračných vĺn, ktoré sa vo fólií stretnú proti sebe.
Akustické sklo je zložené zo dvoch alebo viacerých vrstiev skla spojených jednou alebo viacerými fóliami z akustického Polyvinyl Butyralu. Tým získava optimálne akustické vlastnosti i mechanickú odolnosť s bezpečnostnými charakteristikami. V prípade rozbitia udrží fólia PVB kúsky skla na mieste, pričom ostáva zachovaná odolnosť a fixácia skla do tej doby, než je vymenené. Fólia zároveň pri násilnom vniknutí zabraňuje úplnému rozbitiu skla a pri pokuse dostať sa do objektu musí byť vyvinuté väčšie fyzické úsilie, rozbitie skla je časovo náročné a sprevádza ho hluk.
Ak takéto sklo použijeme napríklad nad hlavou, tak sa nielen nemusíme báť, že sa roztriešti počas krupobitia, ale utlmený bude aj zvuk dažďových kvapiek. Zároveň sa až o 70 % zlepší tepelná izolácia takéhoto skla oproti bežne používaným sklám.
Rýchle zhrnutie:
- Akustickú izoláciu okna dosiahneme použítím skiel rôznej hrúbky, dostatočne veľkými komorami a použitím skla laminovaného akustickou fóliou
- Pre nízke frekvencie – potrebné použitie aspoň jednej hrubej skloviny
- Pre vysoké frekvencie – použitie mäkkej akustickej fólie
- Nutný výber rámu umožňujúceho dostatočnú hrúbku zasklenia
- Neodborná montáž zruší všetky benefity kvalitného okna
- Bez konzultácie s odborníkom okno správne „vyladíte“ len ťažko
Mýty o akustických sklách:
1. Použitím trojskla namiesto dvojskla zlepším akustickú izoláciu
Nie, indexy vzduchovej nepriezvučnosti Rw sú pri bežnom prevedení dvojskiel a trojskiel podobné
2. Kalené alebo bezpečnostné sklo zlepší aj akustickú izoláciu
Nie, naopak, použitie akustického skla zlepší aj bezpečnostné vlastnosti skla
3. Sklo má rôzne akustické vlastnosti pri použití rôznych náplní plynov v medzisklennom priestore
Nie, v súčasnosti používané vzácne plyny nemajú takmer žiadny efekt na akustickú izoláciu
Ako si teda správne nakombinovať okno, ktoré ideálne rieši tepelnú aj akustickú izoláciu?
Nuž, tak ako v každej oblasti, aj v oknárstve platí: neimprovizujte sami, oslovte odborníka! Najlepšie už v štádiu projektu. Lebo len správny výber vhodného rámu, optimálna kombinácia skiel a správne zabudovanie okna vám zaručí, že vám okno bude spoľahlivo slúžiť a zlepší komfort vášho bývania. Naopak, podcenenie ktorejkoľvek z týchto zložiek vedie k nemilým prekvapeniam, provizórnym dodatočným opatreniam a navýšeniu nákladov.
Preto netreba zabúdať na svoje zdravie pri výbere vašich nových okien, ktoré vám budú slúžiť mnoho rokov a vytvárať tak príjemnú pohodu v domácnosti. Pri správnom výbere si tak zabezpečíte želaný komfort nielen pre vás, ale pre celú rodinu.
Máte stále otázky?