Otváranie dverí: História, typy a núdzové situácie
S otváraním dverí nepochybne súvisia zámky a dômyselné kovové mechanizmy. Už od nepamäti sa ľudia pokúšali rôznymi spôsobmi ochrániť svoj majetok pred zlodejmi. Ako sa vyvíjali bezpečnostné systémy a aké používame dnes?
Prvé „zámky“
V úplných počiatkoch civilizácií ľudia nemali príliš veľa vecí, ktoré by mohli zamykať či strážiť. Svoju jaskyňu alebo primitívny prístrešok strážili sami. Pri formovaní prvých miest používali na stráženie jedla a zásob nájomných bojovníkov a zvieratá (zdomácnené vlky, v oriente aj tigre, krokodíly alebo medvede). Ak už sa niekto rozhodol ukradnúť zásoby jedla alebo iný majetok, musel si poradiť s podobnými strážcami. Veľmi obľúbené boli aj rôzne pasce (na dne ktorých čakali buď spomenuté zvieratá, alebo ostré hroty).
Truhlice, dvere, brány
Je ťažké presne určiť, kedy sa objavili prvé funkčné zámky. Pokojne však môžeme povedať, že to bolo v období 2000 - 3000 rokov pred našim letopočtom. Dlhým a komplikovaným vývojom sa zámky zmenili od primitívnych západkových po dnešné najbežnejšie – cylindrické. Dnes máte aj v malej kľúčovej službe na výber zo stoviek typov kľúčov, zámkov a vložiek do dverí.
Moderné kovania a snímanie očí
V posledných rokoch sa aj vďaka science-fiction objavujú rôzne nadčasové spôsoby otvárania dverí. Snímanie prstov, snímanie očnej rohovky, hlasová identifikácia a podobné vymoženosti nám dovoľujú cítiť sa ako v Star Wars.
Čo so zabuchnutými dverami?
Kto z nás si ešte nikdy nezabudol kľúče? Kto z nás pri vynášaní smetí nenechal kľúče doma? Tí šťastnejší možno nechali otvorené okno. Možno bol doma ešte niekto ďalší, kto vás vpustil dnu. Avšak, v mnohých prípadoch pomôže len zavolať si profesionála, ktorý vám zabuchnuté dvere otvorí (alebo vám vyrobí nový zámok a kľúč).